W jednej ze swych książek Małgorzata Musierowicz pisała, że popołudnia w sierpiu pachną już jesienią. Coś w tym jest. Wakacje nieubłaganie dobiegają końca, wieczory są już odrobinę dłuższe i zdecydowanie chłodniejsze niż jeszcze kilka tygodni temu. Nadchodząca jesień może deprymować. Ale przecież nie prawdziwego mola książkowego! Wielkimi krokami nadchodzi czas bezkarnego zalegiwania pod kocem z książką w ręku. Może właśnie z którąś z nowości wydawniczych, jakie dla Was wyszperałam? Oto przegląd wrześniowych premier literackich. Niby tylko dziesięć tytułów, ale naprawdę wartych uwagi!
-
-
Mój mały zwierzaku
Marieke Lucas Rijneveld · Wydawnictwo Literackie · 28-09-2022
Opis wydawcy:
Utrata, obsesja, samotność, poszukiwanie siebie…
Nowa powieść autora Niepokój przychodzi o zmierzchu, laureata Międzynarodowej Nagrody Bookera.
Dziwna nastolatka, naiwna jak dziecko i nad wiek dojrzała, opuszczona przez najbliższych w niekończącej się żałobie, szuka ucieczki w wyimaginowanych rozmowach z Freudem i Hitlerem, drobnych kradzieżach, fantazjach o lataniu, muzyce, w której zatapia się cała. Kiedy miejscowy weterynarz, troskliwy i szanowany, okazuje jej zainteresowanie, otwiera się przed nim.
Zafascynowany dziewczyną Kurt wabi ją, przyciąga, podsyca pragnienia, poddając się złudzeniu, że sam wreszcie zapomni o lękach i koszmarach, które dręczą go każdej nocy. Pośród obietnic, wyznań, sprzeczek, szeptów, wspólnych lektur i SMS-ów z cytatami z popularnych piosenek jego gesty stają się coraz mniej niewinne, sen miesza się z jawą, a za granicą tego, co zakazane, majaczy upiornie biel dwuosobowego materaca.
Mocna, odważna i wstrząsająca książka o tym, jak łatwo jest spłoszyć miłość.
„Dajcie mi Nabokova i Rijnevelda! Dzięki nim literatura robi to, do czego została stworzona: odważnie idzie tam, gdzie nikt wcześniej nie dotarł. Od czytelnika zależy, czy i gdzie da się ponieść transgresywnym opowieściom spod znaku Lolity”.
Frank Hellemans, boeken.doorbraak.be
„Ta powieść jest jak tornado, zmiata nas i zostawia po sobie ślad emocjonalnego zniszczenia. Tak działa tylko naprawdę dobra literatura”.
„Landshuter Zeitung”
„Koszmar opowiedziany wirtuozowsko pięknym językiem”.
„Der Tagesspiegel”
-
Niewyczerpany żart
David Foster Wallace · Wydawnictwo W.A.B. · 28-09-2022
Opis wydawcy:
Opus magnum Davida Fostera Wallace’a.
Gargantuiczna, błyskotliwa i dowcipna historia o pogoni za szczęściem w Ameryce. Portretująca najbardziej wzruszająco dysfunkcyjną rodzinę, jaka pojawiła się w literaturze ostatnich lat, powieść zgłębia zasadnicze pytania o kondycję człowieka i o rozrywkę: czym ona jest i dlaczego w tak dużym stopniu zdominowała nasze życie; jak pragnienie rozrywki wpływa na naszą potrzebę kontaktu z innymi ludźmi; co o nas mówią przyjemności, które wybieramy.
„Niewyczerpany żart” powszechnie uznawana jest za przełomową amerykańską powieść lat dziewięćdziesiątych i najlepszą jak dotąd próbę uchwycenia rzeczywistości w nierealnym świecie. Główną osią fabuły jest poszukiwanie zaginionej kopii taśmy wideo znanej jako „Rozrywka”: filmu tak zabawnego, że każdy, kto go zobaczy, będzie zmuszony oglądać go w kółko, a zainteresowanie jedzeniem, piciem i podstawowymi warunkami sanitarnymi z czasem wygaśnie.
To pełna rozmachu analiza namiętności i rozkoszy, które czynią nas ludźmi – a także jedna z tych rzadkich książek, które na nowo definiują granice powieści.
-
-
-
Belcanto
Ann Patchett · Wydawnictwo Znak Literanova· 07-09-2022
Opis wydawcy:
Najbardziej romantyczna powieść ostatnich lat. Intrygująca, magiczna, doskonała.
„SAN FRANCISCO CHRONICLE”
Historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.Kiedy na koniec koncertu gaśnie światło, akompaniator całuje śpiewaczkę. Kto wie, co by się między nimi wydarzyło, gdyby w tym momencie do willi nie wdarła się grupa uzbrojonych mężczyzn, a wszyscy obecni nie zostali zakładnikami.
W miarę upływu kolejnych tygodni, w dusznej, tropikalnej atmosferze południowoamerykańskiej rezydencji między uwięzionymi a napastnikami tworzą się zaskakujące więzi. Czy po kilku miesiącach ktoś jeszcze będzie chciał odzyskać wolność?Ann Patchett tworzy hipnotyzującą historię o sile i kruchości, a także o odnajdywaniu miłości tam, gdzie nikt by się jej nie spodziewał. Mistrzowska i pełna liryzmu powieść autorki Domu Holendrów.
Powieść nagrodzona m.in. Orange Prize i PEN/Faulkner Award for Fiction teraz w nowym przekładzie Anny Gralak.
-
Las zbliża się powoli
Rafał Hetman · Wydawnictwo Czarne · 21-09-2022
Opis wydawcy:
Tuż po wojnie w niewielkim lesie Dębrzyna koło Przeworska grupa mężczyzn rabowała i mordowała ludzi wracających z robót w III Rzeszy. Okoliczni mieszkańcy wiedzieli, kim byli sprawcy, ale milczeli na temat dokonanych zbrodni. Rafał Hetman, skupiając się na losach pokoleń dwóch polskich rodzin, opowiada splątaną niczym system leśnych korzeni historię, w której rzeczywistość przeplata się z mitem, pamięć kroczy pod rękę z zapomnieniem, a reporter staje się częścią historii, którą opisuje.
Próbując odpowiedzieć na pytanie, kto mordował w Dębrzynie, Hetman drobiazgowo rekonstruuje pełny chaosu i lęku czas tuż po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski, a śledząc ponad sto lat historii niewielkiego lasu, zastanawia się nad istotą procesów, które składają się na naszą zbiorową (nie)pamięć.
-
-
-
Nic drobniej nie będzie
Marcin Wicha · Wydawnictwo Karakter · 12-09-2022
Opis Wydawcy:
„Nic drobniej nie będzie” to kronika wydarzeń. Sprawozdanie z ostatnich paru lat. Jest tu mowa o rzeczach, które działy się tymczasem i mimochodem. Drobiazgach zwiastujących koniec epoki. O zniczach w kształcie Polski i wojnie z dynią. Ale także o żółwiach, klamkach, hotelach i wizytach u krewnych. O kubełku na zmieszane, emotikonach, przedwojennej złotówce, strategiach oporu, glinianych gwizdkach. O dorastaniu dzieci. O wspomnieniach. I o tym, jak przetrwać tournée literackie. Jest też o prawdziwych wojnach, prawdziwych lękach, nadciągającej przemocy. Czasami poetycki język i humor dają na chwilę odpór brutalności świata.
Na książkę składają się felietony, które Marcin Wicha publikował w latach 2017-2021 na łamach magazynu „Pismo” oraz nowe teksty.
-
Szklany dom
Eve Chase · Wydawnictwo Kobiece · 07-09-2022
Opis wydawcy:
Pełna napięcia powieść o mrocznych sekretach rodzinnych.
W głębi lasu zostaje znalezione niemowlę. Rodzina Harringtonów postanawia je zatrzymać. Z każdym kolejnym dniem ich niedowierzanie zamienia się w radość – sami zmagają się z osobistą tragedią, a obecność tej niezwykłej dziewczynki napełnia ich życie nadzieją. Rozświetla dotychczas ponure i zakurzone zakamarki ich domu.
W obawie przed jej utratą, Harringtonowie utrzymują istnienie małej w tajemnicy. Za wszelką cenę chcą ją przy sobie zatrzymać. Nie wiedzą jednak, że niedługo na terenie ich posiadłości znajdzie się martwe ciało. A skrzętnie skrywane tajemnice mogą ujrzeć światło dzienne…
Minie wiele lat, aż pewna kobieta szukająca odpowiedzi na pytania dotyczące swojego życia trafi do niezwykłego, pięknego lasu, w którym nic nie jest takie, jakim się wydaje.Czy odkryje prawdę na temat swojej przeszłości?
Czy odważy się ją ujawnić?„Szklany dom” to pełna emocji, porywająca powieść o przynależności oraz rodzinnych tajemnicach. To również historia o tym, jak odnajdujemy siebie, gdy jesteśmy najbardziej zagubieni.
-
-
-
Euforia. Powieść o Sylvii Plath
Elin Cullhes · Wydawnictwo Książnica · 07-09-2022
Opis wydawcy:
Euforia” to opowieść o ostatnim roku życia Sylvii Plath (1961–1962), ekspresyjny portret błyskotliwego umysłu zmagającego się z otaczającym go światem, najdroższymi osobami oraz z samym sobą. To także zaskakująco współczesna historia kobiety walczącej o skrawek własnego terytorium w świecie pozornie zakładającym równość płci.
Sylvia jest w ciąży z drugim dzieckiem, natchniona obietnicą nowej przygody, u progu której stanęła z mężem Tedem Hughesem: wizją remontu starej posiadłości i stworzenia w niej własnego królestwa – rodziny. Zanim pojawiły się dzieci, jako dwoje intelektualistów szli szturmem przez życie, czerpiąc z niego pełnymi garściami. Teraz Ted z łatwością znika i zasiada do pisania, podczas gdy Sylvia czuje się jak samica oblegana przez swoje młode – przytłoczona rolą matki, niespełniona jako artystka. Kiedy nadchodzi pierwsze wspólne lato w Devon, jabłonie uginają się pod nadmiarem owoców, a róże kwitną w bujnych kępach, lecz ich słodki zapach mąci nuta rozkładu…
W 2021 roku powieść została nagrodzona Augustpriset, najważniejszą szwedzką nagrodą literacką. Krytycy zwracali uwagę na językowy aspekt książki, odzwierciedlający stan ducha bohaterki, a także znakomicie oddaną atmosferę wewnętrznej walki, gdy potrzeba artystycznego rozwoju konkuruje z przyziemnością, z instynktem macierzyńskim, z niezrozumieniem i zazdrością.
-
Rana pełna ryb
Opis wydawcy:
„Rana pełna ryb” to niezwykła wyprawa przez kolumbijską dżunglę. Książka dla miłośników pięknej i poruszającej prozy.
Matka z synem wyruszają w trzydniową podróż rzeką do osady Bellavista. Daleka droga, przerywana przystankami na odpoczynek, pozwala współpasażerom na wymianę życiowych historii, co pokazuje różnice między nimi. Wyprawa staje się również pretekstem narratorki do wspomnień. Jako biała kobieta naznaczona jest piętnem obcości w społeczeństwie – nawet syn, którego wychowuje, jest czarnoskóry, co wywołuje pytania napotkanych ludzi.
Podróż rzeką niesie bohaterów w kierunku tragicznej przyszłości. Będą musieli odpowiedzieć na wiele pytań zarówno sobie, jak i towarzyszom. Wśród nich jest także pytanie o różne twarze macierzyństwa i miłości – czy tej wrodzonej, czy nabytej.
„Rana pełna ryb” jest powieścią napisaną pięknym, poetyckim językiem. Dotyka takich tematów jak porzucenie, bieda, pochodzenie i przynależność, a także strach przed przemocą. Ważnym elementem w fabule książki są trwające do dziś ataki wojskowe na ludność Kolumbii.
W swoim debiucie Lorena Salazar Masso przenosi czytelnika do czasem onirycznego, a czasem rażąco realistycznego świata, w którym rozbrzmiewają czułość i piękno. Snuje uniwersalną historię o brutalności i agresji będącymi znakiem naszych czasów, nad którymi zatriumfować może tylko miłość.
-
-
-
Sedno rzeczy
Natsume Soseki · Wydawnictwo Czytelnik · 20-09-2022
Opis wydawcy:
Powieść Sedno rzeczy (1914) jest jednym z najważniejszych dzieł Natsume Sōsekiego. Jej narrator, student uniwersytetu w Tokio, wspomina swą znajomość ze starszym od siebie, zagadkowym mężczyzną, którego tytułuje mianem Sensei (Mistrz). Próbował zrozumieć przyczyny jego samotniczego trybu życia i izolowania się od świata, ale dopiero z treści ostatniego, obszernego listu, jaki otrzymał od Senseia, mógł poznać jego tajemniczą, bolesną przeszłość, powód moralnych rozterek oraz ostatecznej decyzji. Subtelną analizę psychologiczną głównych postaci powieści jej autor związał z wydarzeniami historycznymi – końcem ery Meiji, wielkiego przełomu w dziejach Japonii, którego Sōseki był świadkiem i bacznym obserwatorem.
Ty zapewne nie pojmujesz jasno przyczyn mego samobójstwa, i jeśli tak jest rzeczywiście, to w końcu nie ma na to rady, należymy przecież do różnych pokoleń. A może słuszniej byłoby powiedzieć, że różnicą, jaka nas dzieli, jest to, że stanowimy dwie odrębne istoty ludzkie? Starałem się w miarę moich możliwości opisać siebie tak, żebyś zrozumiał tę inną ludzką istotę.
Powieść Sedno rzeczy została przetłumaczona na wiele języków obcych, a w Japonii była wielokrotnie filmowana i inscenizowana w teatrach i w telewizji oraz wykorzystywana jako podstawa fabuł mangi i anime.
-
O zmierzchu
Hwang Sok-Yong · Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego · 02-08-2022
Opis wydawcy:
Książka nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera
Park Min-u, starzejący się architekt, może mówić o sukcesie. Jako jedynemu z grupy dzieciaków udaje mu się wyrwać z seulskich slumsów. Na fali transformacji Korei Południowej, dzięki determinacji i wieloletniej ciężkiej pracy ostatecznie staje się właścicielem dużej firmy realizującej prestiżowe projekty.
Pewnego dnia otrzymuje niespodziewaną wiadomość od kobiety, którą kiedyś pokochał, a potem zdradził. Pogrzebane w pamięci obrazy przyjaźni z dzieciństwa i pierwszej miłości powracają. Min-u zaczyna wspominać świat, który wymazał z pamięci. Uświadamia też sobie, że pomógł go unicestwić, przyczyniając się do bezwzględnej modernizacji Korei.
O zmierzchu to historia rozpisana na głosy ludzi, którzy nie mieli szans w starciu z bezdusznym kapitalizmem. To także głęboko humanistyczna opowieść o dzieciństwie, stracie, rozliczaniu się z samym sobą i tragicznych kosztach transformacji kraju, które ponoszą najsłabsi jego mieszkańcy.
„Powściągliwie polityczna, głęboko ludzką opowieść o domu, stracie i kosztach rozwoju kraju”. „Kirkus Reviews”
„Wspomnienia z przeszłości, które snuje Min-u, stopniowo przeradzają się w medytację na temat osobistej odpowiedzialności i tego, co może oznaczać spełnione życie”.
„The Guardian”„Hwang Sok-yong, gwiazda południowokoreańskiej sceny literackiej, bardzo często oddaje głos zapomnianym i wykluczonym. W swojej najnowszej książce robi to w sposób szczególnie przemyślany i poruszający. Pozorny sukces osiągnięty przez odcięcie się od przeszłości i porzucenie tych, którzy nie mieli tyle szczęścia, staje się emocjonalnie przejmującą i politycznie zaangażowaną metaforą”.
Bigissue.comO zmierzchu w 2019 roku znalazło się na długiej liście Międzynarodowej Nagrody Bookera, a w 2018 roku otrzymało francuską Nagrodę im. Émile’a Guimeta.
-