Problemy kopenhaskiej ulicy – „Niepokój”, Jesper Stein

Jesper Stein to duński dziennikarz pracujący niegdyś przy procesach sądowych. Kilka lat zajmował się krytyką kulinarną, jednak od 2015 roku koncentruje się głównie na pracy w roli dziennikarza kulturalnego i pełnoetatowego pisarza. Wydany w 2012 roku Niepokój jest jego pierwszą powieścią kryminalną. Książka otwiera czterotomowy, detektywistyczny cykl o komisarzu Axelu Steenie. Seria nagrodzona została kilkoma nagrodami branżowymi, ukazała się w 11 krajach, a do trzech pierwszych tomów sprzedano prawa do ekranizacji.

Wicekomisarz Axel Steen to postać nieszablonowa. Prywatnie boryka się z bezsennością, którą stara się zwalczyć skrętem marihuany lub okazjonalnym seksem. Jest rozwiedziony, stroni od towarzystwa. Zawodowo – bezkompromisowy, nieugięty i nieubłagany. Przy tym niesamowicie dokładny, skuteczny i szybki. Jest człowiekiem pewnym siebie, wie czego chce. Cel uświęca środki, to zasada, która zdaje się przyświecać jego wyborom. Nie krępuje się stosować wobec współpracowników ryzykownych metod psychicznego nacisku, nawet jeśli można by je określić mianem nieetycznych. Do prosektorium, ku przerażeniu byłej żony, zdarza się mu zabierać kilkuletnią córkę. Wszystko to w szczytnym celu – by jak najszybciej i z powodzeniem zakończyć prowadzone śledztwo.

Pierwszy dzień marca 2007 nie należał do spokojnych. Przez ulice kopenhaskiej dzielnicy przetoczyła się fala zamieszek spowodowanych eksmisją kultowego dla młodych Duńczyków miejsca – budynku Ungdomshuset. Ogień i dym, rozochoceni anarchiści i próbujący studzić ich emocje funkcjonariusze policji, sprawy wymknęły się spod kontroli. Co gorsza, następnego dnia, na pobliskim cmentarzu znalezione zostaje ciało. Wszystko wskazuje na to, iż policja przypadkiem zamordowała jednego z protestujących. Sprawa wydaje się być nader delikatna. Czy Axel Steen podoła zadaniu i znajdzie sprawcę?

Pierwsza w dorobku Duńczyka powieść, prócz typowego wątku kryminalnego, porusza dosyć subtelną kwestię, jaką bez wątpienia jest wielokulturowość kopenhaskiej ulicy i wynikające z niej problemy. To właśnie ona stoi u podstaw wybuchających rozruchów. Nienawiść i społeczne napięcia to znacząca strona Niepokoju. Kolejny wymiar powieści nadaje bez wątpienia nieprzenikniona osobowość wice komisarza zajmującego się sprawą. Spory z byłą partnerką, walka o dziecko – to aspekt, który nadaje książce życiowego tonu.

Niepokój to kryminał utrzymujący poziom klasycznego kryminału skandynawskiego. Jego cechą charakterystyczną jest dosyć oszczędna w emocje, oziębła, tak bardzo pod tym względem specyficzna dla literatury północy narracja. Stein dodatkowo wzmocnił narracyjny chłód o swego rodzaju naturalizm. Choć powieść nie jest na wskroś przesiąknięta brutalnymi scenami, zdarzają się obrazy dosyć dosadne, które znacząco oddziaływają na wyobraźnię. Całokształt dopełnia poharatana życiowo, nie do końca odgadniona postać głównego bohatera – Axela Steena.

Tempo powieści, choć dalekie od zawrotnego, jest miarowe, a sama intryga interesująca i przykuwająca uwagę. Krótkie, często podzielone na mniejsze fragmenty rozdziały mają moc angażującą czytelnika. Za sprawą wyrazistego języka (autor zdaje się nie przebierać w słowach), Niepokój odbiera się jako powieść spisaną konkretną, męską ręką. Lekkości dodaje jej jedynie subtelnie wplecione, dosyć sarkastyczne poczucie humoru.

Pierwszy tom cyklu o Axelu Steenie to obiecujące rozpoczęcie solidnej serii detektywistycznej. Choć brakuje jej oryginalnego sznytu konstrukcyjnego, trzeba przyznać, iż jest to przyzwoita powieść, która zapewni kilka chwil niewymuszonej rozrywki.

Tytuł: Niepokój
Autor: Jesper Stein
Wydawnictwo: Helion / Editio Black
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 453

Jednym zdaniem

Dociekliwy komisarz w roli głównej, kopenhaska ulica i zaciekłe zamieszki - przyzwoite otwarcie serii kryminalnej rodem z Danii.

— Dominika Rygiel
Postawisz mi kawę?
0 komentarzy
2 Osób lubi to
Poprzedni wpis: Oddział Drugi Piekła – „Zapiski z domu wariatów”, Christine LavantNastępny wpis: Fantom bólu – „Trudne światło”, Tomás González

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum