Bookiecik Kwartału (I/2017)

Za oknem wiosna w pełni. Pierwszy kwartał dobiegł końca a ja złapałam się na tym, że mijające miesiące, choć zimowe, kwitły w mojej głowie cudownymi historiami. Postanowiłam więc usystematyzować swoje czytelnicze wybory, przyjrzeć się tytułom z bliska i wybrać pięć szczególnych, wyjątkowych i niezapomnianych, wartych polecenia. Nie do końca mi się to udało, gdyż rzutem na taśmę na listę 32 książek, które przeczytałam w tym kwartale wskoczyły jeszcze listy Jarosława Iwaszkiewicza. Zaburzyły niecnie mój plan i pokrzyżowały moje szyki. Zamiast pięciu tytułów, przedstawiam Wam więc sześć książek, które na swój sposób są wybitne i zapadające w pamięć. Oto książkowe perełki, które miałam okazję przeczytać w ostatnich trzech miesiącach i które z czystym sumieniem mogę polecić dalej.

Poznajcie pierwszy bookiecik 2017 roku:

  • Pilch

  • Pod Mocnym Aniołem

    Jerzy Pilch · Świat Książki · 2012

    Uzasadnienie: Historia Jurusia – pijaka leczącego się na oddziale deliryków. Książka o kontrowersyjnej tematyce, napisana zjawiskowo sugestywnym językiem. Pijacki bełkot podniesiony został tutaj do rangi sztuki. Merytorycznie ciężkostrawna, literacko wybitna, mocno specyficzna, na swój sposób jednak wyjątkowa. Uderza do głowy, wywołuje kaca moralnego. Ciężko o niej zapomnieć, na pewno warto znać!

    Cała recenzja

  • Dygot

    Jakub Małecki · Wydawnictwo SQN · 2015

    Uzasadnienie: Opowieść splatająca ze sobą losy dwóch rodzin – Łabendowiczów i Geldów. Dojrzałe, pozbawione górnolotności spojrzenie na życie przeciętnego człowieka. Zwykłe życiorysy bohaterów chwytają za serce, odzwierciedlają życie każdego z nas. Książka, która wywołuje wewnętrzne trzęsienie ziemi. Namacalny dowód na to, że prostym i niewyszukanym językiem można w czytelniku poruszyć najczulsze struny. Emocje, których nie sposób wymazać z pamięci. Warto przeczytać!

    Cała recenzja

  • małecki

  • Twardoch

  • Król

    Szczepan Twardoch · Wydawnictwo Literackie · 2016

    Uzasadnienie: Losy siedemnastoletniego Żyda – Mojżesza rzuconego w samo centrum mafijnych porachunków w przedwojennej Warszawie. Powieść pełnokrwista, bezkompromisowa, bardzo odważna, niemal brutalna, bardzo męska. Zachwyca nietuzinkową narracją, wysmakowanym językiem, przewrotną fabułą. Lektura mocna, dosadna, emocjonująca. Trzeba znać!

    Cała recenzja

  • Dzień dobry, północy

    Lily Brooks-Dalton · Wydawnictwo Czarna Owca · 2017

    UzasadnienieSplatające się ze sobą losy podstarzałego, osamotnionego naukowca Augistine’a, który stacjonuje na kole podbiegunowym oraz wracającej z kosmicznej wyprawy astronautki Sully. Książka, w której istotną rolę odgrywa cisza i migoczące na niebie gwiazdy. Pozycja, która inspiruje by spojrzeć w głąb siebie i zastanowić się nad istotą życia. Wyciszająca, refleksyjna, wspaniała! Warto po nią sięgnąć!

    Cała recenzja

  • brooks

  • hustvedt

  • Świat w płomieniach

    Siri Hustvedt · Wydawnictwo W.A.B. · 2017

    Uzasadnienie: Historia Harriet Burden – artystki, której prace nie odnoszą sukcesu. Zdesperowana kobieta wpada na pomysł, by opublikować je pod nazwiskiem mężczyzny. Efekt przechodzi jej najśmielsze oczekiwania – dzieła zyskują na wartości. Powieść o niebanalnej, niemal awangardowej strukturze, nielinearna, metaforyczna, niejednoznaczna, ekstrawagancka i magiczna. Lektura ambitna, dla wymagających.

    Cała recenzja

  • Wszystko jak chcesz. O miłości Jarosława Iwaszkiewicza do Jerzego Błeszyńskiego

    Jarosław Iwaszkiewicz, Anna Król (red.) · Wilk&Król Oficyna Wydawnicza · 2017

    Uzasadnienie: Zbiór korespondencji Jarosława Iwaszkiewicza kierowanej do młodego kochanka – Jerzego Błeszyńskiego. Listy, które dają obraz wielkiej, niespełnionej i obsesyjnej miłości. Książka pełna skrajnych emocji, pozbawiona przesadnego ekshibicjonizmu, wysmakowana. Pozycja, której język mile połechce najbardziej wybredne językoznawcze ego. Całość przepięknie wydana, okraszona trafnymi cytatami, uzupełniona porywającym wstępem.  Zdecydowana perełka!

    Cała recenzja

  • iwaszkiewicz

Każda z tych książek jest dla mnie na swój sposób szczególna, każda z nich zachwyciła mnie fabularnie lub/i stylistycznie, o żadnej nie jestem w stanie zapomnieć. Wszystkie zostaną ze mną na dłużej. Mam nadzieję, że w powyższym zestawieniu znajdziecie coś dla siebie a tytuły te rozbuchają Wasze emocje równie mocno, jak uczyniły to z moimi.

Przyjemnej lektury!

Zapisz

Postawisz mi kawę?
12 komentarzy
5 Osób lubi to
Poprzedni wpis: Wszystko o miłości – „Wszystko jak chcesz. O miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego”, Anna Król (red.)Następny wpis: Fortuna kołem się toczy – „Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej Johnson”, Ewa Winnicka

Zobacz także

Komentarze

  • August

    3 kwietnia 2017 at 11:10
    Odpowiedz

    Dużo czytasz, jestem w szoku :-o. Ja znam tylko książkę Pilcha, zrobiła na mnie ogromne wrażenie :D

  • Agata

    2 kwietnia 2017 at 17:13
    Odpowiedz

    To zabrzmi strasznie infantylnie, ale zawsze, gdy widzę tego typu zestawienia to zastanawiam się kiedy ludzie mają czas czytać te wszystkie książki...no i ile ich na świecie musi być, że wciąż widzę nowe tytuły? Chyba miliardy! Kiedyś czytałam obowiązkowo przed snem, dziś nawet na takie drobnostki nie mogę znaleźć czasu :/ życie dorosłych jest przereklamowane troszkę...

    • Dominika Rygiel
      do Agata

      2 kwietnia 2017 at 17:35
      Odpowiedz

      Wnoszę sprzeciw. Też jestem dorosła :P Przynajmniej dowód osobisty mi to od kilku(nastu!) lat wykrzykuje. I... mam dwójkę (oj sorry, trójkę licząc męża) dzieci. Co do faktu odnośnie liczby wydawanych książek - zgadzam się. Wychodzi tego całe multum. Trzeba się mocno nagimnastykować by wśród tego wyłowić takie perełki, jak te z zestawienia.

  • Janusz Białas

    1 kwietnia 2017 at 12:24
    Odpowiedz

    Dziękuję za sugestie. "Króla" mam już od dłuższego czasu na uwadze. Pilcha cenię wysoko, nawet bardzo wysoko, ale po filmie Koterskiego omijam z daleka "Pod Mocnym Aniołem", teraz pora zweryfikować, jak jest naprawdę. "Dygot" - było wiele szumu wokół tej książki, słyszałem sporo pozytywnych opinii, jednak odciągała mnie od lektury... okładka; teraz, po Twojej rekomendacji, przyjdzie dać jej szansę :) O Iwaszkiewiczu nawet nie wspominam, bo to wartość sama w sobie :) Pozdrawiam :)

  • Ewa

    1 kwietnia 2017 at 07:06
    Odpowiedz

    Nie czytałam żadnej z tych książek, ale wszystko przede mną! Na sam początek chciałabym się zapoznać z "Dygotem", który intryguje mnie już od jakiegoś czasu. Swoją drogą zauważyłam, że ostatnio pojawia się coraz więcej książek opartych są na codziennych doświadczeniach - prawdziwościach życia...

  • Ewa

    1 kwietnia 2017 at 06:52
    Odpowiedz

    Tak piszesz o książkach że tytuł który do mnie nie przemawia nabiera innego sensu i chce mi się sprawdzić. Sięgnąć po niego. Dziękuje i pozdrawiam

    • Paulina
      do Ewa

      2 kwietnia 2017 at 10:11
      Odpowiedz

      Nie czytałam żadnej z powyzszych książek ale pare mnie zaciekawiło i jak tylko znajdę czas napewno po nie sięgnę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum