Nostalgiczna podróż – „Ekstaza. Lata 90. Początek”, Anna Gacek

Ekstaza. Lata 90. Początek to sentymentalna podróż w świat kultury masowej lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Jej autorka, przez lata związana z Programem 3 Polskiego Radia, Anna Gacek, przywoła kluczowe punkty ówczesnego show-biznesu i w przystępny sposób opowie o nich w trzynastu rozdziałach o zagadkowych i frapujących tytułach odnoszących się do modelingu, muzyki, filmu, wiodących trendów. Książka przywoła zarówno blaski i jak i cienie popkultury. Sukcesy, głośne eventy, czołowe nazwiska przeplecie autodestrukcja, seks oraz heroina.

Anna Gacek przemierzy głównie Stany Zjednoczone, w tym Seattle, by śladami rodzącego się grunge’u zajrzeć za kulisy MTV, kultowej stacji muzycznej, na której wychował się niejeden dzisiejszy czterdziestoparolatek. Autorka zaprosi czytelnika do redakcji najpoczytniejszych magazynów mody oraz pochyli się nad standardami modelingu, jakie królowały w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Bohaterami tytułu uczyni przede wszystkim Kurta Cobaina oraz Courtney Love. Wspomni Pearl Jam, Alice in Chains oraz Madonnę. Skupi się też na rosnącej karierze Kate Moss.

Dobór osobowości, choć przekrojowy, jawi się więc jako wybiórczy. Autorce udało się jednak oddać ducha epoki, w której transformacja trendów następowała szybko i zaskakiwała nie tylko społeczeństwo, co i samych idoli ówczesnych nastolatków. Prócz licznych anegdot ze świata muzyki, modelingu czy filmu, Ekstaza przedstawia bowiem zagubienie młodego pokolenia dojrzewającego w świetle jupiterów. Nieudolne próby radzenia sobie z rosnącą sławą raz za razem paliły na panewce, skutkując uzależnieniem od narkotyków, autodestrukcyjnymi trasami koncertowymi oraz licznymi próbami samobójczymi kolejnych frontmanów. Ta wyniszczająca i spalająca strona ich sławy z jednej strony fascynuje, z drugiej głęboko uwiera. Wydźwięk książki jest więc dość pesymistyczny i gorzki, niepokoi.

U osób, które doskonale pamiętają początek lat dziewięćdziesiątych, podczas lektury bez wątpienia zrodzi się odczucie nostalgii. Doskwierający okazać się może jednak jej tematyczny chaos. Anna Gacek przywołuje bowiem wiele postaci z odrębnych dziedzin popkultury, celem stworzenia książki na wzór przekrojowego kompendium epoki. To okazuje się zwodnicze. Ekstaza. Lata 90. Początek to przede wszystkim zbiór anegdot i ciekawostek, uchwyconych w kluczowych momentach początku lat dziewięćdziesiątych, ciekawych i intrygujących, niemniej przedstawionych w sposób nieuporządkowany, nieprzemyślany i przypadkowy. Ponadto, autorka wpada w pułapkę kultu Nirvany, co może okazać się rozczarowujące dla odbiorcy szukającego w niniejszej pozycji czegoś ponadto.

Reasumując, Ekstaza. Lata 90. Początek to interesująca próba odtworzenia nastrojów i strategicznych momentów epoki, frapująca, wiarygodna, zachęcająca do sięgnięcia po więcej. Ciekawy wstęp i dobrze rokująca zapowiedź szerszego i bardziej kompletnego wydania tudzież kontynuacji. Idealna pozycja, głównie dla osób dorastających w czasach, o których opowiada. Dla szukających przekrojowej i kompletnej wiedzy tematycznej, na pewno pozostawiająca spory niedosyt.

Tytuł: Ekstaza. Lata 90. Początek
Autor: Anna Gacek
Wydawnictwo: Marginesy
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 347

Dziękuję Sofario za przesłanie egzemplarza książki.

sofario

Jednym zdaniem

Nostalgiczne spojrzenie na show-biznes lat 90.

— Dominika Rygiel
Postawisz mi kawę?
1 komentarzy
0 Polubień
Poprzedni wpis: Apetyt na życie – „Ptakoterapia. Jak przyroda uratowała mi życie”, Joe HarknessNastępny wpis: Cień sprzed lat – „Oddech”, Nina Igielska

Zobacz także

Komentarze

  • skup książek

    12 września 2023 at 13:55
    Odpowiedz

    Dobrze wspominam te lata. Z chęcią sięgnę po tę pozycję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum