Apetyt na życie – „Ptakoterapia. Jak przyroda uratowała mi życie”, Joe Harkness

O tym, że świat przyrody ma właściwości kojące i lecznicze wiadomo nie od dziś. W swojej książce Ptakoterapia. Jak przyroda uratowała mi życie Joe Harkness skupia się na głównie na ornitologicznej części przyrody ożywionej, wskazując w jaki sposób można czerpać z niej korzyści. Obserwacja ptaków, ich rytmu i zachowania to jednakże tylko jeden aspekt niniejszej pozycji. Drugi zdaje się być o wiele bardziej istotny. Autor na własnym przekładzie opisuje terapeutyczną moc obserwowania tej gromady zwierząt. Joe Harkness  to bowiem walczący z depresją mężczyzna, który -dzięki ornitologicznej pasji – nabrał apetytu na życie i od nowa dostrzegł w nim sens.

Tytuł ten, prócz merytorycznego rysu, w którym odkryjemy techniki obserwacji ptaków, cechuje przede wszystkim personalny, niemalże intymny rys. Autor nie stroni od szczegółów związanych z własnym zdrowiem psychicznym. Szczerze, bez zbędnych eufemizmów a jednocześnie unikając martyrologii wskazuje jak bardzo świat ptaków pomógł mu odbudować odporność psychiczną i odegnać czarne myśli, tym samym od nowa odkryć istotę własnej egzystencji. To swoisty dziennik autoterapii, w której autor rzuca światło na drogę, jaką przebył, by z osoby z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi i myślami samobójczymi stać się wykładowcą do spraw higieny psychicznej oraz nauczycielem wspomagającym uczniów wymagających specjalnej opieki. Terapeutyczny walor opisywanej tematyki jest tutaj kluczowy i stanowi jednocześnie interesujący wgląd w proces leczenia ducha przyrodą. 

Harkness podkreśla rolę ptaków nie tylko jako czynnik leczniczy i znaczącego reduktora stresu ale też jako dziedzinę, w której można się w pełni zagłębić i w niej zakochać. To nie tylko pasja i katalizator współczesnego, stresującego pędu życia, ale też inspirująca droga do autorealizacji, poszerzania swojej wiedzy, dzielenia się doświadczeniem, a tym samem sposób na nawiązywanie nowych znajomości. Autor traktuje tytułową ptakoterapię, jako sposób na zbilansowanie problemów dnia codziennego, dopatrując się w obserwowaniu ptaków pewnej emocjonalnej stabilności. Co ważne, nie koncentruje się wyłącznie na pozytywnej stronie aktywności, jaką przedstawia. Odsłania również jej ciemniejsze strony, takie jak nudę, rutynowość czy znużenie, co wiarygodnie dopełnia zawartość poradnika.

Ptakoterapia. Jak przyroda uratowała mi życie to być może nie ornitologiczne kompendium wiedzy, na pewno jednak inspirujący wgląd w pewien sposób na życie, jakim jest obserwacja przyrody ożywionej.  Odnaleźć można tutaj wiele wskazówek ułatwiających podglądanie ptaków oraz zrozumienie ich trybu życia. Wzbogacone o liczne ciekawostki i anegdoty, inspirujące cytaty i powiedzenia, stanowią zachętę i zaproszenie do podglądania ptaków oraz potraktowanie jej, jako swoistej i holistycznej terapii, ułatwiającej świadome współistnienie z przyrodą. Entuzjastyczny i innowatorski sposób na przepracowanie traum. Tytuł uczący uważności, kolejny w duchu slow life.

Tytuł: Ptakoterapia. Jak przyroda uratowała mi życie
Autor: Joe Harkness
Tłumaczenie: Andrzej Homańczyk
Wydawnictwo: Uniwersytetu Jagiellońskiego || Bo.wiem
Rok wydania: 2022
Ilość stron: 240

Jednym zdaniem

Dziennik autoterapii i zachęta do uważnego obserwowania świata ptaków.

— Dominika Rygiel
Postawisz mi kawę?
1 komentarzy
0 Polubień
Poprzedni wpis: Na ringu życia – „Euforia. Powieść o Sylvii Plath”, Elin CullhedNastępny wpis: Nostalgiczna podróż – „Ekstaza. Lata 90. Początek”, Anna Gacek

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
grudzień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum