Nie Piękna, a Bestia – „Bestia. Studium zła”, Magda Omilianowicz

Lesio to dziecko

Dziecko od samego początku niechciane i niekochane. Złaknione pieszczot, spragnione rodzicielskiej atencji, uczucia, czułości. Usychające z braku miłości. To brudny, głodny, chodzący samopas, zaniedbany chłopiec. Większość młodzieńczego życia spędza pod kuratelą opieki społecznej.

Leszek to młokos

Młodzieniec dojrzały fizycznie. Silny aczkolwiek trochę leniwy. Osobnik krzepki z małą wadą – umysłem dziecka. Choć obeznany w geografii, nieustannie szuka swojej życiowej drogi. Człowiek nieumiejący rozeznać się na mapie ludzkich emocji i uczuć.

Leszek to flejtuch i obżartuch

Człowiek wywołujący w społeczeństwie zarówno współczucie jak i litość, uczucie odrazy i zdegustowania. To facet, w towarzystwie którego mało kto chce przebywać.

Leszek to  mężczyzna…

Osobnik próbujący poradzić sobie z ponadnaturalnym popędem seksualnym. Nieustannie szukający sympatii, zrozumienia, wsparcia i uczucia miłości kobiet.

… choć nie gentleman

To indywiduum niepotrafiące zapanować nad narastającym szałem wynikającym z braku zainteresowania u płci przeciwnej.

Leszek to BESTIA

Zabójca, gwałciciel, psychopata, socjopata, sadysta, zwyrodnialec, nekrofil. Wampir z Bytowa. Człowiek, który przyznał się do 67 brutalnych morderstw i gwałtów. Na liście jego ofiar są kobiety i mężczyźni. Jest i półroczna dziewczynka.

To osoba, która została skazana za zaledwie jedno morderstwo.

Sprawa Leszka Pękalskiego – tak jak i jego niejednoznaczna osobowość – jest pełna tajemnic, niejasności i niedopowiedzeń. Za sprawą dziennikarki Magdy Omilianowicz, która w książce Bestia. Studium zła w wywołujący u odbiorcy gęsią skórkę sposób zarysowała portret jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich seryjnych zabójców, a którą to Krzysztof Czeczot ponadprzeciętnie zinterpretował w audiobooku o tym samym tytule, historia ta odżyła, nabrała nowego, trójwymiarowego wymiaru. Obraz ten – wzmocniony akustycznymi elementami grozy: od krzyków kobiet, płaczu dzieci czy rodzin ofiar poprzez odpowiednio dobraną muzykę w tle – eskaluje w ekstremalne emocje.

Bestia to pełen skrajności wizerunek człowieka niechcianego, odrzuconego, niezrozumianego. Dziecięce i młodzieńcze lata Pękalskiego wywołują współczucie. Koleje losu układają się jednak w niefortunny dla „bohatera” sposób. Za sprawą całościowego zarysu jego historii (Omilianowicz ucieka się do najróżniejszych dokumentów źródłowych: od dziesiątek tomów akt sprawy, po wywiady ze znajomymi, rodziną, rodzinami ofiar po wywiad z samym gwałcicielem) uczucie litości przeobraża się w niewiarygodną wręcz odrazę. Wstręt i pogarda oraz gargantuiczny wręcz lęk, paranoiczny strach mieszają się ze sobą sprawiając, iż historia ta jawi się jako zatrważający horror; tym obrzydliwszy, iż do bólu prawdziwy.

Odbiór audiobooka to dogłębnie przeszywające człowieka doświadczenie. Sprawa Pękalskiego ciekawi i intryguje. To opowieść, która bulwersuje, drażni i wprawia w osłupienie. Jeżące się włoski na całym ciele, ciarki, przyspieszone bicie serca, uwalniania do krwiobiegu adrenalina, rosnąca gula w gardle, skrajne niedowierzanie, patologiczne przerażenie oraz kilka nieprzespanych nocy to wartość dodana tej zatrważającej historii.

Bestia to dokument, który zachwyca odautorską wnikliwością, dokładnością, brakiem osądu. Wersja audytywna książki jest ponadprzeciętnym, ze wszech miar wstrząsającym, poznawczym doznaniem. Publikacja Omilianowicz nie jest pozycją piękną, to traumatyczna historia z życia wzięta, historia bestii. To opowieść upiorna i straszliwa, co gorsza – wciąż niedokończona, jej zakończenie zwieńczone jest ogromnym znakiem zapytania, podszyte niepewnością i społeczną trwogą. W zaproponowanej przez Wydawnictwo Od Deski do Deski odsłonie „Lesio” dostaje drugie życie, mapa jego życiowej drogi zapewnia emocjonalny rollercoaster, a podróż jego obłąkańczymi ścieżkami odcisnąć w odbiorcy może tylko i wyłącznie dożywotne piętno.

Tytuł: Bestia. Studium zła
Autor: Magda Omilianowicz
Wydawnictwo: Od Deski do Deski – Wydawnictwo Tomasza Sekielskiego
Rok wydania: 2017
Audiobook
Czyta: Krzysztof Czeczot

Jednym zdaniem

Wywołujący uczucie grozy, zatrważający, a zarazem porywający dokument. Odciska w człowieku dożywotnie piętno.

— Dominika Rygiel
Postawisz mi kawę?
9 komentarzy
3 Osób lubi to
Poprzedni wpis: Odciski minionego tańca – „Zapomniany walc”, Anne EnrightNastępny wpis: Droga ku prawdzie – „Zła droga”, Mikel Santiago

Zobacz także

Komentarze

  • Aleksandra

    20 lipca 2017 at 15:38
    Odpowiedz

    "Bestia" to książka, która od dawna mnie intryguje. Mam nadzieję, że wkrótce będę mogła ją przeczytać!

  • Książki, miłości moja.

    20 lipca 2017 at 07:05
    Odpowiedz

    Kiedyś w pewnej książce przeczytałam "nikt nie rodzi sie potworem, potworów ktoś tworzy" i poniekąd również Bestię ktoś stworzył. Nie szukam usprawiedliwienia dla jego zachowań, broń Boże, ale zauważam, że częściej psychopaci to osoby, z trudnym dzieciństwem, z traumą z przed lat. Bestię kupiłam już dawno, jednak nadal leży na półce, no i chciałabym sięgnąć i jednak boję się, że przytłoczy mnie aż nadto.

  • Marta K

    20 lipca 2017 at 06:40
    Odpowiedz

    Lepiej nie umiałabym zrecenzować :)

  • Michał

    19 lipca 2017 at 21:15
    Odpowiedz

    Doskonała recenzja! Czuję ciarki :)

  • Michalina

    19 lipca 2017 at 14:50
    Odpowiedz

    Jestem cały czas pod ogromnym wrażeniem " Bestii" do tego stopnia, że wchodząc na klatkę, szybko pędzę by dopaść do drzwi mieszkania i znaleźć się w środku. Biegiem przemykam, gdy robi się ciemno a najchętniej wcale nie wychodzę wieczorami. Nie pierwsza to Bestia na świecie i nie ostatnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum