Hester Prynne to pełna wdzięku wysoka kobieta o postawnej figurze. Poznajemy ją z chwilą, gdy staje przed wrotami więzienia z niemowlęciem na rękach. Wtedy też społeczeństwo siedemnastowiecznej purytańskiej Nowej Anglii osądza kobietę, publicznie nazywając ją cudzołożnicą. Upokarza ją naznaczając jej pierś haftowaną zdobnie, szkarłatną literą A. Okazuje się bowiem, iż kobieta dopuściła się zdrady wobec męża, owocem której jest jej córeczka – Perełka. Od tej pory kobieta wraz z dzieckiem skazana zostaje przez bogobojne społeczeństwo na banicję i życie w kolonii, które nie tylko spędza na opiece nad rezolutną córeczką oraz pomocy potrzebującym, ale też na snuciu marzeń oraz próbie ochrony kochanka, którego tożsamości domyślać zaczyna się jej zdradzony mąż.
„Szkarłatna litera” to najpopularniejszy utwór amerykańskiego powieściopisarza Nathaniela Hawthorne’a. Nosi znamiona powieści gotyckiej. Tkwi w niej bowiem osobliwy mrok. Z jednej strony dzieje się tak za sprawą tajemnicy, którą niemalże do końca skrywa bohaterka. Jest nią nazwisko ojca Perełki. Z drugiej zaś strony na mrok ów wpływa konserwatyzm skupionego na piętnowaniu grzechu społeczeństwa. Jest to ciemność niemalże średniowieczna, niepodlegająca racjonalnym dyskusjom, skoncentrowana na ostentacyjnym wymierzaniu kary bez możliwości jej przebaczenia i poddawaniu winnej jawnemu ostracyzmowi. Z tej też przyczyny „Szkarłatna litera” może zostać odebrana jako utwór lekko przestarzały, moralizatorski, niemający odbicia we współczesnej rzeczywistości. Nic bardziej jednak mylnego.
Historia ta oparta jest bowiem na rozpatrywaniu problematyki grzechu zdrady oraz idącej z nim w parze poczucia winy, które w znacznej mierze wynika z nacisków skrajnie religijnego społeczeństwa, dla którego to religia jest kierunkowskazem życiowych wyborów, a nie komfort psychiczny czy szczerość żywionych do drugiego człowieka uczuć. To powoduje wewnętrzny konflikt Hester Prynne, która żywi szczere uczucia miłości do ojca swojej nieślubnej córki. W miarę upływu czasu i życia na marginesie społeczeństwa kobieta coraz śmielej zaczyna jednak marzyć i śnić o swoim szczęściu. Dlatego też to śmiała i wyprzedzająca czasy, w których powstała powieść o kobiecie napiętnowanej, która ma odwagę i siłę, by wbrew okolicznościom uwierzyć w siebie. To historia o podwalinach feminizmu, co sprawia, że sklasyfikować można ją jako dzieło uniwersalne i ponadczasowe.
Ten gotycki romans to typowa powieść psychologiczna napisana w duchu klasycznym. Narracja ta snuje się niespiesznie i w znacznej mierze rozgrywa się w głowach bohaterów. Znaczącą rolę odgrywa tutaj styl wypowiedzi. Jest kwiecisty i ornamentalny. Forma ta bez wątpienia znuży zwolenników historii płynących wartko i płynnie, skoncentrowanych na samej opowieści a nie sposobie jej wyrażania. Bez wątpienia jednakże zadowoli tych odbiorców, którzy prócz samej fabuły, doceniają również sposób jej przedstawienia. Ten, jak i najnowsze wydanie, uzupełnione klimatycznymi rycinami, bez wątpienia jest niezwykły.
Tytuł: Szkarłatna litera
Autor: Nathaniel Hawthorne
Tłumaczenie: Tomasz Tesznar
Wydawnictwo: Nowa Baśń
Rok wydania: 2024
Ilość stron: 377
Współpraca recenzencka z Wydawnictwem Nowa Baśń
Komentarze
Asia z mTower
Czytałam i również polecam!