Miejsce beztroski – „Nawet myszy idą do nieba”, Iva Procházková

Co dzieje się ze zwierzątkiem po jego śmierci? Można przyjąć wersję pesymistyczną, iż pupil znika bezpowrotnie. Można też, wzorem Ivy Procházkovej, autorki książeczki dla dzieci pt.: Nawet myszy idą do nieba optymistycznie założyć, iż ziemski koniec może być nowym początkiem, a odchodzący zwierzak trafia do zwierzęcego nieba, do miejsca, w którym czeka na nie zarówno beztroskie, pełne swobody i hulanek życie jak i prawdziwa przyjaźń.

W takie miejsce trafia Czmyszka, mała myszka, która traci życie po tragicznym upadku z urwiska. Spotyka tam swojego odwiecznego wroga – liska Rudeusza. Czy niebo stanie się dla Czmyszki bezpieczną przystanią, a wrogi rudzielec prawdziwym kompanem zabaw? Czy zwierzątka będą potrafiły odnaleźć się w zwierzęcym raju czy też wręcz przeciwnie, zapragną powrotu na ziemię, do ukochanego lasu? Czy takie marzenia mają szansę się ziścić bez jakichkolwiek konsekwencji?

SONY DSC

Iva Procházková dotyka tematu wrażliwego. Śmierć to często temat tabu, o którym niełatwo rozmawiać z dziećmi. Czeska pisarka odczarowuje ów motyw. Nawet myszy idą do nieba to bowiem historia pełna ciepła, zaskakujących zwrotów akcji i dobrego humoru. Akt odejścia zwierzaka przekuty został tutaj w piękną opowieść o sile przyjaźni i walki z uprzedzeniami. To pełna serdeczności i spokoju historia o próbie zwalczania wrodzonych lęków. Wszak nawet największe animozje mogą okazać rzeczą wydumaną, a najstraszniejszy nawet wróg nie takim diabłem strasznym, jak go malują. Próba ujarzmienia strachu, otwarcie się na drugie stworzenie, spojrzenie na niego poza ziemskimi podziałami – para głównych bohaterów uczy tolerancji, otwartości oraz życzliwości wobec siebie.

W tej nagrodzonej czeską nagrodą literacką Magnesia Litera książce pada szczególne światło na samo niebo, jako na miejsce absolutnej beztroski. Procházková maluje je, jako krainę, w której królują wyłącznie pozytywne emocje, co może być początkowo dla jego bywalców interesujące i atrakcyjne, na dłuższą metę może zahaczać o nudę. Wszak życie bywa pełniejsze, gdy wypełniają je nie tylko pozytywne wibracje, ale też wyzwania. Przecież nic tak nie dodaje skrzydeł jak udane próby stawiania im czoła. Czeska prozaiczka taktownie wskazuje, iż pełnia szczęścia to życie wraz z jego cieniami i blaskami.

Nawet myszy idą do nieba jest książeczka, której autorka podchodzi do tematu oswajania śmierci z prawdziwie wielką lekkością i wyczuciem słowa. Brak tutaj podniosłego tonu, ckliwych uniesień, taniego grania na emocjach. To historia szczera, wyważona, pełna ciepła i zdrowego dystansu do życia i śmierci. Zjedna zarówno treścią, jak i przepięknymi ilustracjami autorstwa Denisy Grimmovej. Są to kadry pełne uroku, cieszące oko, ale też w pełni oddające ducha bajki. Pięknie wydana pozycja z równie atrakcyjną treścią.

Tytuł: Nawet myszy idą do nieba
Autor: Iva Procházková
Tłumaczenie: Julia Różewicz
Wydawnictwo: Afera
Rok wydania: 2022
Ilość stron: 112

Jednym zdaniem

Ciepła opowieść o życiu po życiu, o przyjaźni ponad podziałami. Pięknie ilustrowane wydanie, które zachwyci nie tylko formą, ale też przekazem.

— Dominika Rygiel
Postawisz mi kawę?
0 komentarzy
1 Polubienie
Poprzedni wpis: Kusić życiem – „Dżungla w ogrodzie. O dzikiej przyrodzić wokół nas”, Dave GoulsonNastępny wpis: Diagnoza? Czarownica – „Agáta”, Denisa Fulmeková

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum