Walka z nieuchronnym – „Sztormowe ptaki”, Einar Kárason

Przejmująca walka trzydziestu dwóch członków rybackiej załogi podczas połowu karmazyna na lodowatych i bezkresnych wodach oceanu w okolicach Nowej Funlandii stała się dla Einara Kárasona punktem wyjścia do snucia przenikliwej ballady na temat nierównej walki z siłami natury, które nabierają tutaj niemal boskich mocy. Sztormowe ptaki, bo o nich mowa, to przykład miniatury literackiej w duchu marynistycznym, której lektura stanie się przeżyciem niezapomnianym.

Personifikacja załamania pogody i okoliczności jej towarzyszących pozwala na spojrzenie na dramat zespołu Mewy jako na nierówną walkę z bytem nieuchronnym. Ten swoisty – jak mianuje potęgę islandzki pisarz – wiszący nad załogą Miecz Damoklesa przyjmuje postać wzburzonych fal, porywistego wiatru oraz arktycznego lodu. Kipiąca, rozszalała woda, fale wdzierające się szturmem na pokład, przenikliwy mróz oraz smagający twarze rybaków wiatr – potęga natury jest tutaj niezaprzeczalna, chłosta bezbronnych rybaków siłą niewymierną, kształtując ich wybory. Wszechmocna i nieposkromiona jej moc gra w powieści pierwsze skrzypce, nadaje tej miniaturze literackiej dynamizmu oraz demonizmu.

Postawieni w obliczu niebezpiecznego, a w konsekwencji śmiercionośnego żywiołu rybacy z pokorą i godnością stawiają czoła wyzwaniu, przed jakimi stawia ich Matka Natura. Pogodzeni z losem nie poddają się mocy fal oraz wiatru, wręcz przeciwnie, hardo, acz ze sporą dozą potulności walczą z nim. Walka ta jest jednocześnie walką o przetrwanie, a w konsekwencji o życie. Jest swego rodzaju naturalność, ale i bierność w tej wojnie. Rybacy Mewy są świadomi ryzyka, jakie podejmują wybierając ten zawód. Nie dyskutują jednak o nim głośno, dopiero żywioł wyzwala w nich moc, tę niewypowiedzianą dotąd gotowość do odważnej konfrontacji ze śmiercionośnymi i niezbadanymi siłami natury.

Dla większości ryzyko związane z połowem ryb na morzu jest wpisane w wybrany zawód, tak niezbite, iż nie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu na pokładzie. Doświadczeni członkowie załogi nie kwestionują ryzyka, przyjmują je, jako oczywistość. Jednocześnie nie doceniają potęgi, a którą przyjdzie im się zmierzyć. Wyjątek stanowi młody majtek Lárus, którego początkowe przerażenie na zmiany na oceanie zdaje się być profetyczne. Złe przeczucia nękające chłopaka okazują się być wymowne – jako jedyny, pomimo braku doświadczenia, potrafi oszacować ryzyko oraz ogrom żywiołu, który finalnie stanie się w konsekwencji dla większości załogi znamienny.

Sztormowe ptaki to powieść skondensowana, surowa w formie, zaskakująco mocno sugestywna w swoim przekazie. Einar Kárason przemawia językiem szorstkim, bezkompromisowym i dosadnym, w sposób obrazowy kreśląc katorżnicze zmagania załogi trawlera Mewy z nieprzejednaną siłą natury. Nie brak w tym obrazie plastyczności ani czułości. Islandczyk traktuje bowiem wykreowane postaci z tkliwością, tworząc niezapomniany dysonans pomiędzy tym co demoniczne – rozszalały żywioł, a tym co kruche – poddany mu człowiek.

Tytuł: Sztormowe ptaki
Autor: Einar Kárason
Wydawnictwo: Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 123

Jednym zdaniem

Miniatura literacka w duchu marynistycznym ukazująca dysonans pomiędzy potęgą rozszalałego żywiołu, a kruchością istoty ludzkiej. Proza szorstka, skondensowana, niepozbawiona jednak ujmującej tkliwości.

— Dominika Rygiel
Postawisz mi kawę?
2 komentarzy
1 Polubienie
Poprzedni wpis: Z ukrycia, szeptem – „Cichoborek”, Urszula StokłosaNastępny wpis: Zachwiana harmonia – „Najlepiej dla wszystkich”, Petra Soukupová

Zobacz także

Komentarze

  • BD

    17 listopada 2019 at 21:07
    Odpowiedz

    Bardzo zgrabny, zachęcający do lektury tekst :)

  • Gandalf

    8 listopada 2019 at 18:15
    Odpowiedz

    "Sztormowe ptaki" to powieść, która zderza ze sobą dwa kontrasty. Z jednej strony natura o nieposkromionej sile - niezbadana, przerażająca i niewybaczająca żadnych błędów, z drugiej człowiek, jako istotna słaba, krucha i poddana działaniu żywiołów. Książka zaskakuje i jednocześnie fascynuje swoim szorstkim przekazem, a podczas jej lektury niemal daje się poczuć mroźny, porywisty wiatr, który owiewa twarz. "Sztormowe ptaki" to jedna z tych książek, po które z całą pewnością warto sięgnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
grudzień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum