Tęsknota serca – „Listy na wyczerpanym papierze”, Agnieszka Osiecka, Jeremi Przybora

Listy Na wyczerpanym papierze to zbiór korespondencji Agnieszki Osieckiej oraz Jeremiego Przybory. Korespondencja ta powstała na przełomie 1964 – 1966, kiedy to wyżej wspomnianą parę łączył romans. Uczucie, choć skrzętnie skrywane, zamknięte zostało w ramie przepięknych tekstów, które za sprawą zaangażowania przyjaciółki Osieckiej – Magdy Umer oraz Agacie Passent ujrzały światło dzienne. Ruch ten zasługuje tylko i wyłącznie na słowa uznania i aprobaty bowiem teksty Osieckiej i Przybory to na wielu poziomach proza wybitna literacko. Proza życia, przez którą przelewa się fala głębokiego, szczerego, ale i poniekąd tragicznego uczucia, które łączyło parę.

Zapiski posegregowano chronologicznie, co w trakcie lektury ułatwia zrozumienie relacji, jaka łączyła parę kochanków. To, co ujmuje w niniejszej publikacji to gro materiałów źródłowych, począwszy od skanów pocztówek czy telegramów, po odręczne notatki, zdjęcia, znaczki, pieczątki, wszystko w anturażu przejrzystej szaty graficznej. To nie tylko zbiór tekstów piosenek i wierszy, ale też przepięknie wydany album, którego lektura pozwala nie tylko poznać bliżej Osiecką czy Przyborę, ale realia kraju, w którym przyszło im żyć. Pozwalają na to liczne przypisy, które uzupełniają korespondencję, dając szerszy ogląd na jej treść.

listy2

Jednakże to nie oprawa graficzna jest najmocniejsza stroną Listów na wyczerpanym papierze, ale głębokie i dojrzałe uczucie, którymi przesycone są niniejsze teksty. To intymne, pełne niedefiniowalnego porozumienia oraz wrażliwości wyznania, przez które perli się wzajemny magnetyzm oraz pożądanie, przebija nieukojona tęsknota serca oraz to dojmujące, jedyne w swoim rodzaju poczucie niespełnienia dwóch bratnich dusz, które winny być razem, a z wielu względów być razem nie mogą.

Teksty te zahcwycają dbałością o piękno słowa, łatwością, z jaką ich autorzy łapią się za nie i nimi bawią. To swego rodzaju gra pomiędzy kochankami, tak ulotna, a jednocześnie jakże prawdziwa. Intensywna, wrząca i kipiąca, wypełniona szczerym śmiechem, ale i poplamiona łzami. Przy swej całej gwałtowności niepozbawiona wcale romantycznej, lirycznej i sentymentalnej nuty. Pełna dwuznaczności i podtekstów, zachwycająca na każdym możliwym poziomie. Listy na wyczerpanym papierze to niezwykłe świadectwo pięknego, niespełnionego uczucia, a także cudowny epistolarny dokument, którego lektura okaże się szczególnym i niezapomnianym doświadczeniem.

Tytuł: Zapiski na wyczerpanym papierze
Autor: Agnieszka Osiecka, Jeremi Przybora
Wydawnictwo: Agora
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 220

Jednym zdaniem

Zbiór korespondencji Agnieszki Osieckiej oraz Jeremiego Przybory, wydany w formie przyjemnego dla oka albumu. Zapiski intymne, żarliwe, skrzące magnetyzmem, zachwycające pięknem języka oraz siłą uczucia.

— Dominika Rygiel
Postawisz mi kawę?
3 komentarzy
2 Osób lubi to
Poprzedni wpis: Nieprzepracowane traumy – „Uderz się w serce”, Amélie NothombNastępny wpis: Matnia intryg – „Pharmacon” t1., t.2, Marlena Siwiak, Marian Siwiak

Zobacz także

Komentarze

 • Kasia

  24 marca 2021 at 19:55
  Odpowiedz

  Myślę, że to coś, co warto przeczytać. Zwłaszcza, że pomnik pani Agnieszki na Saskiej Kępie jeszcze do niedawna widywałam każdego dnia w drodze do i z pracy.

 • Wędrówki po kuchni

  14 marca 2021 at 10:26
  Odpowiedz

  Bardzo zachęcająca recenzja

 • Czynniki pierwsze

  9 marca 2021 at 20:05
  Odpowiedz

  Zupełnie nie moje klimaty, ale mojej przyjaciólki juz tak :D podesłałam jej własnie ten artykuł. Może skorzysta z recenzji i sie skusi :D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum