Klasyczny piątek w Woblink – „24 godziny z życia kobiety”, Stefan Zweig

Często słyszy się opinie, że zdecydowanie trudniej napisać opowiadanie aniżeli dłuższą formę prozatorską. Skondensowany i ograniczony ilością znaków tekst wymusza bowiem precyzję konstruowania myśli przy jednoczesnym zachowaniu spójności fabuły i emocjonalności  tekstu. To wyzwanie dla pisarza, by w małej formie zawrzeć wszystko tak, by jednocześnie utwór pozostał intrygujący dla odbiorcy. „24 godziny z życia kobiety” Stefana Zweiga pozostaje przykładem nie tylko doskonałej pod względem formalnym i narracyjnym miniatury literackiej ale przede wszystkim prozy, która jest atrakcyjna – między innymi –  ze względu na nietuzinkową kreację postaci. To, w jaki sposób austriacki poeta i prozaik kreśli portret psychologiczny głównej pary bohaterów zdumiewa i zachwyca jednocześnie. Tym bardziej, iż w swej treści wyprzedza czasy, do których się odnosi.

Opowiadanie traktuje o sześćdziesięcioletniej kobiecie, Pani C., która pod wpływem towarzyskiego skandalu, spowodowanego ucieczką zamężnej kobiety z młodym mężczyzną, postanawia opowiedzieć narratorowi o 24 godzinach ze swojego życia, które na zawsze ją zmieniły. Cofa się więc pamięcią dwadzieścia lat, kiedy to tuż po śmierci swojego męża, poznaje w kasynie młodego Polaka. Spędziła z nim wówczas upojną noc, właściwie niewiele o nim nie wiedząc. W trakcie lakonicznej rozmowy okazało się jedynie, iż mężczyzna ów to nałogowy hazardzista, w kasynie przegrał zaś wszystko, co miał, nawet skradziony rodzinny majątek.

Oczarowana jegomościem Pani C., w zamian za obietnicę, że ten już nigdy więcej nie przekroczy progu kasyna, wręcza mu sporą sumę pieniędzy, by mógł spłacić ostatnie długi  i z czystą kartą rozpocząć nowe życie. Niestety, jeszcze tej samej nocy spotyka kochanka w kasynie i zmuszona zostaje przyglądać się jak ten lekką ręką dysponuje jej pożyczką. Kobieta czyje się upokorzona publicznie, niemniej nawet upływające lata i trawiące nią rozgoryczenie nie zdołały wymazać z jej pamięci pasji i namiętności, z jaką oddała się wówczas mężczyźnie.

Nowela ta w znacznej mierze skoncentrowana jest na portrecie psychologicznym postaci. Pani C. to kobieta zauroczona w mężczyźnie, w pełni obezwładniona jego urokiem. Między kochankami iskrzy, ważniejszy jest tutaj spontaniczny a nawet nieracjonalny poryw serca, aniżeli logika i  zdroworozsądkowe podejście do wzajemnej relacji. Kobieta doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, iż hazard jest uzależnieniem, chorobą której nie sposób wyleczyć jedną pożyczką i upojną nocą, a jednak naiwnie wierzy, że pomoc finansowa odmieni losy zarówno jej jak i kochanka. Polak zaś perfidnie wykorzystuje łatwowierność odurzonej kobiety, w pełni wykorzystując jej kobiecą wrażliwość.

Zweig nie osądza wyborów kochanków (przede wszystkim kobiety), wręcz przeciwnie – próbuję ją wytłumaczyć i usprawiedliwić. O ile w dobie współczesnego świata, w którym swobodne podejście do spraw damsko-męskich nie jest niczym niezwykłym czy rażącym, o tyle w czasie, gdy nowela powstawała (1927) podejście mogło zostać ocenione jako gorszące. Tym samym „24 godziny z życia kobiety” pozostaje opowieścią wyprzedzającą swoje czasy, a jej autor – Stefan Zweig – odważnym znawcą ludzkiej, w tym przede wszystkim kobieciej psychiki.

Prócz doskonale skrojonych sylwetek głównej pary bohaterów i targającymi nimi uczuciami, Zweig dodatkowo perfekcyjnie przedstawia realia hotelowych kasyn i klimaty gier hazardowych. Na uwagę zwraca przede wszystkim opis emocji i gestów gości siedzących, grających i gorączkujących się przy zielonych stolikach. Autor tym samym rewelacyjnie oddaje ich pasję i chorobliwą namiętność do wygranej tudzież do ewentualnego odegrania się po porażce.

„24 godziny z życia kobiety” to jednak nie tylko świetnie uchwycone emocje i aura hazardu, ale przede wszystkim pasjonująca opowieść o kobiecym zauroczeniu i ludzkich słabostkach. Skondensowana w formie, wybrzmiewająca jednak wyjątkowo wyraźnie.

Króciutki (raptem dwugodzinny) ale jakże interesujący audiobook w interpretacji Wojtka Masiaka dostępny na platformie Woblink. Darmowy fragment do odsłuchania na zachętę dostępny na stronie woblink.com. Pamiętajcie, że to platforma, w której pliki otrzymujecie na własność. Z chwilą zakupu, książka w formie mp3 (lub też w formacie mobi lub epub, jeśli kupujecie e-booka), prócz wygodnego odsłuchiwania (czytania) poprzez aplikację jest również dostępna do pobrania i gotowa do przerzucenia na wybrany przez Was nośnik.

Tytuł: 24 godziny z życia kobiety
Autor: Stefan Zweig
Tłumaczenie: Maria Wisłowska
Wydawnictwo: Miasto Książek
Ilość stron w wersji papierowej: 74

Współpraca recenzencka z Woblink.com

Postawisz mi kawę?
0 komentarzy
1 Polubienie
Poprzedni wpis: Na pomoc rozbitkom – „Sen o drzewie”, Maja LundeNastępny wpis: Bookiecik zapowiedzi – wrzesień 2024

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
styczeń 2025
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum