Bolesna droga – „Pacjenci”, Jürgen Thorwald

Pacjenci, to kolejny tytuł Jürgena Thorwalda, po który sięga się niejako z pokorą, a który czyta się z wypiekami na twarzy i zapartym tchem, niczym najbardziej porywającą powieść. O tyle to zaskakujące, iż autor bestsellerowego Stulecia chirurgów nie tworzy fikcji literackiej, a jego książki to pełnokrwista literatura faktu i solenne studium przypadków swego czasu rozwiązań kuriozalnych i niepoddających się objąć ludzkim umysłem, dziś zaś będących szeroko rozpowszechnionych i często stosowanych w medycynie.

Pochodzący z Niemiec dziennikarz po raz wtóry bierze pod lupę przypadki pacjentów, na drodze których pojawili się odważni lekarze, którzy heroicznymi i pionierskimi zabiegami walczyli o ich zdrowie. Pacjenci skupiają historie chorych, którym przeszczepiano narządy, od nerek począwszy, a na sercu skończywszy. Prekursorskie zabiegi nie zawsze kończą się tutaj jednak sukcesem i traktowane są raczej w kategoriach eksperymentu medycznego, który latami udoskonalany, z biegiem czasu staje się standardem leczenia i podwaliną współczesnej transplantologii. Tym samym, tytuł Thorwalda to hołd oddany śmiałym medykom, przede wszystkim zaś ich ufnym pacjentom, bez których współczesna medycyna nie mogłaby istnieć w formie, jaką dziś znamy.

Jürgen Thorwald wprawnie splata losy pojedynczych pacjentów – bohaterów, by ukazać jak wielka była ich wola życia i jaki znamienny wpływ miał każdy ich chorobotwórczy przypadek oraz każda ich bohaterska decyzja poddania się lekarskim zabiegom na rozwój szeroko pojętej transplantologii. To opowieści o nieustraszonych twórcach – konstruktorach, którzy walcząc o zdrowie swoich podopiecznych, podejmowali się osobliwych prób skonstruowania płucoserca, użycia celofanu w dializach, czy przeszczepiania pacjentom serca szympansów celem poprawy jakości czy też wydłużenia życia chorujących. To w końcu pochwała nieustraszonych lekarzy – prekursorów, którzy swoją odwagą, nieustępliwością i wiarą w sens swoich działań udowodnili, iż porażka wcale nie jest brakiem sukcesu, a jedynie bolesną i nieuniknioną drogą do niego.

W zestawieniu z pozostałymi tytułami niemieckiego dziennikarza: Stuleciem chirurgów, Triumfem chirurgów, Ginekologami czy też Krwią królów, Pacjenci stanowią idealne uzupełnienie opowieści o historii i rozwoju medycyny, jaką na przestrzeni lat snuje Thorwald. Opowiada o czasach niezupełnie odległych, niemalże nam współczesnych, udowadniając tym samym, że w medycynie wiele już odkryto, ale, biorąc pod uwagę hart ducha lekarzy i naukowców oraz wiarę pacjentów w pionierskie działania badaczy, wiele jeszcze w tej dziedzinie do odkrycia.

Tytuł: Pacjenci
Autor: Jürgen Thorwald
Przekład: Mieczysław Oziembłowski
Wydawnictwo: Marginesy
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 542

Jednym zdaniem

Konkretne historie odważnych pacjentów oraz ich nieustraszonych lekarzy w drodze do rozwoju transplantologii. Doskonałe uzupełnienie pozostałych książki pióra Thorwalda.

— Dominika Rygiel
Postawisz mi kawę?
1 komentarzy
0 Polubień
Poprzedni wpis: Antidotum – „Lato, gdy mama miała zielone oczy”, Tatiana TîbuleacNastępny wpis: Mgła tajemnicy – „Na zawsze w lodzie”, Owen Beattie, John Geiger

Zobacz także

Komentarze

  • Justyna

    4 września 2021 at 19:32
    Odpowiedz

    Wow, interesująca pozycja!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum