Za kulisami sławy – „Dzisiaj rozmawiamy o Pani”, Agnieszka Nabrdalik

Recenzja przedpremierowa

Siedem nazwisk, które zna cała Polska. Siedem mężczyzn, których się ceni, lubi i podziwia. Sława, poklask i uznanie to ich drugie ja. Czy będąc żoną wielkiej osobowości, można nadal pozostać sobą, ba!, realizować własne marzenia i dążyć do wytyczonych celów? Czy będąc partnerką osoby stojącej na zawodowym piedestale, można uniknąć życia w jej cieniu, pracować na siebie i dla siebie, być szczęśliwą i spełnioną kobietą?

Na powyższe i wiele innych pytań próbuje znaleźć odpowiedź Agnieszka Nabrdalik, dziennikarka, a zarazem żona znanego fotografika. Idealnie orientując się w sytuacji bycia żoną artysty, bierze pod lupę sylwetki partnerek Roberta Gawlińskiego, Ryszarda Kapuścińskiego, Wiesława Myśliwskiego, Chrisa Niedentahla, Włodka Pawlika, Zbigniewa Religi i Allana Starskiego. Przeprowadzając z nimi wyważone, chociaż niepozbawione reporterskiej wnikliwości, niczym nieskrępowane rozmowy skłania je do szczerych wyznań. A te zebrane zostały w książce Dzisiaj rozmawiamy o Pani, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego 16 mara br.

By odpowiedzieć na zadane we wstępie pytanie, na początek należałoby przyjrzeć się bliżej kim są „piękniejsze połówki” czołowych polskich nazwisk. Monika Gawlińska to menadżerka zespołu Wilki, autorka tekstów i poetka. Alicja Kapuścińska to lekarz pediatra, po śmierci męża pieczołowicie stara się upamiętniać jego twórczość. Wacława Myśliwska to polonistka, była redaktorka, pierwsza recenzentka wszystkich powieści męża. Karolina Niedenthal to germanistka, tłumaczka powieści Gerta Hofmanna, Martina Pollacka i Stefana Zweiga. Jolanta Pawlik jest pianistką, która prócz bycia menadżerem i producentem płyt swojego męża, nagrywa swoje kompozycje. Anna Religa, podobnie jak jej mąż ukończyła studia medyczne, jej zainteresowania zawodowe skupiają się głównie wokół badań laboratoryjnych. Wiesława Starska to wzięta kostiumolog, projektowała dla Janusza Zaorskiego, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego, Agnieszki Holland czy Jacka Bromskiego. Patrząc na wykształcenie, dokonania i przebieg kariery zawodowej wyżej wymienionych kobiet, odpowiedź nasuwa się sama. Choć teoretycznie przysłonięte blichtrem partnerów, panie te są doskonałym dowodem na to, że dalekie są od osiadania na laurach, a wsparcie, jakim darzą swych mężów nie było i nie jest przeszkodą w dążeniu do zaspakajania własnych ambicji zawodowych.

Dzisiaj rozmawiamy o Pani, to zbiór siedmiu nie udawanych rozmów. Każdą otwiera zdjęcie ślubne danej pary, przez każdą przebija merytoryczna bezpośredniość i otwartość. Autorce w sposób niezwykły, prostymi, niewydumanymi pytaniami udaje się dotrzeć do rozmówczyń, a te swobodnie uchylają rąbka tajemnicy domowego ogniska, którego strzegą. Prócz niczym nieskrępowanej szczerości, przez niektóre z wywiadów  (jak w przypadku rozmowy z Alicją Kapuścińską czy Anną Religą) przebija melancholia i nostalgia. Niektóre z rozmów podszyte są dobrym humorem (przykładowo ta z Moniką Gawlińską). Wszystkie niepozbawione są jednak prostolinijności, która mnie poruszyła.

Publikacja Agnieszki Nabrdalik to książka, w której żony prominentów starają się udowodnić, że życie ze sławnym partnerem nie jest gwarancją na sukces, a noszenie znanego nazwiska nie gwarantuje życia usłanego różami. Życie u boku artystów czy wybitnych osobistości to życie pełne zawirowań i nieprzewidywalności, wymagające wyrzeczeń i sporego pokładu ufności w stosunku do partnera. Wyznania te przybliżają problem walki o tożsamość, mówi o drodze w poszukiwaniu siebie. Prócz lekko pesymistycznego wydźwięku, płynie z nich coś, co mnie oczarowało i co powoduje, że odebrałam je niezwykle ciepło – wszystkie wyżej wymienione kobiety latami trwały i trwają u boku swych mężów. A to synonim prawdziwego, niegasnącego i na pewno gorącego uczucia. Jednym słowem: to wywiady, które budują. Na pewno warte lektury.

Egzemplarz recenzencki.
Data premiery: 16.03.2017 r.
Dziękuję Wydawnictwu Literackiemu za udostępnienie egzemplarza książki.
wydawnictwo-literackie

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Jednym zdaniem

Ciepłe, szczere, budujące rozmowy z kobietami, które latami trwają u boku cenionych mężczyzn. Taką kobiecą, lekką, a zarazem mądrą literaturę faktu kocham. Bardzo polecam!

— Dominika Rygiel
Postawisz mi kawę?
22 komentarzy
1 Polubienie
Poprzedni wpis: Literacka bombonierka – „Zapach czekolady”, Ewald ArenzNastępny wpis: Kryminał idealny – „Pięć małych świnek”, Agatha Christie

Zobacz także

Komentarze

  • Olka

    25 lutego 2017 at 06:49
    Odpowiedz

    Dobrze, że taka książka powstała, gdyż pokazuje, że żony sławnych mężów też osiągają sukcesy i kroczą własną ścieżką kariery, zamiast bazować na osiągnięciach drugich połowek.

  • Retro-Wanda

    24 lutego 2017 at 20:15
    Odpowiedz

    Gawlińska pracuje ze swoim mężem , jest jego menadżerką i to wszystko im się udaje. To moja osobista inspiracja. W tym zawodzie praca żony z muzykiem to brzmi dziwnie...większość mówi że drzewa do lasu się nie bierze, a im się udało. Skoro oni mogą, to ja też ! :D

  • Marta

    24 lutego 2017 at 19:47
    Odpowiedz

    Bardzo lubię taką literaturę :) Chętnie przeczytam!

  • Olga

    24 lutego 2017 at 19:44
    Odpowiedz

    Bardzo ciekawa recenzja. Na pewno zerknę na tą książkę w księgarni już po premierze, bo wydaje się być zachęcająca. Jest wiele wartościowych kobiet żyjących w cieniu swoich mężów i wygląda na to, że to książka o nich.

  • MamaKarolina

    24 lutego 2017 at 17:09
    Odpowiedz

    Bardzo ciekawa sprawa. W sumie często się zapomina o kobietach, które stoją za wielkimi osobistościami ;) Ważne, że zamiast zanikać w cieniu mężów realizują się :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum