Niemy krzyk – „Żywica”, Ane Riel

Żywica to thriller psychologiczny o mocnym, zdecydowanym otwarciu. Dziewięcioletnia Liv Haarder jest świadkiem morderstwa swojej babci. Zdarzenie szokujące samo w sobie, w powieści Ane Riel nabiera zupełnie innego wymiaru. Zabójcą babci jest bowiem ojciec dziewczynki, a sam czyn jest przez niego usprawiedliwiany jako konieczny i społecznie nieszkodliwy. Liv dorasta zatem w cieniu rodzinnej tragedii, ufnie towarzysząc ojcu w prowadzeniu domostwa na odludnej wyspie Głowa. Na jej codzienność składa się szwendanie po lesie, okradanie domostw, opieka nad matką, która z powodu chorobliwej otyłości nie wychodzi z łóżka.

Otoczenie Liv dalekie jest zatem od szeroko pojętej normalności. Mieszka w odosobnieniu, z dala od rówieśników, a jej jedynym towarzystwem jest ojciec oraz chora matka. Jako że ojciec zgłosił jej zaginięcie nikt nie spieszy jej z pomocą, ani nie dopytuje co się z nią dzieje. Osobliwość rodziny tłumaczona jest przez okolicznych mieszkańców obłędem w wyniku utraty dziecka. To, co uderza i szokuje najbardziej to fakt, iż nienormalność ta jest dla dziewczynki pokornie przyjętym standardem. Dziewczynka pokłada ufność w ojcu, zawierza jego przerażającym ruchom, to dla niej codzienność. Inna rzeczywistość jest jej obca i nieznana.

Duńska pisarka kreśli wiarygodny i porażająco sugestywny obraz pogłębiającego się obłędu człowieka skutego strachem przed utratą bliskich mu osób. Po tajemniczych wydarzeniach sprzed lat Jens Harder usilnie próbuje zatrzymać przy sobie żonę i córkę, a tytułowa żywica jest zarówno tego symbolem, jak i przerażającym środkiem. To substancja, którą utożsamia się z życiem. Mężczyzna za jej sprawą pragnie nie tyleż zachować, co ożywić pogrzebane tragedią wspomnienia.

Żywica to powieść o unikalnym klimacie, bazująca na kontraście. Spokój odosobnionej wysepki i domostwa okalanego połaciami lasu oraz spokój pogrążonej w żałobie i rozpaczy po utracie dziecka rodziny jest pozorny i przekłamany. Za jego dymną zasłoną tli się obłęd, który z każdym dniem narasta, przybiera niewyobrażalne ludzkim umysłem rozmiary, by finalnie eskalować w najbardziej gargantuiczny i przerażający sposób. Cisza jest niemym świadkiem dramatu rozgrywającego się na wysepce. W ciszy zamordowana zostaje babcia, w ciszy żyje matka Liv, ciszą lasu okala się sama odizolowana od społeczeństwa dziewczynka. Cisza jest tutaj jednakże niemym krzykiem, pomstowaniem o sprawiedliwość i przerwanie rozgrywającej się za jej kurtyną tragedii.

Riel podejmuje trudny temat wychowywania dziecka w patologicznym otoczeniu i wynikających z tego faktu konsekwencji, co w sposób uderzający oddaje finał historii. Ten, choć początkowo daje nadzieję, tak naprawdę poraża i przeraża. Ponadto Ane Riel przekonująco oddaje klimat odrealnienia i odosobnienia przy jednoczesnej dbałości o dynamiczną akcję. Dlatego też Żywica jest powieścią angażującą czytelnika. Wciąga, zadziwia i szokuje jednocześnie. Ożywczy, nowatorski głos na niwie powieści z gatunku thrillera.

Tytuł: Żywica
Autor: Ane Riel
Przekład: Joanna Cymbrykiewicz
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 280

Jednym zdaniem

Studium rodzącego się obłędu ojca oraz konsekwencji, jakie ponosi jego kilkuletnia córka. Ożywczy głos na niwie powieści z gatunku thrillera.

— Dominika Rygiel
3 komentarzy
4 Osób lubi to
Poprzedni wpis: Bastion, o który trzeba walczyć – „Ostatni”, Maja LundeNastępny wpis: W okowach oprawców – „Chwast”, Iwona Banach

Zobacz także

Komentarze

 • Dominik

  7 lutego 2021 at 12:25
  Odpowiedz

  Książka dla mnie! Zaciekawilem sie

 • Hanna

  27 stycznia 2021 at 09:43
  Odpowiedz

  Przerażająco brzmi zapowiedź, ale lubię gdy w kryminałach jest więcej psychologii niż akcji. Zajrzę, bo nie słyszałam o tej książce.

 • Anna

  23 stycznia 2021 at 15:09
  Odpowiedz

  Mam wrażenie, ze bardziej zaliczamy te książkę do literatury pięknej niż do gatunku thrillerów. Chętnie przeczytam. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O mnie

Zmanierowany mól książkowy i rockowa dusza w jednym.
Czytaj więcej

Magazyn Bookiecik Extra
Najnowsze wpisy
Kalendarz
Marzec 2021
P W Ś C P S N
« Lut    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane