Wewnętrzne demony – „Perfekcyjny świat Miwako Sumidy”, Clarissa Goenawan

Clarissa Goenawan buduje swoją powieść na kanwie mrocznej tajemnicy. Fabułę Perfekcyjnego świata Miwako Sumidy otwierają dramatyczne i zagadkowe wydarzenia –  tytułowa bohaterka, atrakcyjna studentka, popełnia samobójstwo. Przyczyn jakże desperackiego i tragicznego kroku próbuje dociec nieszczęśliwie zakochany w dziewczynie Ryusi. Wsparcia i pomocy szuka w osobie przyjaciółki Miwako – Chie, a także w swojej siostrze Fumi. Razem spróbują odczarować pozornie perfekcyjny wizerunek zmarłej dziewczyny, a próba ta stanie się przyczynkiem do wejścia w niejednoznaczny, mroczny i jakże smutny świat Miwako…

Pochodząca z Singapuru pisarka pochyliła się nad delikatną, a jednocześnie szeroką problematyką samotności młodych ludzi, którzy pod maską perfekcji skrywają prawdziwe, rozrywające ich wnętrze demony. Miwako Sumida, śliczna i zadbana dziewczyna w staromodnych okularach, miłośniczka bibliotek i antykwariatów wydaje się ideałem, a desperacki czyn, którego się dopuszcza jest dla otoczenia zupełnie niezrozumiały. Ukojenia szuka w literaturze, a także w usilnych próbach przelania swoich emocji na papier. To listy kierowane do Ryusi’ego, a także enigmatyczne i wstrząsające blogowe notatki stają się głównymi tropami dla poszukujących prawdy przyjaciół.

Clarissa Goenawan skupia się nie tylko na rozwinięciu wątku tytułowej bohaterki. Jej losy splata z równie smutnym życiorysem siostry Ryusi’ego – Fumi. Osierocona dziewczynka już od najmłodszych lat zmuszona jest stawiać czoła obowiązkom dnia codziennego. Opieka nad młodszym bratem i zapewnienie mu godnego bytu zdają się niczym w obliczu tożsamościowych dylematów dziewczyny. Poszukiwanie własnego ja oraz dręczące nieustanie pytania egzystencjalne o własną osobowość są dlań codziennością i to one wytyczają rytm jej działań.

Autorka tym samym porusza wiele ważnych, cały czas wstydliwych problemów współczesnego świata. Zadaje głośne pytania dotyczące ideologii LGTB oraz gender, nie odwraca się od problematyki aborcji, porusza kwestię wykorzystywania seksualnego nieletnich. Pytaniem zasadniczym jest, czy nie łączy ze sobą zbyt wiele negatywnych bodźców, prześlizgując się po każdym zbyt zdawkowo, nie poświęcając żadnemu należytej atencji. Odpowiedź nie jest i nie może być jednoznaczna.

Perfekcyjny świat Miwako Sumidy to bowiem powieść napisana w duchu tajemnicy. Nieznane niemalże do końca skomplikowane motywy samobójstwa Miwako Sumidy sprawiają, iż lektura od samego początku po finał jest absorbująca i frapująca. Wątek jej śmierci jest wiodący, wytycza rytm lektury i to on przykuwa maksimum uwagi.

Wskazane wyżej ideologiczne aspekty nadają książce wyrazistego tła, wyjątkowo przygniatającego kolorytu, w sposób wyraźny i oczywisty przyświecają motywom działań bohaterów, są motorem napędowym ich poczynań. Biorąc pod uwagę całokształt – stały się jednocześnie wyczuwalnym kreatorem emocji czytelnika, przygniatają swym ogromem i fatalizmem. Wartością dodaną jest już jedynie ukryty w nich krzyk młodego pokolenia, który być może nadal tłumiony, z miesiąca na miesiąc staje się wyraźniejszy, co Goenawan subtelnie podkreśla. Pochyla się nad niniejszym kontekstem z czułością i empatią.

Perfekcyjny świat Miwako Sumidy to powieść tragiczna, kipiąca od emocji. Mocnym jej punktem są niejednoznaczne, skomplikowane charakterologicznie postaci, formalnie czysty język oraz zdecydowana, melancholijna nuta. Aktualne problemy społeczne dodają jej ponadczasowego i uniwersalnego wymiaru. Nawet nadto przekombinowane zwieńczenie historii Sumidy nie są w stanie go przytłoczyć.

Tytuł: Perfekcyjny świat Miwako Sumidy
Autor: Clarissa Goenawan
Przekład: Magdalena Rabsztyn-Anioł
Wydawnictwo: Uniwersytetu Jagiellońskiego
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 286

Jednym zdaniem

Melancholijna powieść, której motywem przewodnim stała się tragiczna i niezrozumiała dla otoczenia, samobójcza śmierć atrakcyjnej dziewczyny.

— Dominika Rygiel
Postawisz mi kawę?
0 komentarzy
13 Osób lubi to
Poprzedni wpis: Intymna spowiedź – „Nadchodzi chłopiec”, Han KangNastępny wpis: Klucz do sekretu – „Wyznanie”, Jessie Burton

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
grudzień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum