Kusić życiem – „Dżungla w ogrodzie. O dzikiej przyrodzić wokół nas”, Dave Goulson

Czy przydomowy ogródek może być małym rezerwatem przyrody? Czy ogród może być uprawiany w sposób zupełnie naturalny? Jak zrezygnować z chemii i dbać o rośliny w sposób ekologiczny? Jak uchronić ekosystemy powstałe w miejskich i wiejskich ogrodach, z jednoczesnym zachowaniem zdrowia roślin i ładu na rabatach? Na te i na wiele pytań próbuje odpowiedzieć w swojej książce Dżungla w ogrodzie. O dzikiej przyrodzie wokół nas brytyjski biolog i działacz ruchu na rzecz ochrony przyrody, a także profesor na uniwersytecie w Sussex Dave Goulson.

Autor szczegółowo, ale też w przystępny i niejednokrotnie zabawny sposób ukazuje świat ogrodów w mikroskali. Przybliża skomplikowany i jakże uzależniony od siebie świat żyjątek kryjących się zarówno w ziemi, wśród listowia rabatowych roślin jak i w powietrzu. Goulson punktuje naczelne grzechy ogrodników, głównie dotyczące nadmiernego używania pestycydów czy nadużywania plastikowych pojemników do uprawy kwiatów, jednocześnie przybliżając ideę ogrodnictwa naturalnego. Opisuje proste patenty umożliwiające prowadzenie ogrodu nieskażonego ani chemią, ani nadmierną eksploatacją gleby.

Biolog kusi życiem zgodnie z ideą slow life, pozwalającą na życie w harmonii zarówno z florą jak i otaczającą nas fauną, nawet jeśli miałaby dotyczyć tylko skrawka ziemi przy domu. Swoje propozycje prowadzenia roślinności wzbogaca przepisami na dania z użyciem wyhodowanych w ogródku owoców czy ziół, co jest ciekawym urozmaiceniem a jednocześnie zachętą na jeszcze pełniejsze czerpanie korzyści z ogrodnictwa naturalnego. Do tekstu dołącza również wykaz roślin przyjaznych zapylaczom czy ptakom, które z łatwością można wprowadzić do ogrodów.

Z większości propozycji Gulsona można, a nawet należy skorzystać. Jeśli nie do końca nas przekonają, to na pewno pomogą przywrócić nam kontakt z dziką przyrodą, jednocześnie pomogą planecie. Niektóre pomysły okażą się nadto szokujące, niezgodne z prawem (przykładem może być przygarnięcie i zjedzenie potrąconych na ulicy dzikich zwierząt)lub po prostu niezgodne z naszą mentalnością i etyką. Niemniej jednak Dżungla w ogrodzie. O dzikiej przyrodzie wokół nas to interesująca propozycja dla miłośników zarówno przyrody, ogrodnictwa oraz zdrowego stylu życia. Książka otwiera oczy na to co niewidoczne, a jednak w zasięgu ręki: na uważność w stosunku do przyrody oraz harmonię życia. Dla siebie i planety.

Tytuł: Dżungla w ogrodzie. O dzikiej przyrodzie wokół nas
Autor: Dave Goulson
Tłumaczenie: Anna Bańkowska
Wydawnictwo: Marginesy
Rok wydania: 2022
Ilość stron: 320

Jednym zdaniem

Książka dla miłośników przyrody, promująca ekologiczne uprawianie ogrodu. Wzbogacona przepisami kulinarnymi oraz wykazem roślin miododajnych.

— Dominika Rygiel
Postawisz mi kawę?
0 komentarzy
0 Polubień
Poprzedni wpis: Sztuka ponad polityką – „Skrzypce Goebbelsa”, Yoann IaconoNastępny wpis: Miejsce beztroski – „Nawet myszy idą do nieba”, Iva Procházková

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum