Mroczna ballada, „Taki piękny most”, Agnieszka Bednarska

Agnieszka Bendarska wraca z trzecią częścią swojego cyklu książek z pogranicza jawy i snu, serii o Amandzie Pietrzak, którą rozpoczęło Piętno Katriny a kontynuowało Zabierz dzieci, wyjedź z miasta. Taki piękny most wieńczy poczytną trylogię. Jak zdążyła już swoich czytelników przyzwyczaić, autorka po raz wtóry wprawnie łączy fikcję literacką z ambitną próbą uwypuklenia istotnych problemów społecznych. W pierwszej odsłonie opowiadała o konsekwencjach huraganu Katrina, który nawiedził stan Luizjana w 2005 roku, w kolejnej skupiła się na katastrofie w Czarnobylu. Trzecią częścią próbuje zaś dotknąć innej bieżącej i jakże delikatnej kwestii, z którą boryka się współczesne społeczeństwo, a jest nią nieleczona depresja. Rzecz o tyle istotna, że, co potwierdzają smutno statystyki, pośrednio lub bezpośrednio dotknąć może każdego z nas.

Akcja powieści rozpoczyna się mocnym akcentem – tajemniczym zaginięciem Amandy Pietrzak. Domysły mnożą się, śledczy rozważają najróżniejsze motywy, nie wyłączając porwania. Ów kryminalny wątek zestawiony zostaje z kolejnym motywem bliźniaczym, skoncentrowanym na obsesyjnych relacjach Huberta, Mony oraz Sabiny. Wyrachowana postawa mężczyzny i jego zaborczość doprowadzą do kolejnej tragedii, wokół której snuć się będą dalsze domysły. Te dwie nici fabularne przecina kolejna, być może nie aż tak wyraźnie zaakcentowana, jednakże nie mniej istotna. Jest to dramatyczna walka Ludmiły i Olega o godny byt. Walka ta stanie się przegraną walką o życie, co da podwaliny publicznej dyskusji na temat konsekwencji niezauważanej i nieleczonej depresji.

Dlatego też Taki piękny most to narracja łącząca w sobie historie pociągająco nieprawdopodobne, z tymi boleśnie prawdziwymi. Tą mroczną balladą o trawiących człowieka demonach Agnieszka Bednarska otwiera oczy na pogłębiający się problem społeczny, jakim jest nieleczona depresja, która w konsekwencji prowadzi do samobójczych śmierci osób nią dotkniętych. Symboliczny okaże się tutaj most Golden Gate – równie majestatyczny co niebezpieczny, rok w rok przyciągający tłumy turystów jak i potencjalnych samobójców. Statystyki okazują się w tym aspekcie zatrważające, bowiem konstrukcja ta od początku swojego istnienia w 1937 roku pochłonęła tysiąc trzysta potwierdzonych ofiar i corocznie przyciąga około dwudziestu kolejnych potencjalnych samobójców.

Agnieszka Bednarska, prócz wątków detektywistycznych oraz wyraźnego pola do podjęcia dyskusji na temat samobójstw, narrację tę łączy z wątkami paranormalnymi, co powoduje, iż Taki piękny most nabiera odrobinę metafizycznego wymiaru. Opowie zatem o duszach, które nie zaznają ukojenia, pojawią się głosy zza światów oraz nadprzyrodzone zdolności niektórych bohaterów. Tym samym autorka spróbuje udowodnić, że życie jest li jedynie wymieniającą się energią, boską czy też ludzką, na pewno czymś w rodzaju pozazmysłowej siły, która wpędza materię w ruch i decyduje, mniej lub bardziej o ludzkich wyborach. To powieść o ludzkich pragnieniach i obsesjach, a także napędzanych żądzą wyborach i ich konsekwencjach. O nieustającej pogoni za wolnością, miłością, pożądaniem i obecnością drugiego człowieka, także na wyłączność oraz o dojmującej samotności w świecie, w którym rządzi pieniądz i dobrobyt.

Nie jest to jednak książka pozbawiona wad. Kłopotliwy może okazać się chociażby styl narracji, prosty i niewyszukany. W zestawieniu z sennie przeplatającymi się wątkami powieść może wydawać się mało angażującą czytelnika. Są jednak pewne książki, którym pewne niedoskonałości się wybacza. Są to pozycje, które otwierają oczy i uwrażliwiają na otaczające nas problemy. Trzecia część serii o Amandzie Pietrzak zdecydowanie do takich właśnie pozycji należy. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, na całym świecie osiemset tysięcy ludzi rocznie odbiera sobie życie, co czterdzieści sekund zabija się człowiek, a próba samobójcza podejmowana jest co trzy sekundy, pisze Bednarska. To może być Twoja uczennica (…), Twój ojciec, szef, siostra. Albo twoje dziecko., wylicza bezlitośnie. Pamiętajmy, parafrazując słynne powiedzenie Stalina, że miliony śmierci to tylko statystyka, jedna śmierć to cały czas tragedia, tragedia, która może dotknąć bezpośrednio nas.

Bezpłatną formę pomocy dla osób w kryzysie, w depresji i z myślami samobójczymi odnaleźć można na stronie
www.samobojstwo.pl
tel. 800 70 2222
Centrum Wsparcia
dla osób w kryzysie emocjonalnym
________________________________________
Czynny 7 dni w tygodniu
24 godziny na dobę

Tytuł: Taki piękny most
Autor: Agnieszka Bednarska
Wydawnictwo: Seqoja
Rok wydania: 2023
Ilość stron: 256

PATRONAT

Postawisz mi kawę?
0 komentarzy
1 Polubienie
Poprzedni wpis: Umierająca niewinność – „Upał”, Victor JestinNastępny wpis: Fałszywość intencji – „Złoty dom”, Jessie Burton

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
październik 2024
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum