Bookiecik zapowiedzi – maj 2021

Maj rozkwita kwiatami, być może nawet nadzieją powolnego powrotu do normalności. Nie zapominajmy jednak o literaturze. Wiosna, która w tym roku zdaje się być dość uparta na dobre zadomowiła się na obwolutach książek. Nadchodzące premiery to na szczęście nie tylko florystyczne akcenty na okładkach, ale i interesujące wznowienia klasyki.  Oto garść ciekawych propozycji wydawniczych, które tym razem przykuły moją uwagę.

  • rozrzucone_60780d607b218

  • Rozrzucone

    Liliana Hermetz  ·  Wydawnictwo Literackie ·  19-05-2021

    Opis wydawcy:  

    Rozrzucone — fabuła tej międzypokoleniowej i wielogłosowej powieści rozgrywa się w XX i XXI wieku na terenie trzech krajów. To rodzinna historia, w której tajemnica przeplata się z rozpracowywaniem polskich kompleksów.

    Marię wojenna zawierucha rzuciła do Alzacji, gdzie wraz z mężem Francuzem prowadzi restaurację, starając się zapomnieć o przeszłości i zapuścić korzenie na nowej ziemi. Jednak los skonfrontuje ją z wieloma wyzwaniami. Przez cały okres PRL-u Maria odwiedza swoje ciotki na Podkarpaciu. Zaprasza krewnych do Francji, próbując mimo skomplikowanych relacji utrzymać kontakt z rodziną i zachować tożsamość. Kim naprawdę jest Maria? Czym są granice dla niej i dla kolejnych kobiet w rodzinie, czy da się je przekroczyć? „I co to jest właściwie ta ojczyzna?”

    Najnowsza powieść Liliany Hermetz intryguje zarówno formą, jak i językiem. Każda z bohaterek dźwiga swoją tajemnicę i mówi w niepowtarzalny sposób: polszczyzna miesza się z językami ukraińskim, francuskim i alzackim, a kompleksy ubogich krewnych ze Wschodu — z bólem wykorzenienia i samotnością emigracyjnego życia.Od biednej podkarpackiej wsi po współczesną Warszawę i pracę w polsko-francuskiej korporacji — ponad pół wieku historii Europy, od drugiej wojny światowej, odbija się w losach kilku zwykłych, a zarazem wyjątkowych kobiet. Liliana Hermetz nie pozwala o nich zapomnieć.

  • Niepokój przychodzi o zmierzchu

    Marieke Lucas Rijneveld ·  Wydawnictwo Literackie  · 05-05-2021

    Opis wydawcy: 

    Brud rzeczywistości, chłód rozpaczy, dzieciństwo pełne wstydu.
    Odważna i bezkompromisowa powieść, jakich mało w literaturze światowej.
    Międzynarodowa Nagroda Bookera 2020.

    Mała wioska na holenderskiej prowincji. Tuż przed świętami rodzina skromnych i pobożnych rolników doświadcza wielkiej tragedii – w wypadku ginie najstarszy syn Matthies. Niedługo potem kolejne nieszczęścia nawiedzają farmę, której życie zaczyna przypominać koszmarną wizję z obrazów Boscha. To kara za grzechy? Tak sądzą rodzice. Zatracając się w bólu i poczuciu winy, zaniedbują trójkę dorastających dzieci, które niewiele rozumieją i są przerażone atmosferą panującą w domu. Co to znaczy, że Matthies umarł? Czy ojciec odejdzie? Co stanie się z mamą? Budrysówka, Obbe i Hanna na swój sposób radzą sobie z niepokojem. Gromadząc niepotrzebne przedmioty, składając ofiary, zadając ból sobie i innym, łamiąc seksualne tabu, dają się wciągnąć w wir coraz bardziej zatrważających obsesji i fantazji. Na ziemi niczyjej, gdzieś między dzieciństwem a dorosłością, kończy się niewinność.

    Czym jest rodzina? Jaki sens ma wiara? W tej powieści o braku miłości i osamotnieniu, ujmującej wrażliwością i surowym, wręcz brutalnym pięknem języka, Marieke Lucas Rijneveld stawia pytania, które podważają nasze najświętsze przekonania.

  • niepokoj_przychodzi_o_zmierzchu_605b18d6e97a4

  • zonova-okl-ost3

  • Kara i nagroda

    Anna Zonová ·  Wydawnictwo Amaltea ·  13-05-2021

    Opis wydawcy: 

    Kara i nagroda to historia opowiedziana z perspektywy czterech postaci, które różnią się pochodzeniem, wykształceniem i wiekiem. Autorka kreśli stosunki czesko-niemieckie, a także relacje osobiste, erotyczne, społeczne i rodzinne. Ukazuje całą tragedię XX wieku – od II wojny światowej aż po dziś. Wojna, wysiedlenie Niemców, lata 50., tzw. „normalizacja” i początki kapitalizmu w latach 90. – wszystko to pozostawia na bohaterach bolesny ślad. Zagubieni, pełni traum, pozbawieni korzeni i tożsamości, bezustannie ranią się nawzajem.

    Powieść była nominowana do najbardziej prestiżowej czeskiej nagrody literackiej, Magnesia Litera, oraz zdobyła drugie miejsce w ramach austriackiej Wielkiej Nagrody dla Literatury Wschodnioeuropejskiej.

  • Listowieść

    Richard Powers  ·  Wydawnictwo W.A.B. · 05-05-2021

    Opis wydawcy: 

    Laureat Nagrody Pulitzera 2019!

    Listowieść to napisana z rozmachem i pasją historia aktywizmu i oporu, a zarazem olśniewający opis i pean na cześć świata przyrody. Dwunasta powieść Richarda Powersa rośnie od korzeni po koronę, aby wrócić poprzez nią do nasion, kreśląc po drodze koncentryczne kręgi przeplatających się wątków – od przedwojennego Nowego Jorku aż do wojen o lasy toczonych pod koniec XX w. na północnym zachodzie nad Pacyfikiem i na terenach położonych bardziej na północ. Obok nas istnieje równoległy świat – olbrzymi, powolny, pełen wzajemnych powiązań, zaradny, wspaniale pomysłowy, a dla nas prawie niewidzialny. Powers opowiada o garstce ludzi, którzy uczą się widzieć ten świat i dają się wciągnąć w wir grożącej mu katastrofy.

    „W monumentalnej Listowieści autorowi udaje się coś, o co mogłoby się pokusić bardzo niewielu współczesnych pisarzy zarówno ze świata sztuki, jak i nauki. Za pomocą fabularnych narzędzi Powers wciąga czytelników w perspektywę znacznie bardziej odwieczną i subtelniej rozwiniętą niż ludzki ogląd, dzięki czemu ukazuje nam się w migawkach bezkresna, pierwotna wrażliwość, a nasz własny gatunek zostaje sprowadzony do właściwych wymiarów. Gigantyczna opowieść o szczerych prawdach.” Barbara Kingsolver, „New York Times Book Review”

  • powerslistowiesc_original.png_1615564938

  • kakol

  • Kąkol

    Zośka Papużanka ·  Wydawnictwo Marginesy·  19-05-2021

    Opis Wydawcy:

    Powrót do wakacji spędzanych na wsi, do przyrody, dzieciństwa – trudnego, naznaczonegoniewyjaśnionym międzypokoleniowym konfliktem ludzi przymuszonych do bycia ze sobą. Kilkunastoletnia narratorka patrzy na świat rozdarty między dalekim i zdominowanym przez swojego ojca ojcem, a matką, która jest postacią idealną, niezwykłą – lecz odrzuconą przez rodzinę męża, nieumiejącą się odnaleźć. Dziecko nie potrafi wytłumaczyć sobie zależności, w które zostało wrzucone – i próbuje znaleźć własne miejsce, odrzucić poczucie winy.

    To historia pamięci. Zioła, liście, trawy wkładane pomiędzy kartki książki, mogą oznaczać coś, co chcemy zachować, albo o czym chcemy zapomnieć. To książka o przyjaźni, próbującej pogodzić świat dziecka z miasta z wakacjami dziecka ze wsi. O poszukiwaniu kogoś, kto bardzo się stara być taki, jak my, chociaż nie jest. Kąkol szuka wreszcie odpowiedzi na najstarsze z pytań: czym jest dobro, a czym zło? Czy jesteśmy złem naznaczeni, czy też wybieramy je świadomie? Czy dziecko potrafi być złe?

    Ta książka pachnie suchą trawą, mlekiem i korą drzew. Boli jak pierwsze doświadczenie niesprawiedliwości. Jest urokliwa i straszna, nieprawdziwa i prawdziwa – jak każda baśń.

    Warto udać się w tę baśniową podróż. Warto przedzierać się przez zarośla wydarzeń, przez gęstwiny historii, przez nieuchronne koleje losu. W tym magicznym realizmie dzieje się wyraziste życie, z którego „trzeba wyrywać chwasty” i pamiętać, skąd przychodzimy i po co jesteśmy stworzeni.

  • Ania z Zielonego Wzgórza

    Lucy Maud Montgomery ·  Świat Książki · 05-05-2021

    Opis wydawcy: 

    Ekskluzywna edycja limitowana oprawiona w delikatną gładką tkaninę o właściwościach jedwabiu.

    Pełna ciepła powieść Lucy Maud Montgomery o losach osieroconej Ani Shirley, która trafia pod opiekę rodzeństwa Maryli i Mateusza Cuthbertów w Avonlea. Choć niesforna, rudowłosa, obdarzona nietuzinkową wyobraźnią dziewczynka wprowadza w ich spokojnym i monotonnym życiu wiele zamętu, na Zielonym Wzgórzu wraz z nią pojawia się także prawdziwa przyjaźń, szczere przywiązanie i miłość.

    Wielu wydawców początkowo odrzuciło tę powieść, ale w końcu doczekała się publikacji i niemal natychmiast stała się bestsellerem. Nic dziwnego, że Mark Twain po przeczytaniu książki nazwał Anię najukochańszym dzieckiem literackim od czasów Alicji w Krainie Czarów. I pozostaje nim do dziś.

    Ania z Zielonego Wzgórza to nie tylko klasyka dzieciństwa, ale i doskonała powieść obyczajowa, która wzrusza, rozśmiesza i oczarowuje. Pozwól, by stała się integralną częścią i twoich wspomnień.

  • ania-z-zielonego-wzgorza-ekskluzywna-edycja

  • peter

  • Peter Camenzind

    Hermann Hesse ·  Wydawnictwo Media Rodzina ·  12-05-2021

    Opis wydawcy:  

    „Peter Camenzind” to kolejna książka Hermanna Hessego ukazująca się w nowej kolekcji największych dzieł tego twórcy w nowej szacie graficznej.

    Jest to historia młodzieńca, który szuka prawdy w naturze i zwraca się przeciwko materializacji wszelkich aspektów życia. Podróży, jaką odbywa bohater po europejskich krajach towarzyszy droga ku coraz głębszemu poznaniu ludzkich uczuć i duchowości.

    Tą książką, opublikowaną w 1904 roku, krytycy i czytelnicy zachwycili się na samym początku drogi twórczej Hermanna Hessego, mimo że była debiutem literackim nikomu nieznanego autora. Autor zawarł w powieści motywy, które frapowały i towarzyszyły mu w dalszej twórczości. Pojawiły się tutaj też często powtarzane później wątki autobiograficzne. Wielki sukces sprawił, że Hesse stał się sławny i poczytny i mógł się poświęcić tylko literaturze.

  • Cień Debory

    Magdalena Mosiężna ·  Wydawnictwo JanKa · 05-2021

    Opis wydawcy: 

    Nowa powieść Magdaleny Mosiężnej to kontynuacja losów bohaterów „Maryli i Debory”, którzy przeżyli wojnę i próbują odbudować życie w zniszczonej Warszawie. W realiach tworzącej się Polski Ludowej będą skazani na nieustanne rozliczanie przeszłości, nie tylko własnej, indywidualnej, ale też przyjaciół i znajomych. Będą konfrontować się z nowymi wyzwaniami: okaleczeniami ciał i dusz, polityką nowej władzy, pamięcią. Będą podejmować trudy dnia codziennego, kłopotów mieszkaniowych, wychowania dzieci, wystawienia na próby lojalności – w małżeństwach i przyjaźniach. Którzy z nich przeżyją? Dla kogo teraźniejszość pokoju okaże się trudniejsza niż wojenna przeszłość? Kogo będzie jeszcze stać na miłość i wierność?
    Powieść o podnoszeniu się z gruzów, bliskości i tęsknocie, straconych złudzeniach i nowych nadziejach. O trudach odradzającego się życia.

  • Magdalena_Mosiezna_Cien_Debory

    PATRONAT cropped-logo_640.png

  • oneiron_300dpi-230x350

  • Oneiron. Fantazja o kilku sekundach po śmierci

    Laura Lindstedt ·  Wydawnictwo Poznańskie ·  05-05-2021

    Opis wydawcy:  

    Prowokująca i niejednoznaczna powieść o życiu w zaświatach.
    „Kręci ci się w głowie. Czujesz, że zatykają ci się uszy, a w głowie zaczyna dudnić. Nogi uginają się pod tobą. Spadasz. Nie jest miękko, ale i nie twardo. Ani zimno, ani gorąco. Osuwasz się i padasz na plecy jak w głęboki śnieg. Zamykasz oczy i czekasz, aż obudzisz się gdzieś indziej”.
    Tych siedem kobiet dzieli wszystko: wiek, pochodzenie, doświadczenie, język. Za życia nigdy by się nie spotkały. Po śmierci trafiają do miejsca, gdzie czas już nie istnieje. Tutaj pozostały im tylko opowieści.
    Dla Shlomith anoreksja jest inspiracją artystyczną. Polina, moskiewska księgowa, boryka się z alkoholizmem i niewiele mówi o sobie. Maimuna z Senegalu marzy o karierze modelki. Holenderce Wlbgis rak gardła odebrał głos. Nina jest w ciąży, ale przestała czuć ruchy bliźniąt. Rosa Imaculada przeszła niedawno przeszczep serca. Najmłodsza Ulrike nie potrafi przypomnieć sobie, co się z nią działo tuż przed śmiercią.
    Laura Lindstedt tworzy zaskakującą mozaikę stylistyczną, balansuje między humorem, powagą a gniewem i wciąga nas do literackiego snu. Niesamowita wyobraźnia autorki i uniwersalny wydźwięk jej opowieści zachwyciły czytelników, a krytycy przyznali jej najważniejsze fińskie nagrody literackie.

Postawisz mi kawę?
1 komentarzy
3 Osób lubi to
Poprzedni wpis: Na tratwie życia – „Do niewidzenia, do niejutra”, Joanna BartońNastępny wpis: Oczy szeroko zamknięte – „Zulejka otwiera oczy”, Guzel Jachina

Zobacz także

Komentarze

  • Jowita

    8 maja 2021 at 20:23
    Odpowiedz

    Z majowych nowości warto także zajrzeć do "Wszyscy pragnęliśmy miłości". Piękna i poruszająca historia, obok której nie sposób przejść obojętnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
styczeń 2025
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum