O sile i ulotności marzeń – „Leonardo da Vinci. Zmartwychwstanie bogów”, Dmitrij Mereżkowski

Leonardo da Vinci. Zmartwychwstanie bogów to powieść obyczajowa rozgrywająca się w dobie renesansu, w której to jej autor – Dmitrij Siergiejewicz Mereżkowski – luźno przywołuje sylwetkę niekwestionowanego mistrza pędzla, rzeźbiarza jak i samozwańczego inżyniera – Leonarda da Vinci. Biografia artysty nie stanowi tutaj mocnego filaru powieści, a stała się jedynie punktem wyjścia do snucia opowieści o sile oraz ulotności marzeń.

dv1

Sięgając po Zmartwychwstanie bogów należy mieć świadomość, iż rosyjski pisarz nie opiera tej historii na encyklopedycznie precyzyjnej wiedzy na temat Leonarda. Wybiórcze fakty z życia artysty zamykające się w piętnastoletnim wycinku z jego życia wytyczają swobodny bieg fabuły, której to przygrywają równie nieformalne wydarzenia, jakie rozgrywać się mogły na dworach Sforzów i Borgiów. Owe rozważania dotyczące potencjalności rozgrywających się zdarzeń, kolei losów bohaterów, podejmowanych przez nich decyzji oraz knutych intryg tworzą spójną oraz dość ciekawą powieść historyczną.

dv4

O sile niniejszej książki nie stanowi jednak jej wartość literacka (jest przyzwoita), ani merytoryczna (jest wszak wybiórcza oraz pozostawiająca po sobie niedosyt), a uderzająco piękne wydanie, w którym to prym wiodą przepiękne dokumenty źródłowe, będące reprodukcjami ważniejszych obrazów oraz rycin Leonarda da Vinci. To nie tekst, a właśnie one przenoszą czytelnika do świata oraz umysłu artysty, namacalnie ukazując ich wszechstronność oraz geniusz. Wrażenie to uzupełnia obwoluta nowo wydanego Zmartwychwstania bogów, w swej fakturze przywołująca naciągnięte na sztalugi płótno.

dv5

Leonardo da Vinci. Zmartwychwstanie bogów w wydaniu, jakie proponuje Wydawnictwo MG to interesująca publikacja, stanowiąca idealne uzupełnienie merytorycznie kompletnych, encyklopedycznych książek biograficznych artysty wszech czasów. Nie wzbogaci wiedzy z nich zdobytych, swoim wydaniem jednakże je uatrakcyjni, jeszcze bardziej je przybliżając.

Tytuł: Leonardo da Vinci. Zmartwychwstanie bogów
Autor: Dmitrij Mereżkowski
Tłumaczenie: Eugenia Żmijewska
Wydawnictwo: MG
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 384

Jednym zdaniem

Wydana w sposób przepiękny, z dbałością o najdrobniejszy detal powieść historyczna luźno nawiązująca do życia i twórczości Leonarda da Vinci.

— Dominika Rygiel
0 komentarzy
0 Polubień
Poprzedni wpis: W labiryncie ulic – „Miasto cudów”, Eduardo MendozaNastępny wpis: W oparach melancholii – „Gra w cykora”, Szilárd Rubin

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O mnie

Zmanierowany mól książkowy i rockowa dusza w jednym.
Czytaj więcej

Magazyn Bookiecik Extra
Najnowsze wpisy
Kalendarz
Październik 2020
P W Ś C P S N
« Wrz    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane