Basia, Kubuś i Adam Łuczakowie to osierocone rodzeństwo, żyjące na co dzień z chorą babcią. Mama nie żyje, umiera wydając na świat najmłodszą pociechę – Kubusia, tata po jakimś czasie znika w niejasnych okolicznościach. Dzieci zdane są praktycznie na siebie samych, opiekę nad młodszymi przejmuje najstarszy i najrezolutniejszy z nich – Adam. Historię te otwiera tragiczny w skutkach pożar domu rodziny Łuczaków, co skłania Basię – jedną z narratorek Szmaragdowej ważki do cofnięcia się w czasie i opowiedzenia o przyczynach tego dramatycznego zdarzenia, za co winą obarcza siebie.
Retrospekcja ta przenosi czytelnika do chwil, gdy rodzeństwo, wraz z kilkorgiem zaprzyjaźnionych dzieci, zakłada Klub Superbohaterów. Klub ów ma na celu ulepszanie świata oraz walkę z szeroko pojętym złem. Prócz siły przyjaźni, jaka bez wątpienia scala członków, nie bez znaczenia są nadprzyrodzone moce najmłodszego z nich – Kubusia. Poczynania bohaterów są odważne i zdecydowane, co też przyczynia się do serii niezwykłych zdarzeń i przygód. Z kim staną w szranki? Komu nadepną na odcisk? Co wspólnego z ich działaniami będzie miał burmistrz Król? Kim jest Pani Trójkąt i co wspólnego z Klubem Superbohaterów będzie miało Stowarzyszenie Ważki i enigmatyczna szmaragdowa ozdoba znaleziona pod podłogą?
Legendy mają przecież w sobie zawsze trochę prawdy (…).
Szmaragdowa ważka to wciągająca powieść przygodowa, bazująca na sile przyjaźni oraz braterstwie. Historia ta daje nadzieję, iż warto walczyć o lepsze jutro, a moc, by zmieniać i ulepszać świat jest ponad wszelkimi sympatiami i antypatiami, ukryta nie tyleż w dziecięcej wierze w sprawiedliwość, co przede wszystkim w wizji wspólnego celu. Ścisła współpraca oraz wzajemne zaufanie odgrywać będą tutaj znamienną rolę, a wszelkie trudności oraz świadomość, iż wspólną pracą można przezwyciężyć zło dodadzą młodym bohaterom otuchy oraz przysłowiowego wiatru w żagle. Wspólna wizja misji to sposób na zaczarowanie trudnej i szarej rzeczywistości.
Co istotne, nie tylko nad klasyczną problematyką walki dobra ze złem pochyla się Ariadna Piepiórka. Powieść nauczycielki z Nowej Karczmy ma na celu uwrażliwienie młodego czytelnika na piękno natury, ukazania jej kruchości i subtelności, oraz wpoić poprawne zachowania w stosunku do niej. Ponadto, w książce odnaleźć można ważny wątek powrotów i wybaczania najbliższym, rodzinie. To modelowa powieść o przebaczeniu i potędze więzów rodzinnych, o miłości, która pozostaje ponad wszelkie trudności.
Ariadna Piepiórka bohaterami książki uczyniła dzieci. Oddając głos każdemu z nich ukazuje wykreowaną rzeczywistość z najróżniejszych perspektyw i punktów widzenia. Zabieg ów pozwala nie tylko zrozumieć poczynania oraz poznać rozterki każdego z bohaterów, ale też w sposób atrakcyjny rwie samą narrację. Zarówno język jak i fabułą dostosowane zostały do oczekiwań i możliwości młodszego czytelnika.
Szmaragdowa ważka to przyjemna powieść dziecięca, w którą wpleciony został subtelny wątek magii oraz tajemnicza legenda sprzed lat. Elementy te dodają powieści niezwykłości oraz niepodrabialnego charakteru. Dodatkowym uatrakcyjnieniem książki jest bez wątpienia jej szata graficzna, zdobiona na każdej stronie wizerunkiem tytułowej ważki, a także wzbogacona graficzną prezentacją profili głównych postaci. To mądra i przemyślana książka, z morałem, który otwiera pole do szerszej dyskusji.
Tytuł: Szmaragdowa ważka
Autor: Ariadna Piepiórka
Wydawnictwo: Skrzat
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 424