Bookiecik zapowiedzi – maj 2025

Czas płynie nieubłaganie. Dopiero świętowaliśmy Nowy Rok, a tu już wiosna w swym pełnym rozkwicie. Jak to w literackim świecie bywa, wzorem natury, rozkwita również rynek wydawniczy, oferując szeroką gamę literatury, po którą – wiadomo – korci sięgnąć. Wszelkie interesujące zapowiedzi wydawnicze miesiąca maja 2025 zebrałam w jednym miejscu, dlatego też przed Państwem aż piętnaście książek, o zakup lub wypożyczenie których warto się pokusić w najbliższych tygodniach. Jest w czym wybierać, gwarantuję. Serdecznie zapraszam!

  • Ogrodnik i śmierć

    Georgi Gospodinow · Wydawnictwo Literackie · 21-05-2025

    Pierwsza powieść od przyznania Międzynarodowej Nagrody Bookera za Schron przeciwczasowy!

    Relacja między ojcem i synem ukazana poprzez egzystencjalne studium choroby, odchodzenia i żałoby

    Narrator imieniem Georgi obserwuje ostatni miesiąc życia ojca. Towarzyszy mu, czuwa nad nim, świadomy nadchodzącego nieuchronnie kresu. Dokumentuje wszystkie drobne i istotne zdarzenia. Zwłaszcza ojcowską pasję do roślin – dzięki którym, po zwalczeniu raka kilkanaście lat wcześniej, nabrał nowych sił. Ogród trzyma go przy życiu, przy ziemi. Jest jego alternatywnym światem i absolutnym lekarstwem.

    Gospodinow luźnymi zapiskami z utraty buduje historię uniwersalnego doświadczenia relacji między ojcem i synem. Choć to opowieść o przemijaniu, narrator patrzy szerzej. Bada zależności pokoleniowe i kieruje swoją uwagę ku życiu; przez opowiadanie oswaja smutek.

    Literacka obserwacja pełna czułości, która mimo obezwładniającego ciężaru śmierci mówi przede wszystkim o tym, co dzieje się przed nią.

  • Czas zatrzymany

    Maja Lunde · Wydawnictwo Literackie · 21-05-2025

    Opis wydawcy:

    Świat, w którym nikt nie umiera ani się nie rodzi.

    Czy jesteśmy na to gotowi?

    W zwykły czerwcowy wtorek czas się zatrzymał.

    Dla Jenny, która znajduje się w ostatnim stadium raka, to cud. Wróciła do życia i może cieszyć się nieograniczonym przebywaniem z rodziną.

    Jakob i Lisa oczekują narodzin dziecka, ale płód przestaje się rozwijać. Zatrzymany czas to dla nich udręka.

    Otto może wreszcie w pełni oddać się swojej ogrodniczej pasji, jednak przyjdzie mu za to zapłacić nieukojoną tęsknotą.

    Ludzie na całym globie zostali uwięzieni w dziwnym zastoju i nie potrafią sobie z tym poradzić. Media huczą od plotek o spisku, wirusie, starożytnej tajemnicy, gubiąc się w domysłach, dlaczego anomalia nie występuje w przyrodzie – rośliny i zwierzęta nadal żyją swoim rytmem. Co zrobić, aby wszystko wróciło do normy?

    Prowokująca do myślenia i przeszywająca serce opowieść o naszej relacji z naturą, czasem i własnymi ciałami.

    „To poruszające, w jaki sposób Lunde zatrzymuje nas i proponuje, by dostrzec to, co rośnie wokół, kwitnie i w końcu rozkwita tak samo jak to, co przekwita, rozkłada się i przemija. Z troską o każdą sosnę, jabłoń czy różę. Warto przeczytać tę książkę choćby dla postaci ogrodnika – przywiązany do ziemi i pogodzony z upływem czasu, z uwagą, czułością i spokojem, żyjąc blisko przyrody, przygląda się temu, co spotyka na swojej drodze. Czytałam ze wzruszeniem”.

    Anna Kamińska

  • Do perfekcji

    VIncenzo Latronico · Wydawnictwo Czarne ·14-05-2025

    Opis wydawcy:

    Finalista Międzynarodowej Nagrody Bookera

    Praca w branży kreatywnej, bez etatu i siedzenia w biurze. Jasne, modnie urządzone, wypełnione roślinami berlińskie mieszkanie. Eksperymenty kulinarne, dyskusje polityczne, przygody narkotykowe i wieczory, które kończą się późnym rankiem. Ekscytujące, idealne życie, pieczołowicie relacjonowane w mediach społecznościowych – któż nie chciałby być Anną i Tomem?

    Jednak poza zasięgiem wzroku znajomych i followersów rośnie niezadowolenie. Codzienność skodyfikowana przez lifestyle’owe magazyny, powielana w nieskończoność na facebookowych i instagramowych feedach zaczyna przytłaczać. Praca nudzi i frustruje, grupa przyjaciół się rozpada, zaangażowanie polityczne zaczyna się i kończy w internecie. Bohaterowie, uwięzieni we własnych wyobrażeniach o życiowej perfekcji, chcą znaleźć coś prawdziwszego. Ale czy coś takiego w ogóle jeszcze istnieje?

    Książka Vincenza Latronica to gorzka proza o marzeniach i rozczarowaniach pokolenia współczesnych trzydziestolatków. Przypowieść o autentyczności, którą coraz trudniej odnaleźć.

  • Colette

    Valerie Perrin · Wydawnictwo Albatros · 21-04-2025

    Opis wydawcy:

    Najnowsza powieść Valérie Perrin, zdobywczyni statuetki Bestsellera Empiku 2024 w kategorii literatura piękna, wcześniej dwukrotnie nominowanej do tej prestiżowej nagrody.

    Książka, która już trzy dni po premierze znalazła się we Francji na pierwszych miejscach list bestsellerów!

    Zawikłane ludzkie losy. Mistrzowska intryga, tajemnica, która do ostatniej strony wstrzymuje oddech czytelnikom.

    Nikt nie umiera dwa razy…

    A jednak…

    Jest rok 2010. Agnès wciąż nie może się pogodzić z tym, że została porzucona przez męża, który odszedł do młodszej kobiety, zwłaszcza że sama jako reżyserka wybrała ją na jego partnerkę filmową. Kiedy zmaga się z zawirowaniami we własnym życiu, otrzymuje telefon z żandarmerii w burgundzkim miasteczku Gueugnon z informacją o śmierci jej ciotki, Colette Septembre.

    Tylko że ta zmarła trzy lata wcześniej.

    Agnès jedzie do Burgundii i próbując odkryć, kto tak naprawdę został wówczas pochowany na cmentarzu w Gueugnon, stopniowo zdaje sobie sprawę, jak niewiele wiedziała o kobiecie, u której w dzieciństwie i młodości spędzała wakacje.

    W prywatnym śledztwie pomagają jej przyjaciele z dawnych lat i detektyw z wydziału dochodzeniowego policji, osoby z tak ciekawą historią, że każde z nich mogłoby być bohaterem oddzielnej powieści. Dzięki nim Agnès dowiaduje się wiele zaskakujących rzeczy na temat ciotki, na przykład tego, że była fanką miejscowej drużyny piłkarskiej, która w 2000 roku nieoczekiwanie dostała się do finału Pucharu Ligi Francuskiej i wygrała ze słynnym Paris Saint-Germain.

  • Wiatr zna moje imię

    Isabel Allende · Wydawnictwo Marginesy · 07-05-2025

    Opis wydawcy:

    Historia o przemocy, miłości, wykorzenieniu i nadziei
    Wiedeń, rok 1938. Ojciec Samuela Adlera, sześcioletniego żydowskiego chłopca, znika podczas nocy kryształowej, a rodzina traci wszystko. Zdesperowana matka wsadza Samuela do pociągu, który zabierze go z nazistowskiej Austrii do Anglii. Chłopiec, ze skrzypcami pod pachą, rozpoczyna nowe życie. Już zawsze towarzyszyć mu będą ciężar samotności i niepewność.
    Arizona, rok 2019. Siedmioletnia Anita Díaz wraz z matką uciekają z Salwadoru przed niebezpieczeństwem. Ich przybycie do Stanów Zjednoczonych zbiega się z wdrożeniem nowej, bezwzględnej polityki rządu, przez którą na granicy zostają rozdzielone. Samotna i przestraszona, z dala od wszystkiego, co zna, Anita ucieka do Azabaharu, magicznego świata, który istnieje tylko w jej wyobraźni. Tymczasem młoda pracownica opieki społecznej i odnoszący sukcesy prawnik walczą o zjednoczenie dziewczynki z matką i zapewnienie jej lepszej przyszłości.
    Wiatr zna moje imię to powieść o poświęceniach, jakie czasami muszą ponieść rodzice, o zaskakującej zdolności dzieci do snucia marzeń, która pozwala im przetrwać najgorsze, i o nieustającej nadziei, która rozświetla nawet najciemniejsze chwile.

    Isabel Allende z losów dzieci rozdzielonych z rodzicami utkała niezwykle poruszającą i zarazem gorzką opowieść o wykluczeniu wynikającym z rasizmu, brutalności i wyrachowania ludzi sprawujących władzę. Jednak zło ma swój rewers w postaci dobra – daje nadzieję autorka – a jest nim rodzina. Nawet jeśli jej członków nie łączą więzy krwi, równie trwała może okazać się ta zbudowana na wspólnym doświadczeniu.
    Maria Fredro-Smoleńska, „Vogue Polska”

    Wzruszająca i pełna empatii opowieść o rozdzielonych rodzinach w różnych momentach historii. Isabel Allende splata przeszłość i teraźniejszość, aby ukazać siłę nadziei i miłości oraz ludzką wytrzymałość w obliczu niesprawiedliwości. Po raz kolejny zachwyca mistrzowskim połączeniem wnikliwej psychologii postaci i wciągającej narracji.
    Aleksandra Pakieła, @ola_czyta

    Aktualna, prowokująca, emocjonująca… Historia o nieznajomych, którzy stają się rodziną.
    „The New York Times Book Review”

    Ta książka to hołd dla rodziców, którzy muszą podjąć niewyobrażalnie trudne decyzje, oraz dla dzieci, które muszą radzić sobie z najstraszliwszymi doświadczeniami.
    Associated Press

    Isabel Allende przenosi nas do dwóch mrocznych okresów w historii: podbitego przez nazistów Wiednia w 1938 roku i na dzisiejszą granicę Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Obie te historie nadają się na osobne powieści, ale Allende umiejętnie je splata. W typowy dla siebie sposób wykorzystując realizm magiczny, przypomina nam, że każdy z nas mógłby znaleźć się w podobnej sytuacji.
    „The Washington Post”

    Ambitna, zawiła powieść o wojnie i imigracji.
    „People”

  • Chłopiec

    Fernando Aramburu · Wydawnictwo Sonia Draga · 14-05-2025

    Opis wydawcy:

     

    Opowieść o bolesnej stracie, która wpływa na losy rodziny, zmieniając ją na zawsze

    W 1980 roku wybuch gazu w szkole w Ortuelli, w Kraju Basków, pochłonął życie wielu dzieci, w tym Nuco. Od tego czasu jego dziadek, Nicasio, co czwartek odwiedza grób chłopca, dzieląc się z nim opowieściami o świecie. Codzienność dziadka, pełna bolesnych wspomnień i niegasnącej miłości, staje się sercem tej niezwykle emocjonalnej historii.

    Życie rodziny uległo nieodwracalnej zmianie, a rodzice Nuco próbują radzić sobie z cierpieniem każde na własny sposób. Matka, Mariaje, nie potrafi oderwać się od przeszłości, podczas gdy ojciec, José Miguel, szuka ukojenia w zapomnieniu.

    Fernando Aramburu po raz kolejny udowadnia swój literacki kunszt, wciągając czytelnika w głęboką analizę emocji i relacji międzyludzkich. Chłopiec to nie tylko historia żalu i straty, ale także próba odpowiedzi na pytanie: czy można pogodzić się z niewyobrażalną tragedią?

  • Anomalia

    Jeff  VanderMeer · Znak JednymSłowem · 21-05-2025

    Opis Wydawcy:

    Zaskakująca, przerażająca, oszałamiająca – „New Statesman”
    Literacki pomnik osobliwości – „The Guardian”

    Po dwunastej ekspedycji nic nie jest już takie samo.
    John Rodriguez, zwany Kontrolerem, nowo mianowany szef agencji rządowej Southern Reach, jako kolejny próbuje rozwikłać zagadkę Strefy X. Przesłuchania, które prowadzi, nie dają jednak rezultatów. Dziwne wielogodzinne nagrania wideo wywołują w nim trudny do opisania niepokój. Do tego wszelkie postępy musi raportować tajemniczemu, nieznoszącemu sprzeciwu Głosowi.
    Każde nowe odkrycie przynosi coraz więcej pytań. Nie tylko tych o istotę Strefy X, ale też o przeszłość Kontrolera.
    Czy będzie mógł zawrócić, gdy znajdzie się na granicy szaleństwa?
    Pewne jest tylko jedno: w tym świecie nie wolno ufać nawet własnym zmysłom.

    Niezwykła – „Slate”
    Emocjonująca do granic wytrzymałości – „The Washington Post”

     

  • Madame Matisse

    Sophie Haydock  · Wydawnictwo Albatros · 07-05-2025

    Opis wydawcy:

    Pełna pasji historia miłosna.

    Opowieść o rywalizacji i sztuce.

    I o tym, do czego mogą posunąć się kobiety w walce o mężczyznę, którego kochają.

    Oto historia trzech z nich – jedna jest sierotą i uchodźczynią, która znajduje schronienie w pracowni sławnego francuskiego artysty; druga jest żoną i matką, która przez blisko czterdzieści lat trwa przy boku męża – malarza; trzecia jest jego córką, rozdartą pomiędzy lojalnością wobec ojca, którego bezgranicznie uwielbia, a jego żoną, która zastępuje jej matkę.

    Amélie zawsze była wolnym duchem. W związku z Henrim Matisse’em znalazła sposób na ucieczkę od konwencjonalnego życia, którego po niej oczekiwano. Oczyma wyobraźni widziała ich wspólną wspaniałą przyszłość. Ambitna i zmotywowana, poświęciła wszystko dla męża i jego sztuki, nie szczędząc sił i środków, by utrzymać ich razem – przez lata zmagań i rozczarowań.

    Lidia Delektorska była młodą emigrantką, która jako dziecko uciekła z Rosji po rewolucji październikowej i dziesięć lat spędziła w Chinach. Na Riwierze Francuskiej chciała odnaleźć swojej miejsce na świecie, wśród artystów, gwiazd filmowych i bajecznie bogatej elity. W końcu trafiła do domu Matisse’ów i jej życie w dramatyczny sposób splotło się z losami malarza i jego rodziny.

    Marguerite, nieślubna córka Matisse’a, była traktowana przez jego żonę jak rodzone dziecko. Kiedy Amélie postawiła artyście ultimatum i zagroziła odejściem, Marguerite musiała określić swoje stanowisko wobec skłóconej pary i odnaleźć własną drogę na resztę życia.

    Oparta na faktach „Madame Matisse” jest opowieścią o tragedii i zdradzie, o miłości namiętnej i wzniosłej, o blasku i o rozpaczy – rozgrywającą się we Francji, w kolebce ruchów artystycznych lat 30. XX wieku. Zarówno w sztuce, jak i w miłości, był to czas łamania wszelkich zasad…

    Nowość w cenionej Serii Butikowej Wydawnictwa Albatros.

    Najnowsza powieść autorki „Czterech muz”, książki o kobietach, które kochały i inspirowały austriackiego malarza, Egona Schiele.

    Wspaniała, błyskotliwa powieść.
    „Sunday Times”

  • Ludzie wędrowni

    Anna Fryczkowska · Wydawnictwo W.A.B. · 21-05-2025

    Opis wydawcy:

    Nowa powieść autorski bestsellerowej trylogii „Saga o ludziach ziemi”!

    Fascynująca historia rodziny, która szukała swojego miejsca na ziemi.

    Ludka nigdy nie wie, gdzie będzie jutro jadła i spała. Józka, żona rybaka podróżującego od jeziora do jeziora, raz po raz ląduje z dziećmi w zrujnowanych chałupach. Ina, najmocniej z nich zakorzeniona, wkrótce będzie musiała ruszyć w drogę. Trzy kobiety z kolejnych pokoleń przemaszerowują przez powstania i wojny, usiłując utrzymać rodzinę w komplecie. Ich oczami obserwujemy rzeczywistość pierwszej połowy XX wieku – sławojki i szable, witaminy i zarazki, duchy i koniokradów, objawienia i wysiedlenia.

  • Objazdowa księgarnia

    Jenny Colgan · Wydawnictwo Feeria Stories  21-05-2025

    Opis wydawcy:

    zy miłość w prawdziwym życiu może przypominać tę opisywaną w bajkach?

    Nina jest literacką swatką; dobieranie książki do czytelnika to jej pasja i zawód. A przynajmniej tak było do poprzedniego dnia, w którym straciła pracę bibliotekarki w dużym mieście.

    Zdeterminowana, by rozpocząć nowe życie na własnych zasadach, Nina przeprowadza się do oddalonego o wiele kilometrów spokojnego miasteczka, gdzie wynajmuje vana i przekształca go w… objazdową księgarnię. Odwiedzając kolejne dzielnice, zmienia życie mieszkańców za pomocą siły opowieści.

    Gdy z czasem poznaje bliżej swoich nowych sąsiadów, między innymi uroczego konduktora-poetę, budzi się w niej nadzieja, że w tym pełnym magii miejscu będzie mogła napisać własne szczęśliwe zakończenie.

  • A morze wcale nie wzbiera

    Michał Wachnicki· Wydawnictwo Seqoja · 05-05-2025

    Opis wydawcy:

    „A morze wcale nie wzbiera” to opowieść o spotkaniu trójki przyjaciół, które przeradza się w pełną napięcia podróż przez relacje, emocje i wspomnienia. To, co oczywiste, stopniowo przestaje się takie wydawać, a poczucie, że coś ważnego czai się tuż pod powierzchnią, nie opuszcza czytelnika aż do ostatnich stron.

  • Coast Road. Powieść

    Alan Murrin · Wydawnictwo UJ / Bo.Wiem · 05-05-2024

    Opis wydawcy:

    Różne są drogi do wolności

    W latach 90. XX wieku, w czasach, gdy rozwody były wciąż nielegalne, w prowincjonalnym nadmorskim miasteczku w Irlandii kobiety uwięzione w nieudanych małżeństwach poszukują własnej drogi do wolności.

    Po zakończonym romansie poetka Colette stara się odzyskać dawne życie, ale powrót do hermetycznej społeczności okazuje się trudny. Mąż odmawia jej kontaktu z dziećmi, a jedyną szansą na spotkanie z nimi staje się pomoc Izzy, gospodyni domowej i żony lokalnego polityka, która sama zmaga się z problemami małżeńskimi. Zmiany, które przyniosła rozwijająca się między kobietami przyjaźń, jednej z nich pozwolą zawalczyć o siebie, drugą natomiast doprowadzą do tragedii.

    Coast Road to mistrzowsko skonstruowana historia o konsekwencjach, jakie ponosi ten, kto przeciwstawi się niepisanym zasadom lokalnej wspólnoty, i o cenie, którą trzeba zapłacić za wolność.

    Uwielbiam tę powieść. Wszystkie postacie kobiece są intrygujące, przepełnia je gniew, ale i nadzieja. Nie mogłam się od niej oderwać.
    Gillian Anderson, aktorka i reżyserka

    Irlandia lat 90. Kraj, gdzie rozwody są zakazane. Autentyczna i mocna opowieść o kobietach łamiących zasady ustalone przez mężczyzn i płacących za to cenę wyższą, niż się spodziewały. Książka, która każe się zastanowić, czy nasze miasteczka naprawdę tak bardzo różnią się od irlandzkiego Donegal.
    Marta Abramowicz, autorka reportażu Irlandia wstaje z kolan

    Jaka jest cena podążania za głosem serca? Czy działanie wedle własnych przekonań skazuje na samotność? Wartka, pełna emocji opowieść o silnych kobietach oraz ich codziennej walce o wolność, godność i nadzieję na lepsze jutro.
    Monika Ochędowska, Tygodnik Powszechny

  • Czemu na podłodze śpisz

    Darko Cvijetić · Wydawnictwo Noir Sur Blanc · 07-05-2025

    Opis wydawcy:

    Darko Cvijetić po raz kolejny podejmuje temat wojny w Bośni i Hercegowinie. Autor „Windy Schindlera” opowiada tragiczne losy jednostek ze zwaśnionych bratnich narodów za pomocą krótkich, przejmujących fraz z pogranicza prozy i poezji.

    Każdy z trzydziestu dwóch rozdziałów „Czemu na podłodze śpisz” jest osobną mikroopowieścią. Łączy je spojrzenie kilku narratorów, których oczami czytelnik przygląda się obu stronom konfliktu, a bohaterowie jawią się w coraz to innym świetle. Spoiwem powieści są powracające niczym refren zdania podkreślające, że wszystkie historie zbiegają się we wspólnym ludzkim doświadczeniu cierpienia.

    Darko Cvijetić, precyzyjnie operując poetyckim językiem, potrafi wydobyć zarówno surowe okrucieństwo wojny, jak i czułość matczynej troski. Szkicowane słowem sceny na długo zostają w pamięci. Przez wojenne zgliszcza przebija czasem krótki wybuch radości okraszonej rakiją, serbska dziewczyna gości w pamięci młodziutkiego żołnierza. Przepalone wojną istnienia starają się przetrwać pod tym samym niebem.

    Czas mija, a historia nie daje o sobie zapomnieć, po polu cierniowym bezkarnie chodzić nie można. Pod powiekami na zawsze został obraz zabitej babci („Mnie też nie uczyli strzelać do staruszek”), ciepło ognia wskrzesi spalonych żywcem, w snach nawołują się zabici. Angelo-Andzielo, syn emigrantów, paradoks bratobójczej walki poznawać będzie z ekranu amerykańskiego kina, a na pytanie: „Którzy są nasi?” usłyszy odpowiedź: „Wszyscy, wszyscy są nasi, tylko się między sobą zabijają”.

  • Iloraz szczęścia

    Angie Kim · Wydawnictwo Filtry · 28-05-2025

    Opis wydawcy:

    Podobnie, jak w głośnym filmie Anatomia upadku, wszystko zaczyna się od śmierci, a może zaginięcia ojca rodziny. Jedynym świadkiem zdarzenia mógł być najmłodszy syn Adama Parsona, Eugene – chłopiec cierpi jednak na rzadki zespół Angelmana i nie umie mówić. Desperackie poszukiwania zmuszą całą rodzinę do zakwestionowania wszystkiego, co wiedzą o sobie nawzajem i o zaginionym. W tej obfitującej w zaskakujące zwroty akcji powieści Angie Kim z wielką wirtuozerią miesza różne gatunki literackie: thriller, dramat obyczajowy i tzw. coming of age novel, czyli powieść o dorastaniu, w tym wypadku w neuroróżnorodnej i dwurasowej rodzinie – matka trójki dzieci jest bowiem Koreanką.

    Iloraz szczęścia to chwytający za serce page turner, który stawia pytania o miłość, rolę języka w komunikacji międzyludzkiej, definicję człowieczeństwa, wreszcie o to, czy ostatecznym celem w życiu jest tytułowe szczęście. Za oceanem była to jedna z najgłośniejszych książek jesieni 2023.

  • Ciemna woda

    Charlotte Link · Wydawnictwo Sonia Draga · 21-05-2024

    Opis wydawcy:

    Charlotte Link w szczytowej formie!

    Czy Kate Linville i Caleb Hale rozwiążą sprawę tajemniczych morderstw sprzed lat?

    Burzliwa noc na zachodnim wybrzeżu Szkocji zmienia się w koszmar. Zamaskowani napastnicy brutalnie atakują dwie biwakujące rodziny. Przeżywa tylko jedna osoba – nastoletnia Iris. Morderstwa z Kilbride na zawsze pozostają nierozwiązaną zagadką.

    Wiele lat później Iris znów czuje strach. Ktoś ją obserwuje i nęka. Gdy podczas wspólnych wakacji jej przyjaciółka znika bez śladu, staje się jasne, że koszmar z przeszłości powrócił. Czy to przypadek, czy misternie zaplanowana zemsta?

    Śledcza Kate Linville i były inspektor Caleb Hale rozpoczynają dochodzenie. Szybko odkrywają, że sprawa jest mroczniejsza i bardziej przerażająca, niż mogli przypuszczać.

    Ciemna woda to mrożąca krew w żyłach opowieść o zbrodni, tajemnicach i walce o przetrwanie. Jeśli kochasz thrillery, ta książka jest dla Ciebie!

    Goethe-Institut w Krakowie

 

Postawisz mi kawę?
0 komentarzy
2 Osób lubi to
Poprzedni wpis: Pod fasadą złudzeń – „Pod naporem fal”, Jadwiga Korzeniewska

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
maj 2025
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum