Kafkowski los – „Tylko góry będą ci przyjaciółmi”, Behrouz Boochani

Tylko góry będą ci przyjaciółmi jest książką nietypową pod wieloma względami. Napisana została w ekstremalnie trudnych warunkach – w australijskim obozie dla uchodźców w Manus w Papui – Nowej Gwinei, gdzie uwięziono jej autora, kurdyjskiego pisarza i dziennikarza – Behrouza Boochaniego. Choć jest to książka stricte z gatunku literatury obozowej, cechuje ją wyraźna, poetycka nuta, co czyni z niniejszej pozycji rzecz nietuzinkową i głęboko zapadająca w pamięć.

Wybitna wrażliwość Kurda przebija przez narrację, czyniąc ze suchej literatury faktu poruszającą, liryczną powieść, będącą świadectwem jawnego łamania praw ludzkich. Co istotne, utwór ów napisany został w szczególnych okolicznościach. Autor fragmentaryczne zapiski przesyłał z murów więzienia za pośrednictwem komunikatora internetowego z przemyconego smartfona. Wycinki narracji, skrzętnie zebrane w całość składają się na ogólny i jakże szokujący obraz dramatu, na jaki skazani zostali irańscy uchodźcy przez władze Australii.

Opowieść ta swój bieg bierze na przemytniczej łodzi, na której to autor wraz z kilkudziesięcioma uchodźcami  próbuje przedostać się z Indonezji do Australii. Próba ta na samym już początku naznaczona jest pechem, gdyż łódź wywraca się, a jej pasażerowie skazani zostają na dramatyczną walkę z żywiołem, o swoje życie. Fakt ów naznacza Behrouza Boochaniego, który miesiącami walczyć będzie z lękiem przed śmiercią z powodu utopienia. Choć udaje się uratować zarówno samą łódź jak i jej pasażerów, nie udaje się niestety podarować podróżującym wolności. Przechwyceni zostają przez australijskie władze i umieszczeni w obozie w Manus.

Więzień to kawał mięsa, obdarzony umysłem, wiecznie wędrującym pomiędzy najmroczniejszymi, najnudniejszymi, najbardziej wyświechtanymi scenami. (…) Więzień jest jeńcem historii własnego życia.

Książka ta stanowi zatrważającą kronikę losu nie tylko samego Behrouza Boichaniego, który to spędził w obozie prawie pięć lat, ale również współosadzonych z nim towarzyszy. Osoby te pozbawione zostały wolności bez postawienia im zarzutów, bez aktu oskarżenia oraz bez wyroku. Na obraz ten dodatkowo składają się opisy nieludzkich, urągających godności ludzkiej warunków bytowych, w których głód i brak jakichkolwiek warunków sanitarnych, znęcanie się psychiczne są dla osadzonych na porządku dziennym. Tylko góry będą ci przyjaciółmi to kurdyjskie przysłowie, którego przesłaniem jest pesymistyczna prawda, by nie ufać nikomu. Kafkowski los, jaki przypadł w udziale Behrouz Boochani jest niestety gorzkim jego potwierdzeniem.

Kontrastem dla opisanych w książce okrutnych warunków jest piękno słowa oraz dojmująco bolesna prawda, jakim operuje Kurd. Behrouz Boochani odważnie walczy piórem, a walka ta koncentruje się w obrębie zmagania się z niesprawiedliwością i bezdusznością systemu. Jego książka jest głośnym krzykiem jednostki przeciw surowym ramom ogromnej machiny, w której, niczym w głośnym manifeście czynił Émil Zola, głośno wołając J’accuse, autor wskazuje winnych, ale i dowodzi, iż słowa nadal mają potęgę i ogromną moc, bez  jednoczesnej utraty swojego artyzmu.

Tytuł: Tylko góry będą ci przyjaciółmi
Autor: Behrouz Boochani
Przekład: Tomasz S. Gałązka
Wydawnictwo: Książkowe Klimaty || Artage.pl
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 394

Postawisz mi kawę?
4 komentarzy
3 Osób lubi to
Poprzedni wpis: Szlachetność uczucia – „Miłość, muzyka i góry”, Krzysztof GdulaNastępny wpis: Anatomia zła – „Budzenie drzew”, Joanna Domańska

Zobacz także

Komentarze

  • Irena-Hooltaye w podrozy

    4 kwietnia 2021 at 17:03
    Odpowiedz

    Dzięki za bardzo interesującą recenzję. Lubię literaturę faktu, mimo iż czasami jest trudna. Książka dla mnie i bardzo chętnie ją przeczytam.

  • Anna

    4 kwietnia 2021 at 13:34
    Odpowiedz

    Mam wrazenie, ze sa tez odniesienia do dziela Aleksandra Sołżenicyna, trudna, ale jakze potrzebna literatura...

  • Patrycja

    4 kwietnia 2021 at 10:06
    Odpowiedz

    Trudna opowieść.....pracowałam w więzieniu więc takie historie mają dla mnie szczególne znaczenie

  • Wędrówki po kuchni

    4 kwietnia 2021 at 09:56
    Odpowiedz

    Książka wydaje się dość ciekawa więc może się skusze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum