Grona życia – „Steinbeck. Wściekły na świat”, William Souder

Jeśli szukać by biografii kompletnej, encyklopedycznej niemal, a jednocześnie niepozbawionej pewnej beletrystycznej lekkości, Steinbeck. Wściekły na świat byłoby propozycją idealną. William Souder z niebywałą pieczołowitością przywołuje najważniejsze punkty z życia jednego z ważniejszych amerykańskich pisarzy dwudziestego wieku, robi to jednak – co zasługuje na wyrazy uznania – bez najmniejszej stronniczości i jakiegokolwiek idealizowania noblisty. To grona kluczowych punktów życia Steinbecka: efekty pracy twórczej ale też frustracje i egzystencjalna niepewność, która na owe efekty miały znaczący wpływ.

William Souder nie stroni od wpisanej między wiersze krytyki, co sprawia, iż obraz Johna Steinbecka jest w tej biografii – tak jak i kreowani w jego powieściach bohaterowie – pełnokrwisty, wyjątkowo ludzki, naturalny, swojski i wiarygodny. To obraz pisarza z pełnym wachlarzem nie tyleż atutów co przede wszystkim przywar. Autor wielokrotnie podkreśla aspołeczne podejście Steinbecka do ludzi i życia, niepewność w stosunku do swojego talentu, której nie ukróciły nawet spływające kolejno nagrody i wyróżnienia. To jednocześnie portret człowieka nostalgicznego, nieustającego w poszerzaniu warsztatu pisarskiego, szukającego nowych inspiracji, ale też frustrata, raz za razem niszczącego swoje próbki literackie.

Choć osią napędową niniejszej pozycji jest głównie twórczość literacka Steinbecka, warto podkreślić, iż biografia ta osadzona została jednocześnie w pełnym kontekście historycznym i społecznym, co  daje nie tylko pełnowymiarowy i kompletny obraz autora ponadczasowych dzieł ale ukazuje przede wszystkim jego literackie motywacje i konteksty ważniejszych dzieł. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj wpływ Wielkiego Kryzysu, jaki miał miejsce w Stanach Zjednoczonych. Owo załamanie gospodarcze odbiło się szerokim echem w twórczości noblisty, nadało mu specyficzny i charakterystyczny ton, co odczuć dało się w jednym z jego głośniejszych dzieł – Gronach gniewu.

Steinbeck. Wściekły na świat to biografia szczegółowa, a w tej pieczołowitości rzetelna, co udowadnia dołączona do tekstu długa lista bibliograficzna, liczne odwołania do rodzinnych zapisków, listów i innych dokumentów. Pozycja ta uzupełniona została nielicznymi zdjęciami z prywatnego i pisarskiego życia autora, co może wywołuje lekkie odczucie niedosytu. Mimo wszystko całość daje kompletny obraz pisarza i pozostaje idealnym uzupełnieniem jego twórczości. Solidna, rzeczowa i autentyczna. Pozycja obowiązkowa dla fanów twórczości Johna Steinbecka.

Tytuł: Steinbeck. Wściekły na świat
Autor: William Souder
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok wydania: 2022
Ilość stron: 576

Jednym zdaniem

Drobiazgowa i szczegółowa, głęboko osadzona w kontekście społeczno-historycznym XX wieku Stanów Zjednoczonych, rzetelna biografia Johna Steinbecka. Obowiązkowa pozycja dla fanów jego twórczości.

— Dominika Rygiel
Postawisz mi kawę?
1 komentarzy
1 Polubienie
Poprzedni wpis: Bookiecik zapowiedzi – styczeń 2023Następny wpis: W labiryncie zapomnienia – „Spaleni w ogniu”, Jaume Cabré

Zobacz także

Komentarze

  • Alex

    23 stycznia 2023 at 09:51
    Odpowiedz

    Bardzo ciekawe jest to połączenie encyklopedyczności z jednej strony (za tą w książkach aż tak nie przepadam) z utrzymaniem pełnokrwistego obrazu bohatera z drugiej. Interesujące!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
październik 2024
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum