Spora doza śmiechu – „Ogłoszenia dzieci, niedzieci, stworzeń i rzeczy”, Dorota Kassjanowicz, Paulina Daniluk

Ogłoszenia dzieci, nie dzieci, stworzeń i rzeczy to ciekawa i niebanalna koncepcyjnie książka dla dzieci, w której jej autorka – Dorota Kassjanowicz zebrała ponad czterdzieści wierszyków. Rymowanki te łączy wspólna nić tematyczna: są ogłoszeniami i zagadkami jednocześnie. Ich autorzy to przedmioty codziennego użytku, zwierzęta, mniej lub bardziej dziwne stworzenia oraz dzieci poszukujące pracy lub też wymarzonych rzeczy.

To, co wyróżnia niniejszą publikację to różnorodność interpretacyjna. Limeryki mogą być czytane w standardowy sposób, czyli kolejno. Jako że stanowią jednocześnie zagadkę, każdorazowo motywują dziecko do poszukiwań rozwiązania. To jedna z najbardziej oczywistych ścieżek poznawczych publikacji. Nie jest jednakże jedyną, co jest zdecydowaną wartością dodaną tej propozycji wydawniczej.

Wiele z wierszyków łączy sieć misternie ukrytych powiązań. Można bawić się w odszukiwanie tych, które w jakiś sposób się łączą i uzupełniają. Takie poszukiwania uczą logicznego myślenia oraz rozwijają umiejętność tworzenia zbiorów tematycznych. To swego rodzaju gra w skojarzenia, pełna nieoczywistości i zaskakujących rozwiązań. Bywają mniej lub bardziej prawdopodobne, towarzyszyć im będzie jednak zawsze spora doza uśmiechu.

W przypadku potencjalnych trudności w poszukiwaniach, autorka zadbała o zgrabne, zupełnie nienachalne przemycenie podpowiedzi. Te ukryte zostały przykładowo w wyróżnionych graficznie słowach. Jeśli nawet one nie ułatwią poszukiwań, na końcu książki odnaleźć można kilka przykładowych rozwiązań, które rozjaśnią nawet najbardziej zamglone dziecięce (i rodzicielskie również) umysły.

kassjanowicz_ogloszenia2Szata graficzna odgrywa w Ogłoszeniach dzieci, niedzieci, stworzeń i rzeczy znaczącą rolę. O nowoczesny, ale nadal przyjazny dla oka i rozbudzający wyobraźnię wygląd zadbała Paulina Daniluk. To ilustracje poniekąd karykaturalne, ale w tej swojej groteskowości i abstrakcyjności nadal zabawne i sympatyczne. Przepełnia je ekspresja i niezaprzeczalny dynamizm. To ilustracje pełne życia i emocji. Wypełniają każdą ze stron bez wyjątku, pomagają w interpretacji towarzyszących im rymowanek, stanowiąc tym samym solidne tło dla tego edukacyjnego, literackiego konceptu.

Ogłoszenia dzieci, nie dzieci, stworzeń i rzeczy to przykład książki, którą nie tylko się czyta. Ją się przeżywa emocjonalnie. To klasyczny przykład publikacji dziecięcej, która uczy i bawi, a w chwili, gdy ciężko o znalezienie rozwiązania danej zagadki, nie bójmy się tego słowa, irytuje. Zawsze jednak składania do głębszej analizy i pozostawia po sobie cień uśmiechu oraz poczucie dobrze spędzonego czasu. Solidna porcja dobrej i inteligentnej zabawy.

Tytuł: Ogłoszenia dzieci, niedzieci, stworzeń i rzeczy
Autor: Dorota Kassjanowicz
Ilustracje: Paulina Daniluk
Wydawnictwo: Tekturka
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 64
Kategoria wiekowa: 6+

Jednym zdaniem

Zbiór 41 wierszyków dla dzieci, z których każdy jest ogłoszeniem i... zagadką do rozwiązania. Inteligentne czytanie połączone z wyśmienitą zabawą. Książka, która bawi i uczy.

— Dominika Rygiel
Postawisz mi kawę?
1 komentarzy
2 Osób lubi to
Poprzedni wpis: Oblicza miłości – „Drżę o ciebie matadorze”, Pedro LemebelNastępny wpis: Posłańcy wspomnień – „Ulotne”, Joanna Olczak

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum