Bookiecik zapowiedzi – grudzień 2023

Fakt, iż grudzień nadchodzi wielkimi krokami czuć nie tylko w mroźnym powietrzu za oknem i w skrzypiącym śniegu pod butami, ale również podczas przepatrywania książkowych zapowiedzi na nadchodzący miesiąc. Po intensywnym okresie targów i wzmożonej promocji, Wydawcy zdecydowanie wyhamowali. To dobrze, gdyż sterta jesiennych zakupów cały czas leży i czeka na swój czas, a nadchodzący świąteczny okres – gorąco w to wierzę – będzie sprzyjał nadrabianiu zaległości. Grudniowych premier wydawniczych jak na lekarstwo, przed Wami tylko siedem tytułów, na które warto zwrócić uwagę, z uwzględnieniem tych późno listopadowych, których nie przedstawiłam w ubiegłym miesiącu, a którym zdecydowanie trzeba się przyjrzeć bliżej. Wśród grudniowych zapowiedzi aż cztery bookiecikowe matronaty! Serdecznie zapraszam!

  • MATRONAT

     

  • Zmęczenie materiału

    Marek Šindelka · Wydawnictwo Afera · 01-12-2023

    Bezimienny chłopiec podczas nielegalnej ucieczki do lepszego świata, zostaje rozdzielony z bratem – jedyną bliską mu osobą. Musi radzić sobie sam na obcym terytorium, gdzieś w Europie Środkowej, która w jego oczach jest tylko szeregiem ogrodzeń, estakad, tuneli i magazynów logistycznych. Ziemia obiecana okazuje się wielką taśmą produkcyjną, gdzie nie ma miejsca dla człowieka ani człowieczeństwa. Produkcja samochodów, produkcja mięsa w ogromnych ubojniach, produkcja rozrywki i informacji, produkcja strachu… Bohater jak cień porusza się po opłotkach kraju i społeczeństwa. Próbuje przetrwać. Zmierza do miasta na północy, gdzie być może czeka brat.

    Marek Šindelka posługując się charakterystycznym poetycko-prozatorskim stylem, wchodzi w skórę migranta i ukazuje jego oczami współczesną Europę i jej wartości. W powieści inspirowanej kryzysem uchodźczym lat 2014-2016, oddaje uniwersalne poczucie wyobcowania, wyrwania z korzeniami, utraty domu. Książka zdobyła w 2017 roku najważniejszą czeską nagrodę Magnesia Litera w kategorii Proza.

  • Eratosfera

    Danuta Szulczyńska-Miłość · Wydawnictwo JanKa · 28-11-2023

    Opis wydawcy:

    Ważnych bohaterów Eratosfery jest wielu, a łączą ich niewidzialne więzi, które odkrywają stopniowo, z jakąś nieodpartą, choć niezrozumiałą dla nich logiką. Czytelnik podąży za ich odkryciami, pozna tajemnice i pogmatwane losy, sięgające aż do czasów drugiej wojny i dramatycznych polsko-niemiecko-żydowskich relacji. Natknie się w swojej podróży w przeszłość na miłość i zbrodnię, cierpienie i towarzyszące mu próby wyjaśnienia przyczyn zła, na szukanie ujścia dla bólu w szaleństwie i sztuce. Przyjrzy się przejawom siły kobiet, ich niezwykłej empatii, intuicji, prymarnych instynktów i macierzyńskiej troski, jaką potrafią uwalniać w zagrożeniu, podążając za nadzieją. Autorka buduje intrygę z precyzją rasowego kryminału, a w opowieści o ludziach i sztuce stać ją na filozoficzną finezję.

  • MATRONAT

  • MATRONAT

  • Hamlaghkem. Kuskus, ciasto ze świni i wino do kolacji.

    Alicja Thiziri · Wydawnictwo Seqoja · 27-11-2023

    Opis wydawcy:

    Hamlaghkem. Kuskus, ciasto ze świni i wino do kolacji. Żeby dowiedzieć się, co oznacza tytuł, trzeba przeczytać książkę do ostatniej strony. Ale warto byłoby to zrobić, nawet gdyby wyjaśnienie znajdowało się na samym początku.

    Ona i on. Klasyka? Ależ jaka znów klasyka? Ona Polka, on Kabyl. Oboje w Paryżu. On bez prawa pobytu, ona… A to się jeszcze okaże. Mnóstwo zdarzeń, zderzeń i zaskoczeń. Śmiechu, łez i emocji. Słowem: Hamlaghkem.

  • Pod prąd

    Oleg Serebrian · Wydawnictwo Amaltea · 30-11-2023

    Opis wydawcy:

    Pod prąd mołdawskiego pisarza Olega Serebriana to epicka opowieść o samotności, zakazanym uczuciu i pragnieniu bliskości. Łączy w sobie cechy powieści historycznej, społecznej i psychologicznej.
    Lata 40. XX wieku. Pochodzący z Bukowiny baron Aleks von Randa to utalentowany matematyk i poliglota z zamożnej rodziny. Pomimo upływu lat żyje bolesnym wspomnieniem młodzieńczej miłości, tocząc ze sobą i ze światem walkę o zachowanie tych uczuć w tajemnicy. Nie pomaga mu w tym duszna atmosfera nazistowskich Niemiec. Zaangażowany w ściśle tajny projekt wojskowy na wyspie Uznam i uwikłany w walkę wywiadów, przeczuwając nadchodzący koniec, spisuje swoje barwne losy.
    Czytelnik towarzyszy mu w tej podróży, odwiedzając i sielską Odessę sprzed 1914 roku, i obóz koncentracyjny w Sachsenhausen. W tle przedstawiona jest panorama Europy Środkowej w burzliwych pierwszych dekadach XX wieku, ze wszystkimi jej blaskami i cieniami – wybitnymi intelektualistami, przemianami społecznymi i kulturowymi, okrucieństwami pierwszej i drugiej wojny światowej.
    Baron von Randa stopniowo odsłania swoje tajemnice, a wraz z nimi wielką wrażliwość, tłumione emocje i rozczarowania. Początkowo pełen wielkich marzeń i nadziei, stopniowo pogrąża się w głębokiej depresji, a wszystkie jego wybory zdają się prowadzić do tragicznego końca.
    Po latach na wyspę Uznam przybywa jego krewny, Woldemar Skawronsky. Kto i dlaczego od półwiecza opiekuje się grobem barona?

  • MATRONAT

  • Na ziemi Izraela

    Amos Oz · Wydawnictwo Czarne · 06-12-2023

    Opis wydawcy:

    Pierwsze wydanie w przekładzie z języka hebrajskiego

    Ze wstępem Pawła Smoleńskiego

    Pustynne światło pada na kamienne domy. Pomiędzy nimi unosi się kurz i woń kiszonej kapusty. Słychać cienkie głosy dzieci śpiewających w jidysz. Ortodoksyjna Żydówka pakuje do wózka butelkę z oliwą i ryby owinięte w gazetę. Wielu z tych, którzy kiedyś tu żyli, umarło. Tylko Hitler i Mesjasz są żywi, widać ich na murach i słychać między słowami niemal w każdej odpowiedzi na pytanie pisarza: „Czy i kiedy nastanie tu pokój?”.

    Amos Oz z notatnikiem w ręku przemierza Jerozolimę i Zachodni Brzeg, by zadawać pytania o skomplikowaną tożsamość Izraela. Rozmawia z robotnikami, żołnierzami, nauczycielami, dziennikarzami, imigrantami i wizjonerami, a wśród nich odnajduje zarówno religijnych fundamentalistów, jak i piewców świeckości. Wsłuchuje się uważnie w głosy o bolesnej przeszłości i niepokojącej teraźniejszości, by stworzyć ponadczasową opowieść o niepewnym jutrze.

    Pisząc o kraju pełnym światopoglądowych, etnicznych i ekonomicznych kontrastów, tworzy uniwersalną opowieść o winie i karze, odkupieniu i przebaczeniu, w końcu – o tak żywym dziś starciu wartości i interesów.

  • Wartka śmierć

    Robert Galbraith · Wydawnictwo Dolnośląskie · 06-12-2023

    Opis wydawcy:

    Do Cormorana Strike’a zgłasza się zaniepokojony ojciec, którego syn Will przyłączył się do sekty religijnej gdzieś w wiejskiej głuszy hrabstwa Norfolk.
    Powszechny Kościół Humanitarny to z pozoru pokojowa organizacja dążąca do zmiany świata na lepsze. Strike odkrywa jednak, że pod szlachetnymi frazesami kryją się nieczyste intencje i zagadkowe zgony.
    Aby ratować Willa, wspólniczka Cormorana Robin Ellacott postanawia przeniknąć do sekty i zamieszkać wśród jej członków. Nie jest jednak gotowa na okrucieństwa, których będzie świadkiem, ani na cenę, jaką przyjdzie jej zapłacić za swoje zawodowe ambicje.
    Wartka śmierć to siódmy tom epickiej serii kryminalnej – przepełniona niepokojem i wielkimi emocjami kontynuacja losów Robin i Strike’a.

  • Bajka, Bajeczka

    Barbara Sadurska · Wydawnictwo Warstwy · 12-2023

    Opis wydawcy:

    Dystopia o świecie, w którym rządzi Kościół

    Jakie masz grzechy? Czy są to grzechy śmiertelne? Czy trafisz za nie do piekła? Czy uratowałaś kogoś, kto nie chciał żyć? I czy boisz się potężnej armii Mocarstwa Watykańskiego?

    W swojej najnowszej powieści Barbara Sadurska opisuje losy dorastającej dziewczynki i dorastającego razem z nią terroru. Bajka, Bajeczka łączy przenikliwą opowieść o rodzinie ze wstrząsającym political fiction. Na tle małych, codziennych lęków, niesmacznych obiadów, brzydkich ubrań i okrutnych kolegów wybucha Wielka Historia. Losy głównej bohaterki Balbiny splatają się z losami świata podzielonego na pół, świata ogarniętego wojną. Wokół bohaterki piętrzą się tajemnice, których lepiej nigdy nie poznać. Ale Balbina nie potrafi odwracać wzroku. Nawet gdy płonie jej dom. Jako dorosła kobieta usłyszy: „Jesteś śmiercią”. A przecież przemoc nie tkwi w niej, tylko w otaczającej ją rzeczywistości.

    Bajka, Bajeczka to portret dzieciństwa jako czasu, w którym uczymy się zadawania i przyjmowania bólu, na zawsze żegnamy się z przyjaciółmi, wrogami i jesteśmy bardzo, bardzo samotni. To także zaskakująca dystopia o świecie, w którym rządzi Kościół. Barbara Sadurska prezentuje jeden z najbardziej przejmujących obrazów religijnego fanatyzmu i wynikających z niego konsekwencji, jakie znajdziemy w polskiej literaturze. Nauka chrześcijańskiej biologii jest obowiązkowa, ciało kobiet poddawane jest testom i torturom, dziewczynki boją się nawet kichnąć. Opresja puka do drzwi bohaterów i nie da się przed nią ukryć. Jesteśmy w alternatywnej wersji lat osiemdziesiątych XX wieku. A może wcale nie? Może jesteśmy w przyszłości? A może to wszystko dzieje się tu i teraz?

    Powieść Sadurskiej atakuje zmianami nastroju, zaciska się wokół szyi jak pętla. Przeraża i fascynuje jednocześnie. A my – jak mała Balbina – nie możemy przestać patrzeć.

 

Postawisz mi kawę?
0 komentarzy
2 Osób lubi to
Poprzedni wpis: Za szybą nieobecności – „Bądź dobra dla zwierząt”, Monica IsakstuenNastępny wpis: Szukając prawdy o własnym nie-istnieniu – „Siedem księżyców Maalego Almeidy”, Shehan Karunatilaka

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
styczeń 2025
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum