Wszystkie oblicza miłości – „Wszystko z miłości. 38 romansów wszech czasów”, Megan Gressor, Kerry Cook

Francuzi nazywają ten specyficzny stan coup de foudre, czyli rażeniem piorunem. Przyznaję, że określenie to jest chyba najbardziej adekwatnym mianem na miłość od pierwszego wejrzenia; idealne dla nazwania momentu, w którym dwoje bliskich ludzi uświadamia sobie, że nie potrafi bez siebie współistnieć, że jest dla siebie idealnym duchowym i fizycznym dopełnieniem, dwiema rozrzuconymi po świecie duszami, które w końcu się odnalazły i dla których wbrew logice można i chce się zrobić wszystko. Wszak brzmi to trochę idealistycznie i utopijnie, zdaniem wielkich tego świata uczucie to podobno istnieje, a książka, którą pragnę Wam przedstawić jest tego namacalnym dowodem.

Dygotałam duszą i ciałem. Nigdy wcześniej nie chodziłam po niebie i być może nigdy nie będę chodziła, skoro wzeszło tak wiele gwiazd.

— Eliabeth Barrett Browning w liście do Roberta Browninga

Wszystko z miłości. 38 romansów wszech czasów autorstwa duetu Megan Gressor i Kerry Cook to zbiór trzydziestu ośmiu opowieści z życia wziętych, próbą przybliżenia najbardziej burzliwych i niezwykłych historii miłosnych, jakie świat kiedykolwiek widział. Historie te podzielone zostały na sześć działów, w których to kolejno odkryć możemy kulisy nietuzinkowych romansów sprzed wieków, jak i tych, zupełnie nam współczesnych. Historyczni kochankowie jak Abelard u Heloiza czy Bonnie i Clyde, romanse królów na przykładzie Henryka VIII i Anny Boleyn, Księżego Rainiera i Grace Kelly czy Księżego Karola i Camillu Parker Bowles, poetyckie namiętności ludzi pióra pod postacią Oscara Wilde’a i lorda Alfreda Douglasa czy Teda Hughesa i Sylvii Plath, „boskie uczucie” w świecie polityki jak chociażby Marek Antoniusz i Kleopatra, romanse artystów takich jak Frida Kahlo i Diego Rivera, Brigitte Bardot i Rogera Vadima czy Romana Polańskiego i Sharon Tate, a także pełne żarliwego uczucia związki ludzi Hollywood, przykładowo Poli Negri i Rudolfa Valentino lub Marylin Monroe i Joe DiMaggio, to tylko nieliczne z nich.

(…) od chwili, w której cię zobaczyłem, osobowość twoja wywierałana mnie wpływ ogromnie dziwny. (…) Ubóstwiałem cię. Byłem zazdrosny o każdego człowieka, z którym mówiłeś. Chciałem cię mieć niepodzielnie dla siebie. Wtedy tylko czułem się szczęśliwy, gdy ty byłeś przy mnie.

— Oscar Wilde, Portret Doriana Graya

Każdy opisany w książce przypadek to namacalny dowód na to, że prawdziwy afekt do drugiej osoby, czyli uczucie, które pozwala przenosić góry i unosić się ponad ziemią naprawdę istnieje. To dzięki niemu bohaterowie omawianego zbioru tworzyli najbardziej wzniosłe dzieła swojego życia. Dzięki żarliwej miłości do kochanka powstał chociażby Portret Doriana Graya Oscara Wilde’a. Miłość to uczucie potężne, czasem niszczycielskie, często okraszone łzami, niejednokrotnie obciążone grobową deską. To uczucie piękne i wzniosłe, a zarazem wywołujące największe ludzkie traumy. Gdyby nie ono nigdy nie zobaczylibyśmy nihilistycznych filmów Romana Polańskiego, który to po brutalnym zabójstwie swojej ciężarnej żony cały smutek przelał w tworzony przez siebie obraz, a nasze oczy nie mogłyby podziwiać marmurowego pałacu Tadź Mahal w Agrze, który to wzniesiony został z inicjatywy Szahdżahana po śmierci jego ukochanej żony.

Całuję twoje stopy, całuję każdą literę twojego imienia.

— Robert Browning do Eliabeth Barrett Browning

Wszystko z miłości to pozycja wydana w sposób estetyczny i przyjazny dla oka. Czarno-białe zdjęcia przy niektórych opowieściach oraz romantyczne ozdobniki na każdej stronie czynią z książki małe cacuszko. Liryczne cytaty zgrabnie wplecione w opowiadane historie są ujmujące. Trochę więc szkoda, że większość romansów przedstawiona została w sposób dosyć powierzchowny i okrojony, momentami brakuje w nich głębszego dna czy szerszego rozwinięcia omawianych przypadków.

Wszystko mi tak idealnie wychodziło tylko dlatego, że miałem Gracie (…). Przejąłem mnóstwo jej zalet… to był idealny zespół, idealne małżeństwo, idealne wszystko.

— George Burns o Gracie Allen

Oddać tej książce muszę jednak jedno – zebrane w pozycji historie zarysowane zostały przez autorów w sposób nad wyraz przystępny. Część z nich odbiera się niczym bajkę, część z nich nosi znamiona dramatu. Wszystkie łączy jednak jedno – są na swój sposób magiczne, zachwycają i zdumiewają siłą uczucia, jakie zespalało swoich bohaterów. Ten zbiór to idealny dowód na to, że miłość to uczucie nie tylko emocjonujące i żarliwe, co równie inspirujące, a czasem nawet destrukcyjne; jedyne takie, które potrafi unieść w niebiosa jak i powalić swoją potęgą. Jednocześnie jedyne, którego mocy – chociażby dzięki takim publikacjom – nie jest w stanie osłabić nawet (lub przede wszystkim) czas.

Nasza miłość – bo bez wątpienia była to miłość – nie zważała na grube mury majątku i pozycji społecznej ani na wszystkie inne pospolite, wzniesione przez konwenans przeszkody, które nas od siebie dzieliły. Naprawdę prawie ich nie zauważaliśmy. Widzieliśmy tylko samych siebie, mężczyznę i kobietę, i widok ten nam się podobał.

— Peter Townsend o Księżniczce Małgorzacie

Wydawać by się mogło, że o miłości napisano już wszystko, wszak tak wielu, tak wielce utalentowanych próbowało – Petrarca, Mickiewicz, Szekspir. Czy jednak miłość naprawdę da się opisać? Czy można przelać na papier słowa, które rzeczywiście oddadzą potęgę uczucia, którego nie jesteśmy w stanie objąć rozumem; które wiąże słowa w gardle, roztapia serca i unosi nas wysoko ponad chmury? Niezwykle trudne to zadanie, gdyż za każdym razem jest to kwestia indywidualna, a sama miłość nie jedno ma imię i nie jedną posiada twarz. Warto jednak próbować, tak jak i warto dawać szansę tym, którzy próby tej się podjęli. Wszystko z miłości. 38 romansów wszech czasów świata nie zbawi, nie wpisze się także do klasyki gatunku, jednak próba podjęta w tym konkretnym przypadku godna jest odnotowania, bo czy może być coś piękniejszego, jeśli nie odkrywanie wszystkich oblicz miłości?

Tytuł: Wszystko z miłości. 38 romansów wszech czasów
Autor: Megan Gressor, Kerry Cook
Wydawnictwo: Poradnia K Wydawnictwo
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 320

Jednym zdaniem

Przystępne i miłe dla oko zestawienie najsłynniejszych romansów wszech czasów, całkiem udana próba udokumentowania potęgi miłości. Przyjemna lektura, która zachwyci głównie romantyków. Idealna dla zakochanych ;)

— Dominika Rygiel
Postawisz mi kawę?
19 komentarzy
6 Osób lubi to
Poprzedni wpis: Na wodach plugastwa – „Na Wodach Północy”, Ian McGuireNastępny wpis: Blizny codzienności – „Całe życie”, Robert Seethaler

Zobacz także

Komentarze

  • Martyna

    30 kwietnia 2017 at 11:20
    Odpowiedz

    Jako ze pożeram książki to i tę chętnie bym pożarła☺

  • Małgorzata Hert

    30 kwietnia 2017 at 11:11
    Odpowiedz

    Romanse to nie moja bajka, ale pozycja zachęcająca.

  • BD

    29 kwietnia 2017 at 19:29
    Odpowiedz

    Ja sam jestem teraz w opisywanym przez tę powieść stanie, sądzę więc, że z chęcią sięgnąłbym po tę konkretną pozycję :)

  • Karolina

    29 kwietnia 2017 at 18:36
    Odpowiedz

    Bardzo fajny wpis :) uwielbiam czytać książki, wtedy jestem w stanie wyobrazić sobie wszystko :) Zapraszam do mnie: http://swiatwedlugidoli.blogspot.com/

  • Troskliwamama

    29 kwietnia 2017 at 17:28
    Odpowiedz

    Lubię czasami sięgnąć po jakiś romans, więć zainteresowałaś mnei tą pozycją. Oj tak:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum