Bookiecik Kwartału (III/2017)

Kolejny kwartał za nami. Wakacje, urlopy, wyjazdy sprzyjały lekturom. W ostatnich trzech miesiącach udało mi się przeczytać 28 książek. Tym razem nie udało mi się uniknąć małych czytelniczych wpadek, kilka tytułów mocno mnie rozczarowało. Na szczęście znalazły się również takie, które wprawiły mnie w stan euforii. Poznajcie zatem książki, po które naprawdę warto sięgnąć, obiecuję, że Was nie rozczarują. Oto bookiecik trzeciego kwartału 2017 roku:

  • wicha

  • Rzeczy, których nie wyrzuciłem

    Marcin Wicha  · Wydawnictwo Karakter · 2017

    Uzasadnienie: Narratorem powieści jest Marcin, któremu umiera matka. Narrator mierzy się z problemem segregacji dobytku pozostawionego po rodzicielce. Każda książka, każda wzięta do ręki rzecz wywołuje wspomnienia z nią związane. Autor opisuje zastaną rzeczywistość w sposób prosty, niebanalny, naturalny. To książka pozbawiona ckliwości i przesadnego sentymentalizmu. Proza dojrzała i mądra. Potrzebna.

    Cała recenzja

  • Wchodzi koń do baru

    Dawid Grosman · Świat Książki · 2016

    Uzasadnienie: Dowale jest stand-uperem. Wychodzi na scenę by rozbawić publiczność. Z na pozór banalnego monologu rodzi się spowiedź życia artysty. Książka gęsta od emocji, na wpół cyniczna, na wpół bolesna, tragiczna w wydźwięku. Zachwyca swoją stylistyczną sugestywnością. Emocjonalny rollercoaster i językowy majstersztyk w jednym.

    Cała recenzja

  • grosman

  • pamuki

  • Rudowłosa

    Orhan Pamuk · Wydawnictwo Literackie· 2017

    Uzasadnienie: Cem jest młodym mężczyzną próbującym zarobić na życie ciężką, fizyczną pracą przy kopaniu studni. W tajniki tej katorżniczej pracy wprowadza go Mahmut. Chłopak przywiązuje się do mistrza, traktuje go jak ojca. Codzienność umilają sobie opowieściami ze świata mitologii, ze szczególnym uwzględnieniem mitu o Edypie. Powieść na wskroś symboliczna, z kameralnym, intymnym klimatem. Uniwersalna i ponadczasowa. Zachwyca przesłaniem oraz przystępnością języka.

    Cała recenzja

  • Wszechświat w twojej dłoni

    Christophe Galfard · Wydawnictwo Otwarte · 2017

    Uzasadnienie: Wszechświat jeszcze nigdy wcześniej nie był na wyciągnięcie ręki. Za sprawą tej pozycji już jest. Niesamowita podróż w sferę gwiazd i planet, w świat fizyki kwantowej. Zabawna, lekka i nad wyraz przystępna. Porywająca lekcja, którą chłonie się z każdą przeczytaną stroną. Zachwycająca!

    Cała recenzja

  • galfard

  • kubiatowski

  • Spotkania. Opowieść o wierze w człowieka

    Marian Zembala w rozmowie z Dawidem Kubiatowskim · Editio · 2017

    Uzasadnienie: Wywiad rzeka z profesorem Marianem Zembalą, bliskim współpracownikiem profesora Zbigniewa Religi. Opowieść o człowieku z sercem – w przenośni i dosłownie – na dłoni. Pozycja, która odbudowuje wiarę nie tylko w umiejętności lekarzy, ale również w ich bezinteresowność, empatię i dobroć.

    Cała recenzja

  • Ludzie na drzewach

    Hanya Yanagihara · Wydawnictwo W.A.B. · 2017

    Uzasadnienie: Norton Perina to lekarz antropolog. Jego wyjazd do mikronezyjskiej dżungli staje się przepustką do kariery naukowej. Dzięki swoim odkryciom otrzymuje nagrodę Nobla. Czy godna poszanowania pozycja naukowca idzie w parze z godnym poszanowania kręgosłupem moralnym? Powieść na wskroś naturalistyczna, klimatyczna, z zaskakującym zakończeniem.

    Cała recenzja

  • yanagihara

Powyższe propozycje to tytuły mądre, błyskotliwe, niezwykłe, z serii tych, które chce się mieć w swojej biblioteczce. To książki, których raczej się nie pożycza, jak już to kupuje i daje w prezencie. Mam nadzieję, że w powyższym zestawieniu znajdziecie coś dla siebie a książki te rozbuchają Wasze emocje równie mocno, jak uczyniły to z moimi.

Przyjemnej lektury!

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Postawisz mi kawę?
4 komentarzy
1 Polubienie
Poprzedni wpis: Morderstwo na prerii – „Susza”, Jane HarperNastępny wpis: Dziewczyna z listkiem w dłoni -„Lab girl. Opowieść o kobiecie naukowcu, drzewach i miłości”, Hope Jahren

Zobacz także

Komentarze

  • Asia

    10 października 2017 at 18:17
    Odpowiedz

    W zasadzie mam ochotę na wszystkie te książki. Ale chyba najbardziej na "Wszechświat w twojej dłoni", bo bardzo lubię fizykę i naukowe klimaty!

  • Kasia

    8 października 2017 at 07:45
    Odpowiedz

    Wszechświat w Twoje dłoni zdecydowanie mnie zaintrygował. Muszę to wyszperać.

  • Marre

    3 października 2017 at 13:26
    Odpowiedz

    "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" nieco mnie rozczarowały, ale zrzucam to na karb zbyt krótkim odstępem czasu od lektury poprzedniej książki Wichy cudownego "Jak przestałem kochać design". Grossmana bardzo chcę przeczytać, Yanagiharę i Pamuka też, mimo że po lekturze trzej powieści tego ostatniego nie nazwałabym siebie fanką :)

  • BD

    2 października 2017 at 13:47
    Odpowiedz

    "Wchodzi koń do baru", "Ludzie na drzewach" oraz "Wszechświat w twojej dłoni" bardzo kuszące! Z pewnością i w mojej biblioteczce znajdzie się dla nich miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum