Wichry niepokoju – „Charlotte Brontë i jej siostry śpiące”, Eryk Ostrowski

Charlotte Brontë i jej siostry śpiące to przykład biografii literackiej, którą pochłania się w sposób niemalże euforyczny. Eryk Ostrowski rzuca poniekąd nowe światło na życie osobiste i twórczość sióstr Brontë. Czyni to z niesłychaną klasą, ze zdumiewającym, jak na biografię polotem i lekkością pióra, sycąc odbiorcę zdumiewającymi, niejednokrotnie mrożącymi krew w żyłach detalami z życia pisarek. Po tej lekturze, co jest rzeczą nie tyleż niewiarygodną, co niemal pewną, odczuje się niepohamowaną ochotę na to, by bezzwłocznie sięgnąć po pokrewne tematycznie tytuły celem drążenia tematu, oraz, – co najznakomitsze – by zapoznać się z całym dorobkiem anglosaskiej pisarki i jej (czy aby na pewno?) rodzeństwa.

Autorstwo powieści najpopularniejszych sióstr w historii literatury podana zostaje tutaj bowiem w wątpliwość – biograf stawia tezę, jakoby jedne z popularniejszych angielskich dzieł klasycznych XIX wieku nie wyszły spod pióra Emily oraz Anne, a jedynie samej Charlotte Brontë. Tezę tę stara się udowodnić fascynującą analizą porównawczą poszczególnych utwórów, które to płynnie zestawione z życiorysem Charlotte, ukazują zaskakujące podobieństwa między twórczością, a wątkami biograficznymi pisarki. Skrzętnie wplecione w poszczególne tytuły autobiograficzne epizody z życia Angielki sprawiają, iż powieści te nabierają zupełnie innego, zdecydowanie głębszego, bardziej wstrząsającego, finalnie zaś druzgoczącego wymiaru.

To biografia obrazowa i ekspresyjna, pełna bólu: bólu fizycznego i bólu duszy, który latami nieukojony dał owoc absolutny pod postacią uniwersalnych, niedezaktualizujących się, wiecznie żywych utworów pełnych mroku, z wpisaną między wierszami samotnością, rozpaczą i utrapieniem. Targające serce wichry niepokoju, liczne udręki, podrzucone przez okrutny los dramaty przelewają się wszak przez twórczość klanu Brontë, czemu Eryk Ostrowski w niniejszej pozycji daje żywe i wiarygodne świadectwo. To zaś, zestawione z licznym materiałem źródłowym (pod postacią skanów listów, rycin, szkiców, fragmentów twórczości), czyni z niniejszej biografii dokument najwyższej próby.

Eryk Ostrowski nie ujawnia jednak wszystkiego. Snuje domysły, ale poddaje je pod osąd, przeznaczając spory margines na własną interpretację. Zabieg ten sprawia, iż niniejszą pozycję odbiera się jako tajemniczą i nieodgadnioną, a tym samym mroczną i niepokojącą. Ta wisząca nad jej kartami enigma fascynuje i wzbudza głód wiedzy, a realizm przedstawionych biograficznych detali chwyta bezpowrotnie za serce. To ekscytująca, elektryzująca, zdumiewająca, a jednocześnie niesłychanie bolesna lektura.

Tytuł: Charlotte Brontë i jej siostry śpiące
Autor: Eryk Ostrowski
Wydawnictwo: MG
Rok wydania: 2013
Ilość stron: 624

Jednym zdaniem

Zachwycająca biografia sióstr Brontë: czyta się ją z niegasnącą fascynacją i niedowierzaniem. Rozbudza apetyt na drążenie wątku autobiograficznego, jak i na zgłębienie twórczości rodzeństwa. Tajemnicza, mroczna, niepokojąca i rozdzierająca serce.

— Dominika Rygiel
Postawisz mi kawę?
2 komentarzy
1 Polubienie
Poprzedni wpis: Inna – „Dziewczyna z konbini”, Sayaka MurataNastępny wpis: Kraina spermą płynąca – „Stara historia. Nowa wersja”, Jonathan Littell

Zobacz także

Komentarze

 • karolina

  28 maja 2019 at 10:05
  Odpowiedz

  Moja siostra bardzo zachwala tą książkę, przyznam, że już od dłuższego czasu namawia mnie na przeczytanie, bo podobno to "mój klimat". Zobaczymy, zbliżają się wakacje, więc w urlopie na pewno ją przeczytam.

 • koza domowa

  28 maja 2019 at 08:53
  Odpowiedz

  Bardzo mnie zachęciłaś do przeczytania tej książki. Uwielbiam powieści Emily Bronte, więc tym chętniej sięgnę po książkę o jej życiu. Dzięki, Kasia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum