Fortuna kołem się toczy – „Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej Johnson”, Ewa Winnicka

Zwykła studentka historii sztuki, dziewczyna, która z małej polskiej miejscowości wyjeżdża do Ameryki. Kiedy zostaje kucharką i pokojówką magnata finansowego, jednego z właścicieli firmy kosmetycznej Johnson & Johnson, nikt przy zdrowych zmysłach nie dałby wiary, że kilka lat później zostanie jego żoną i jedną z najbogatszych i bardziej wpływowych kobiet świata. Barbara Piasecka Johnson to prawdziwe ucieleśnienie typowego american dream. Zagadkowa, nieodgadniona, budząca skrajne kontrowersje. Kim była? Jak żyła? Czym się w swoich życiowych wyborach kierowała?

Na te i na wiele więcej pytań próbuje znaleźć odpowiedź Ewa Winnicka – reporterka i autorka m.in. Londyńczyków. Biografia MilionerkaZagadka Barbary Piaseckiej Johnson podzielona została na dziesięć głównych, ułożonych chronologicznie rozdziałów w których poznajemy bohaterkę kolejno w roli studentki, pokojówki, żony i milionerki, wdowy, filantropki oraz osoby walczącej z własnymi demonami oraz nieprzychylną oceną społeczeństwa. Całość udokumentowana została sporą ilością materiałów źródłowych pod postacią zdjęć. Książkę wieńczy szczegółowe kalendarium z życia milionerki.

Emocjonalna sinusoida

Zasiadając do lektury na temat Barbary Piaseckiej Johnsosn wiedziałam niewiele. Kojarzyłam nazwisko, potrafiłam przypisać do niego twarz oraz fakt, iż była to osoba dobrze sytuowana, nic ponadto. Książka przybliżyła mi obraz milionerki, przyznaję jednak, iż jest on nadal mocno niejednoznaczny. Dlaczego? Z jednej strony jawi się ona jako kobieta wrażliwa na piękno sztuki i otaczającego ją świata, kobieta dla której nie ma rzeczy niemożliwych a krzywda ludzka jest tylko i wyłącznie przyczynkiem do niesienia pomocy. Co za tym idzie, Piasecką Johnson odbieramy jako osobę dobrotliwą, z gestem, prawdziwa filantropkę. Z drugiej zaś strony nie sposób nie przypisać jej typowo negatywnych cech takich jak: kapryśna, niezdecydowana, zdystansowana, pretensjonalna, źle szacująca i dobierająca sobie towarzystwo. Ta strona jej osobowości mocno mnie denerwowała, degustowała i znacząco spowalniała lekturę.

Dwie strony medalu

Tak jak samą bohaterkę, tak i jej biografię odebrałam dwojako. Reportaż Ewy Winnickiej zaczyna się prawdziwą petardą – listem niejakiej pani Danusi kierowanym do pani Piaseckiej Johnson z podziękowaniami za gościnę w willi Jasna Polana. Już tutaj obraz bohaterki jest skrajny, przejaskrawiony i mocno dwuznaczny. Później autorka przenosi nas w lata młodzieńcze Barbary oraz przybliża pierwsze jej kroki na ziemi obiecanej, gdzie zostaje pokojówką w domu Johnsonów i żoną Sewarda. Do tego momentu książkę czyta się z zapartym tchem, niemal jak bajkę o Kopciuszku. Niestety czar pryska w chwili śmierci Johnsona. Wraz z chwilą rozpoczęcia procesu o spadek historia mocno zwalnia tempo, robi się rozwleczona i nużąca tylko po to, by wraz z powrotem bohaterki do rodzimego kraju, jej walką o Stocznię Gdańską, pomocą Zbigniewowi Relidze oraz szeroko pojętą filantropią na niwie pomocy dzieciom autystycznym ponownie nabrać rumieńców. A te, choć powinny, bynajmniej nie ujmują. Wręcz przeciwnie – ponownie ukazują podwójne i niejednoznaczne oblicze milionerki, dwie skrajnie różne strony jej zdawałoby się złotego życia.

Duchowa pustka

Milionerka to biografia pełna suchych faktów. Postać bohaterki wyłania się tutaj na podstawie zeznań znanych jej osób i materiałów źródłowych, całość pozbawiona została jednoznacznej oceny autorki. Ma to niewątpliwie swój urok – podkreśla niezrozumienie z jakim borykać musiała się Piasecka oraz pozwala czytelnikowi na samodzielne wyciągnięcie wniosków i wyrobienie sobie własnego zdania w temacie jednej z najbogatszych obywatelek świata.

Fortuna kołem się toczy

Nie ukrywam, że bardzo lubię biografie. Większość z nich niezmiernie mnie inspiruje, daje solidnego kopa do brania życia w swoje ręce, pójścia śladem osób wielkich duchem. Niestety w tej pozycji brakuje tej strony pobudzającej czytelnika do działania. Tytuł ten to bardzo solidny, rzetelny reportaż, zabrakło w nim jednak miejsca na życiową inspirację. To książka niejednoznaczna, podbarwiona melancholią i jakimś bliżej nieznanym smutkiem, biografia z serii „tych tragicznych”. Smutna, dająca do myślenia. Wypływa z niej znany wszystkim przekaz, że tak jak życie bohaterki, tak i fortuna kołem się toczy, a pieniądze szczęścia nie zapewniają. Wręcz przeciwnie – choć są celem same w sobie, to często stają się przyczyną skandali i społecznego niezrozumienia. Ot i cała zagadka Barbary Piaseckiej Johnson…

Tytuł: Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej Johnson
Autor: Ewa Winnicka
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 384

Egzemplarz recenzencki.
Dziękuję Wydawnictwo Znak za udostępnienie egzemplarza książki.
znak

Zapisz

Zapisz

Jednym zdaniem

Typowo reportażowe spojrzenie na życie Barbary Piaseckiej Johnson. Książka rzeczowa, spójna, chronologiczna, pozbawiona autorskiej oceny. To biografia, z której wypływa jasny i klarowny, choć jednak mało odkrywczy przekaz. Jest dobrze, choć mogło być zdecydowanie lepiej. Polecam osobom lubiących niejednoznaczne i podszyte melancholią historie.

— Dominika Rygiel
Postawisz mi kawę?
13 komentarzy
4 Osób lubi to
Poprzedni wpis: Bookiecik Kwartału (I/2017)Następny wpis: Z gugułą w ręku – „Guguły”, Wioletta Grzegorzewska

Zobacz także

Komentarze

  • Pokularna

    4 kwietnia 2017 at 18:38
    Odpowiedz

    Również uwielbiam czytać biografie - chętnie bym sięgnęła po pozycję - z czystej ciekawości. P samej postaci wiem bardzo niewiele.

  • Joanna

    4 kwietnia 2017 at 18:38
    Odpowiedz

    Właśnie czytam.:). niebawem recenzja u mnie . ja jednak dopiero zaczęłam, więc nie mam jeszcze wyrobionego zdania an temat książki.

    • Martyna
      do Joanna

      12 kwietnia 2017 at 06:05
      Odpowiedz

      Muszę mieć tę książkę! Bardzo lubię takie lektury biograficzne :)

  • Justyna

    4 kwietnia 2017 at 18:32
    Odpowiedz

    wow... nie miałam pojęcia, że pan Szampon miał żonę Polkę!!!

  • Sławka

    4 kwietnia 2017 at 17:19
    Odpowiedz

    Biografia biografii nierówna... Chętniej sięgam po pozycje opisujące jakiś wątek w życiorysie. jestem fanką Grażyny Jagielskiej, choć to trudne pozycje ...

  • Aleksandra P

    4 kwietnia 2017 at 16:16
    Odpowiedz

    Lubie książki o silnych ludziach. Postaci Piaseckej do tej pory nie kojarzyłam, z chęcią o niej przeczytam. Natomiast polecam książkę "Helena Rubinstein. Kobieta, która wymyśliła piękno" :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
grudzień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum