W duchu Świąt – Magiczne święta, Opracowanie zbiorowe

Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykły – pachnie piernikiem, soczystą pomarańczą, goździkami i cynamonem. To okres, w którym rozbrzmiewa radosny śpiew dzieci a nucona pod nosem kolęda zakłócona zostaje niespokojnym tupotem małych stópek, które biegają tam i z powrotem w oczekiwaniu na Świętego Mikołaja (czy też w zależności od regionu – Gwiazdora, Dzieciątka czy Aniołka). To także czas rodzinnego dekorowania mieszkania, wspólnego przygotowania potraw, chwile pełne krzątaniny, miłego sercu rumoru. Okres niecierpliwości wypatrywania pierwszej gwiazdki na niebie, czar zaklęty w niepowtarzalnej chwili przełamywania się opłatkiem. W okresie przedświątecznym warto pokusić się o wspólne przeżywanie tego wyjątkowego czasu. Wydawnictwa wychodzą rodzinom naprzeciw i raz za razem ich nakładem pojawiają się czarujące publikacje pozwalające na przeżywanie Świąt świadomie.

Magiczne święta to przystępna dzieciom (w wieku 3-5 lat) książeczka, którą podzielono na 26 króciutkich rozdziałów – każdy odpowiada jednemu dniowi grudnia. Jej lekturę warto zacząć już pierwszego dnia miesiąca, będąc skrupulatnym i systematycznym, wspólne czytanie zakończy się w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia.

magiczneswieta2

Każdy z rozdziałów oferuje dziecku inną aktywność. Warto podkreślić, iż większość z nich wymaga interwencji i pomocy ze strony rodziców. Magiczne święta to wspaniała okazja nie tyleż do rozmyślnego przeżywania okresu bożonarodzeniowego, co do spędzenia czasu razem z pociechą. Książkę otwiera rozdział dotyczący Świętego Mikołaja, zapraszającego dziecko do przygotowania doń listu. Kolejne z części to przeplatające się opowieści odnoszące się do tradycji Świąt. W książeczce znajdziemy zatem opowiadania dotyczącego oczekiwania na narodziny Dzieciątka Jezus, Opowieści Świerszcza, który mieszka u Pana Boga za piecem, Opowieść starej jodły, Baśń o dzieleniu się chlebem, wyjaśnienia genezy tradycji przygotowywania dodatkowego nakrycia przy wigilijnym stole dla nieznajomego przybysza.

magiczneswieta3

Opowiadania poprzeplatane zostały wierszami Marii Konopnickiej (przykładowo Zła zima), Urszuli Kozłowskiej (Pierwsza gwiazdka, Reniferek) czy Dagny Ślepowrońskiej (Świąteczny nastrój), tekstami najpopularniejszych kolęd oraz pomysłami na wspólne przygotowywanie dekoracji świątecznych (świeczników, kalendarza adwentowego itp.), łatwych w przygotowaniu przez dziecko niewyszukanych potraw (pierniczków czy piernikowej chatki). Całość kusi barwnymi zdjęciami i ilustracjami, które bez wątpienia wprowadzą całą rodzinę w radosny świąteczny nastrój.

magiczneswieta4

Magiczne święta to ciepła i urokliwa publikacja, która uświetni długie, grudniowe wieczory. To książka, która w naturalny sposób zjednoczy zabieganych domowników a za sprawą przemyślanych opowiadań mocno zakorzenionych w tradycji Świąt Bożonarodzeniowych przypomni o ich istocie i przywoła na nowo ich ducha. Choć nie jest to publikacja odkrywcza (rynek wydawniczy rok w rok zalewany jest podobnymi książkami), warto pokusić się o jej zakup chociażby po to, by zmotywować się do świadomego spędzenia czasu w gronie rodzinnym.

Tytuł: Magiczne święta
Autor: Opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo: Wilga
Rok wydania: 2017
Ilość stron: 56

Jednym zdaniem

Estetycznie wydana, motywująca do rodzinnego spędzania czasu publikacja w duchu Świąt Bożego Narodzenia.

— Dominika Rygiel
Postawisz mi kawę?
3 komentarzy
0 Polubień
Poprzedni wpis: Włos dzielony na troje – „Warkocz”, Laetitia ColombaniNastępny wpis: Baśń 1001 słów – „1000 słów”, Jerzy Bralczyk

Zobacz także

Komentarze

 • Michał

  4 grudnia 2017 at 07:59
  Odpowiedz

  Zdecydowanie urocza i miła lektura na ten świąteczny czas :)

 • Agnieszka

  4 grudnia 2017 at 00:16
  Odpowiedz

  Super, az zaluje ze moj synek jest jesscze za malutki na tę książeczkę. Ale zapamiętam ją sobie na za dwa lata :)) (wtedy bedzie miał 3)

 • Aneta

  3 grudnia 2017 at 08:28
  Odpowiedz

  Interesująca propozycja i to zarówno w sensie czytelniczym, jak i w kontekście spędzania razem czasu. Bezcenne :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum