Kompendium wiedzy – „Osiecka. Rodzi się ptak. Biografia absolutna. Tom 1”, Karolina Felberg

Nie trudno nie zgodzić się z faktem, iż „Osiecka. Rodzi się ptak”, jak sam podtytuł wskazuje, to „biografia absolutna”. Na niemalże siedmiuset stronach rozpościera się ledwie życie nastoletnie i wczesno młodzieńcze poetki, co rzuca nie tylko jasne światło na ogrom pracy włożonej przez jej autorkę – Karolinę Felberg – w publikację, ale też na jej zdumiewająco szeroki zakres. Jawi się ona bowiem jako dzieło kompletne, bardzo szczegółowe, wnikliwe, encyklopedyczne niemal.

Biografia ta bazuje przede wszystkim na prowadzonych od wczesnych nastoletnich lat dziennikach Agnieszki Osieckiej, których Karolina Feldberg była redaktorką i które to pozwoliły jej ujrzeć poetkę w swej najbardziej szczerej, pozbawionej cenzury odsłonie. Osiecka, choć świadoma faktu, iż jej zapiski czytane są przez rodziców, zaskakująco odważnie portretowała w nich zarówno siebie jak i ludzi z najbliższego otoczenia, nie szczędząc szczerych uwag oraz emocji względem siebie i świata, z którego wyrastała.

Dlatego też, prócz niezafałszowanego autoportretu literatki, w którym odnajdziemy początkowo infantylną, później dorastającą i rozkwitającą kobietę i kokietkę, często wikłającą się w niełatwe relacje damsko-męskie, czemu Feldberg poświęca wyjątkowo dużo miejsca, zderzymy się w niniejszej biografii również z portretami rodziców Osieckiej: Marii i Wiktora, nie wyłączając kochanki ojca – Józefiny Pellegrini. Prócz opisu bliskich relacji pomiędzy autorką „Małgośki” z najbliższą rodziną, znajomymi oraz opisu jej licznych romansów (w tym z Markiem Hłaską), co miało znaczący wpływ na jej ówczesną i późniejszą twórczość, w publikacji odnajdziemy dodatkowo drobiazgowo nakreślone realia społeczno-historyczne Polski w czasach PRL.

W części pierwszej biografii Agnieszka Osiecka przedstawiona zostaje jako wchodząca w świat literatury kobieta, autorka pierwszej kobiecej autofikcji w Polsce, co zostaje zestawione i porównane z twórczością zarówno Annie Ernaux we Francji jak i patronem męskiej autofikcji – Markiem Hłasko. Niemniej, będąca historyczką literatury Karolina Feldberg, nie skupia się znacząco na twórczości literackiej Osieckiej, a raczej koncentruje się na jej osobowości i uwarunkowaniach rodzinno-społecznych, które ukształtowały bohaterkę jako pełną wrażliwości kobietę a późniejszą uznaną poetkę. Przedstawiona zostaje przede wszystkim jako diarystka, co też nadto często podkreślone zostaje w niniejszej publikacji, chociażby licznymi wyimkami z jej zapisków.

„Osiecka. Rodzi się ptak” to biografia wielowymiarowa, kompendialna i drobiazgowa, co stanowi zarówno jej urok jak i przekleństwo. Ogrom faktów, nazwisk i przywołanych sytuacji jest imponujący. Biografka nie stroni bowiem od opisu szczegółów, w sposób zdecydowany wyczerpują temat młodości Osieckiej. Sposób ich przedstawienia jest wnikliwy, rzetelny, pozbawiony emocjonalnej nuty, co na dłuższą metę może niestety nużyć. Dlatego też tom ten pozostaje publikacją dla pasjonatów biografii kompletnych, nieskupiających się li jedynie na emocjonalności i skandalach z życia osób, o których opowiadają, a bazujących na rzetelności oraz jak najbliższym nakreśleniu prawdy historycznej. Rzecz zdecydowanie dla koneserów.

Książka dostępna jest w formie audiobooka w interpretacji Małgorzaty Lewińskiej na platformie Woblink (bezpośredni ink TUTAJ). Jego odsłuchanie trwa niemalże 22 godzin. Serwis umożliwia odsłuchanie darmowego fragment na zachętę. Pamiętajcie jednocześnie, że to platforma, w której pliki otrzymujecie na własność. Z chwilą zakupu, książka w formie mp3 (lub też w formacie mobi lub epub, jeśli kupujecie e-booka), prócz wygodnego odsłuchiwania (czytania) poprzez aplikację jest również dostępna do pobrania i gotowa do przerzucenia na wybrany przez Was nośnik.

Tytuł: Osiecka. Rodzi się ptak.. Biografia absolutna. Tom 1
Autor: Karolina Felberg
Wydawnictwo: Znak Literanova
Ilość stron w wersji papierowej: 684
Czas trwania audiobooka: 21 h 55 min.

Współpraca recenzencka z Woblink.com

Postawisz mi kawę?
0 komentarzy
0 Polubień
Poprzedni wpis: Wypalenie – „Zbieg z okoliczności”, Michał Posmykiewicz

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
luty 2025
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum