Charlotte Brontë i jej siostry śpiące to przykład biografii literackiej, którą pochłania się w sposób niemalże euforyczny. Eryk Ostrowski rzuca poniekąd nowe światło na życie osobiste i twórczość sióstr Brontë. Czyni to z niesłychaną klasą, ze zdumiewającym, jak na biografię polotem i lekkością pióra, sycąc odbiorcę zdumiewającymi, niejednokrotnie mrożącymi krew w żyłach detalami z życia pisarek. Po tej lekturze, co jest rzeczą nie tyleż niewiarygodną, co niemal pewną, odczuje się niepohamowaną ochotę na to, by bezzwłocznie sięgnąć po pokrewne tematycznie tytuły celem drążenia tematu, oraz, – co najznakomitsze – by zapoznać się z całym dorobkiem anglosaskiej pisarki i jej (czy aby na pewno?) rodzeństwa.
Autorstwo powieści najpopularniejszych sióstr w historii literatury podana zostaje tutaj bowiem w wątpliwość – biograf stawia tezę, jakoby jedne z popularniejszych angielskich dzieł klasycznych XIX wieku nie wyszły spod pióra Emily oraz Anne, a jedynie samej Charlotte Brontë. Tezę tę stara się udowodnić fascynującą analizą porównawczą poszczególnych utwórów, które to płynnie zestawione z życiorysem Charlotte, ukazują zaskakujące podobieństwa między twórczością, a wątkami biograficznymi pisarki. Skrzętnie wplecione w poszczególne tytuły autobiograficzne epizody z życia Angielki sprawiają, iż powieści te nabierają zupełnie innego, zdecydowanie głębszego, bardziej wstrząsającego, finalnie zaś druzgoczącego wymiaru.
To biografia obrazowa i ekspresyjna, pełna bólu: bólu fizycznego i bólu duszy, który latami nieukojony dał owoc absolutny pod postacią uniwersalnych, niedezaktualizujących się, wiecznie żywych utworów pełnych mroku, z wpisaną między wierszami samotnością, rozpaczą i utrapieniem. Targające serce wichry niepokoju, liczne udręki, podrzucone przez okrutny los dramaty przelewają się wszak przez twórczość klanu Brontë, czemu Eryk Ostrowski w niniejszej pozycji daje żywe i wiarygodne świadectwo. To zaś, zestawione z licznym materiałem źródłowym (pod postacią skanów listów, rycin, szkiców, fragmentów twórczości), czyni z niniejszej biografii dokument najwyższej próby.
Eryk Ostrowski nie ujawnia jednak wszystkiego. Snuje domysły, ale poddaje je pod osąd, przeznaczając spory margines na własną interpretację. Zabieg ten sprawia, iż niniejszą pozycję odbiera się jako tajemniczą i nieodgadnioną, a tym samym mroczną i niepokojącą. Ta wisząca nad jej kartami enigma fascynuje i wzbudza głód wiedzy, a realizm przedstawionych biograficznych detali chwyta bezpowrotnie za serce. To ekscytująca, elektryzująca, zdumiewająca, a jednocześnie niesłychanie bolesna lektura.
Tytuł: Charlotte Brontë i jej siostry śpiące
Autor: Eryk Ostrowski
Wydawnictwo: MG
Rok wydania: 2013
Ilość stron: 624
Komentarze
karolina
Moja siostra bardzo zachwala tą książkę, przyznam, że już od dłuższego czasu namawia mnie na przeczytanie, bo podobno to "mój klimat". Zobaczymy, zbliżają się wakacje, więc w urlopie na pewno ją przeczytam.
koza domowa
Bardzo mnie zachęciłaś do przeczytania tej książki. Uwielbiam powieści Emily Bronte, więc tym chętniej sięgnę po książkę o jej życiu. Dzięki, Kasia.