Obsesja spełnienia – „To dla pani ta cisza”, Mario Vargas Llosa

„To dla pani ta cisza” to powieść, która swój bieg bierze z chwilą, gdy jej główny bohater – dziennikarz Toño Azpilcueta – jest świadkiem popisowej gry na gitarze artysty nazwiskiem Lalo Molfino. Wirtuozeria kreolskiego muzyka zachwyca go i wstrząsa nim tego stopnia, iż postanawia zgłębić losy tajemniczego mężczyzny, tym bardziej, iż ten, po pewnym czasie znika bez śladu. Azpilcueta podąża śladami gitarzysty, a prywatne śledztwo, mające na celu zgłębić losy geniusza doprowadzą go nie tylko do wypełnionej muzyką i tańcem klimatycznej Limy, ale również na skraj obsesji.

Mario Vargas Llosa stworzył bowiem powieść o obsesyjnym poszukiwaniu ideału, do którego dąży Toño Azpilcueta. Piszący powieść o swym idolu niespełniony intelektualista latami żyje złudzeniami, iż uda mu się krzewić wiedzę na temat muzyki kreolskiej obejmując katedrę uniwersytecką. Ta została jednakże zlikwidowana, co zamyka mężczyźnie na zawsze drogę do realizacji tychże marzeń. Kiedy więc powstająca powieść o Molfino staje się bestsellerem, żyjący z pisania do gazet mężczyzna, postanawia korzystać z okazji i każde kolejne wznowienie książki poprawiać i wzbogacać o wiedzę z zakresu historii i filozofii, tańca i sztuki kreolskiej, by chociażby w ten sposób szerzyć ją w społeczeństwie. To, z jakim skutkiem stanowi kwintesencję najnowszej a zarazem ostatniej powieści w dorobku Llosy.

Pochodzący z Peru noblista stworzył tym samym porywającą historię o obsesji stworzenia dzieła kompletnego i idealnego, które niejednokrotnie wzbudzi w swym fanatycznym twórcy demony i doprowadzi go niemalże na skraj szaleństwa. Azpilcueta to bowiem bohater wewnętrznie niespełniony, który w możliwości opisania życia swojego idola upatruje źródło i sposób na spełnienie swoich młodzieńczych marzeń i aspiracji. Jest to poniekąd bohater tragiczny, intelektualista targany szaleńczą pasją odkrycia tajemnic z życia Lalo Molfino, a także człowiek zatracający się w woli rozkrzewiania wiedzy dotyczącej barwnej, pełnej zmysłowości kreolskiej kultury.

Jest w tej narracji wszystko to, co w dobrej powieści być powinno: fascynująca i perfekcyjnie prowadzona intryga, u źródła której stoi nie tylko zagadka życia Lalo Molfino ale również tajemnicze i obsesyjnie wizje, jakimi targany jest Toño Azpilcueta. Choć Llosa główny nacisk kłaść będzie przede wszystkim na rytmiczną i sensualną muzykę, „To dla pani ta cisza” okaże się jednocześnie pasjonującą i bogatą w swej formie, erudycyjną narracją, którą subtelnie wypełni peruwiańska historia, filozofia, kultura, sztuka i obyczaje, w całym swym egzotycznym i ekscytującym kolorycie. Całość dopełnia piękny aczkolwiek przystępny i pozbawiony egzaltacji język.

Podsumowując, ostatnia, jak podkreśla w posłowiu noblista, powieść to porywająca opowieść z enigmatycznymi i fascynującymi bohaterami, barwnym tłem społeczno-historycznym Peru, o sile pasji, marzeń i miłości a także goryczy przemijania. Powieść czytelna w odbiorze, wciągająca i dająca poczucie dobrze spędzonego czasu.

Jej wersja audio trwa 8h i 8min. Książkę czyta niezastąpiony Mariusz Bonaszewski. Nagranie dostępne w serwisie Woblink pod linkiem: AUDIOBOOK

Tytuł: To dla pani ta cisza
Autor: Mario Vargas Llosa
Tłumaczenie: Tomasz Pindel
Wydawnictwo: Znak
Ilość stron w wersji papierowej: 336
Czas trwania audiobooka: 8 h 8 min.

Współpraca recenzencka z Woblink.com

Postawisz mi kawę?
0 komentarzy
1 Polubienie
Poprzedni wpis: Kompendium wiedzy – „Osiecka. Rodzi się ptak. Biografia absolutna. Tom 1”, Karolina FelbergNastępny wpis: Bookiecik zapowiedzi – marzec 2025

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
marzec 2025
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum