Sekretne życie pszczół – „Pszczoły”, Joachim Petterson

Pszczoły miodne, pszczoły samotnice oraz trzmiele należą do jednych z najważniejszych grup owadów na świecie. Zapylając rośliny umożliwiają ich zapładnianie. Dzięki ich mozolnej pracy, człowiek może nie tylko liczyć na plony roślin, ale i korzystać z dobrodziejstwa, jakim jest produkcja miodu. Praca owadów jest bezcenna, a one same zdają się być w niej niezastąpione. Swoją pracowitością oraz zaskakująco wysoką inteligencją inspirują i intrygują ludzi. Joachima Pettersona, sztokholmskiego dyrektora artystycznego jednej z agencji reklamowych, zafascynowały tak bardzo, iż postanowił zostać pszczelarzem. Swoją miłością do owadów dzieli się zaś w książce.

Pszczoły. Opowieść o pasji i miłości do najważniejszych owadów na świecie to publikacja edukacyjna w formie bogato ilustrowanego, niezmiernie przyjaznego oku albumu. Choć uwagę przyciągają głównie urokliwe zdjęcia oraz ilustracje pszczół i zapylanych przez nie kwiatów, to jednak zawartość merytoryczna wiedzie tutaj prym. To nie tyle opowieść o pasji i miłości autora do owadów miododajnych, co nad wyraz przystępne kompendium wiedzy o nich. Autor z prawdziwą dbałością o szczegóły kreśli schemat ich życia oraz opowiada o podstawach współżycia i współpracy z nimi.

petterson_pszczoly2

W rozdziale Dbaj i pszczoły Petterson podkreśla nie tylko wartość ich pracy, ale wskazuje subtelną różnicę między nimi, a chociażby takimi drapieżnikami, jakimi są osy. To część, w której przedstawione zostały również ważniejsze rośliny miododajne, okresy ich kwitnienia, a także sposoby wabienia owadów do prywatnych ogrodów.

Rozdział drugi pt.: Życie w pszczelej rodzinie w całości koncentruje się wokół życia w społeczności pszczół. Autor obrazowo, za pośrednictwem barwnych ilustracji przedstawia poszczególne ich funkcje, od matriarchalnej  pozycji królowej, poprzez funkcje pracownicze robotnic, na funkcji prokreatywnej trutni skończywszy. Ta część wzbogacona została również o przedstawienie procesu produkcji miodu czy komunikatów tańca owadów.

petterson_pszczoly3

Kolejny rozdział w całości poświęcony został pszczelarstwu. Własna pasieka przedstawiona została, jako hobby i pasjonujący zawód. Petterson zebrał tutaj wszelkie praktyczne rady dotyczące chociażby doboru modeli uli i pozostałego wyposażenia niezbędnego przy hodowli. To rozdział, w którym szczegółowo omówiono również gatunki pszczół.

Rok pszczelarza przedstawia całkowite kalendarium pracy przy hodowli z wyróżnieniem poszczególnych pór roku. To część, w której nie brak cennych, konkretnych rad ułatwiających pracę przy miodobraniu lub czyszczeniu uli, a także porady jak działać w chwilach kryzysu, jakim jest przykładowo rójka. W tej części nie zabrakło również informacji dotyczących przybliżenia ważniejszych chorób i zaraz nękających owady, a także sposobów walki z nimi.

petterson_pszczoly4

Ostatni z rozdziałów poświęcony został miodowi. Metody przechowywania poszczególnych gatunków pszczelich produktów, a także sposoby ich wykorzystania stanowią trzon tej części. Nie brak tutaj również bogato ilustrowanych przepisów leczniczych i kulinarnych.

Pszczoły to poradnik, który zachwyci przede wszystkim estetyką wydania. Przepiękne, wysmakowane zdjęcia wespół z urokliwymi ilustracjami i finezyjną szatą graficzną czynią z książki rzecz niebagatelną. Warstwa merytoryczna, choć przekrojowa i kompleksowa, może rozczarować ogólnikowością przekazu. Jest zrozumiała i ciekawa, pozbawiona jednak specjalistycznej i rozbudowanej wiedzy. To przyjazna pozycja popularnonaukowa i obrazowe vademecum pszczelarstwa w jednym. Idealna dla początkującego pasjonata pszczelarskiego świata.

Tytuł: Pszczoły. Opowieść o pasji i miłości do najważniejszych owadów na świecie
Autor: Joachim Petterson
Wydawnictwo: Literackie
Rok wydania: 2018
Przekład: Witold Biliński
Ilość stron: 196

Jednym zdaniem

Przepięknie ilustrowany poradnik dla początkujących pszczelarzy oraz pasjonatów owadów.

— Dominika Rygiel
Postawisz mi kawę?
4 komentarzy
2 Osób lubi to
Poprzedni wpis: W kokonie absurdów – „Pierwszy bandzior”, Miranda JulyNastępny wpis: Budząc w sobie dzikie zwierzę – „Człowiek tygrys”, Eka Kurniawan

Zobacz także

Komentarze

 • Asia/ Lemur Podróżnik

  6 marca 2018 at 15:06
  Odpowiedz

  Uwielbiam pszczoły! A ta książka jest naprawdę pięknie wydana i Twoje zdjęcia są cudne!

 • Alicja

  26 lutego 2018 at 19:13
  Odpowiedz

  Bardzo ładny, przygotowany i estetyczny wpis, dobrym pomysłem są zdjęcia książki - widać, że naprawdę warto po nią sięgnąć, bo jest też piękna. Jestem pod wrażeniem estetyki bloga! Gratulacje! :)

 • Ewa Ina

  26 lutego 2018 at 17:35
  Odpowiedz

  Koniecznie muszę ją mieć. Zapisuje na listę. Dzięki.

 • Ela Noga - Tekstykonteksty

  26 lutego 2018 at 17:19
  Odpowiedz

  Pszczoły to jedne z najbardziej interesujących owadów. Po tę pozycję koniecznie muszę sięgnąć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum