By kierować się sercem – „Królewicz i żebrak”, Mark Twain

Twórczości Marka Twaina nikomu nie trzeba przedstawiać. Ten nazwany przez Williama Faulknera „ojcem amerykańskiej literatury” pisarz i satyryk, na stałe wpisał się w kanon literatury młodszego pokolenia takimi tytułami jak Przygody Tomka Sawayera czy Przygodami Hucka Finna. Królewicz i żebrak (znany również pod tytułem Książę i żebrak) to kolejny klasyk literatury dziecięcej, którego zna się z lektury czy też z rozlicznych jej ekranizacji.

Punktem wyjścia tej poruszającej historii jest niespodziewana zamiana miejsc życia dwóch, bliźniaczo podobnych do siebie chłopców. Tom Canty żyje w skrajnej biedzie. Jego ojciec jest złodziejem, matka żebraczką. Natomiast Edward jest możnym dziedzicem tronu. Żyje dostatnio, w otoczeniu służby. Przypadek sprawia, że chłopcy zamieniają się rolami. Edward trafia do ubogiej dzielnicy, poznając uwłaczające warunki bytowe mieszkańców. Tom zaś trafia pod skrzydła monarchy, gdzie zmuszony jest zmierzyć się z królewską etykietą.

Ogarniał go coraz większy i większy smutek, gdy szedł tak pomiędzy błyszczącymi szeregami zgiętych w pokłonie dworzan, rozumiał bowiem, że teraz jest naprawdę więźniem i na zawsze może zostanie opuszczonym i samotnym księciem zamkniętym w złotej klatce (…).

Podmiana ta generuje skrajnie dziwne i nieoczywiste sytuacje, co za tym idzie całą historię odbiera się, jako porywającą książkę przygodową. Warto nadmienić, że to nie rozwój akcji odgrywa tutaj najistotniejszą rolę, (choć ewidentnym jest fakt, że aspekt ten przykuwa uwagę i zainteresuje głównie młodszego odbiorcę).  Niezwykła fabuła stała się jednak przyczynkiem do scharakteryzowania ówczesnej drabiny społecznej oraz uwypuklenia różnic pomiędzy poszczególnymi jej szczeblami. Posługując się parą głównych bohaterów i wymieniając ich rolami, Twain niezaprzeczenie, w sposób wyraźny i sugestywny, ukazuje brytyjskie realia, skandaliczny dysonans warunków bytowych wybranych warstw społecznych . Dysharmonia ta szokuje i porusza. Sama książka zaś idealnie wpisuje się w nurt powieści historycznej.

Kiedy zostanę królem – myślał – muszę dać im nie tylko chleb i schronienie, lecz również naukę książki, bo pełny brzuch niewiele znaczy, gdy umysł i serce umierają z głodu.

Ważnym aspektem Królewicza i żebraka jest dodatkowo jej przesłanie. Mark Twain subtelnie piętnuje bogactwo. Ukazuje, że to nie dobra materialne są najważniejsze. To rzeczy nabyte i ulotne, niezapewniające szczęścia. Ważne, by kierować się w życiu sercem i etycznymi zasadami, bo tak naprawdę to wyłącznie dobro, uczciwość i wrażliwość na drugiego człowieka dają szansę na wygraną.

Wznowienie Królewicza i żebraka ujmuje nietuzinkowym wydaniem. Szykowna obwoluta, która w swoim wnętrzu skrywa klimatyczne szkice oraz materiałowa zakładka – to pewne, iż taka wersja książki będzie ozdobą każdej dziecięcej biblioteczki.

Legenda głosi, że ta rozgrywająca się na ulicach XVI-wiecznego Londynu historia, naprawdę miała miejsce. Nawet, jeśli tak nie jest, a powieść ta jest wynikiem czystego wymysłu pisarskiego, warto po nią sięgnąć. Twain wykreował barwną opowieść, która zachwyci wzruszającą fabułą oraz ponadczasowym przesłaniem. Królewicz i żebrak zadowoli odbiorcę w każdym wieku.

Tytuł: Królewicz i żebrak
Autor: Mark Twain
Wydawnictwo: Znak i S-ka
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 335

Jednym zdaniem
Postawisz mi kawę?
2 komentarzy
0 Polubień
Poprzedni wpis: Z samego serca Turcji – „Merhaba. Reportaże z tomu Zabójca z miasta moreli i osobisty słownik turecko-polski”, Witold SzabłowskiNastępny wpis: W poszukiwaniu tożsamości – „Granica zapomnienia”, Siergiej Lebiediew

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
wrzesień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum