Bookiecik zapowiedzi – grudzień 2024

Doprawdy nie wiem kiedy to minęło, ale nastał już grudzień. Przed nami zatem dwunasty w tym roku przegląd zapowiedzi wydawniczych. Pod względem ilości premier, być może najbardziej rozczarowujący. Pod względem jakości – niekoniecznie. Jakby jednak nie patrzeć, tego rodzaju spowolnienie, pod wieloma względami jest bardzo potrzebne. W końcu będzie można bezkarnie doczytać wszelkie nagromadzone jesienią zaległości. Tym samym zrobić miejsce na premiery stycznia ;-) Tymczasem przed Państwem siedem gorących tytułów, na które warto zwrócić uwagę jeszcze w grudniu. Polecam uwadze.

  • Bílá Voda. Część 1

    Kateřina Tučková · Wydawnictwo Afera · 10-12-2024

    Opis Wydawcy:

    Bílá Voda. Opuszczona wieś w górach na pograniczu czesko-polskim. Jest tu tylko podupadły klasztor, szpital psychiatryczny i tonący w morzu róż cmentarz. Imiona na nagrobkach wskazują, że pochowano na nim wyłącznie kobiety.

    Lena Lagnerová ma powody, by uciec na ten koniec świata. Mieszkanki klasztoru – ekscentryczne siostry zakonne – dają jej azyl i zadanie: ma uporządkować stare dokumenty. Żmudna praca prowadzi do zdumiewającego odkrycia dramatycznych losów tego miejsca i osiadłych w nim sióstr.

    W roku 1950 zamknięto czechosłowackie klasztory, a zakonnice przewieziono do ośrodków internowania – jeden z nich mieścił się w Bílej Vodzie. Warunki izolacji były fatalne, a całej sprawie przyświecał jasny cel: zakony i ich członkinie miały zniknąć na zawsze.

    Jak udało im się przetrwać? Czy to możliwe, że za kołnierzem siostry Ewarysty bieli się koloratka? I skoro prześladowania rzeczywiście zakończyły się wraz z upadkiem komunizmu, dlaczego kilkanaście lat później siostry nadal czują się zagrożone?

    Kateřina Tučková poświęciła Bílej Vodzie ponad 10 lat pracy i została za nią uhonorowana czeską Nagrodą Państwową w dziedzinie literatury. Podobnie jak w bestsellerowych Boginiach z Žítkovej autorka łączy autentyczne wydarzenia z fikcją, by stworzyć pasjonującą opowieść, odsłonić mroczne karty historii i oddać sprawiedliwość jej ofiarom – wyjątkowym kobietom.

    Wydanie polskie podzielono na dwie części – stanowią one fabularną całość.

  •  

    Ptaki Ameryki

    Lorrie Moore · Wydawnictwo Czarne · 04-12-2024

    Opis wydawcy:

    „Och, ależ męka to całe życie” – myśli bohaterka jednego z opowiadań Lorrie Moore. Bo jak inaczej postrzegać codzienność, w której koty umierają, dzieci chorują, mężowie zdradzają, a ludzie są po prostu nieżyczliwi?

    To właśnie o życiowych rozterkach – małych i dużych – opowiada jedna z najznakomitszych współczesnych amerykańskich pisarek. W tomie Ptaki Ameryki Moore opisuje tych, którzy się boją, są samotni, a ich decyzje i wybory wydają się czasem wątpliwe. Koncentruje się na postaciach, które coś uwiera, którym wewnętrzne pęknięcia nie pozwalają choćby na chwilę pochwycić szczęścia. Jednak jej proza nie jest pozbawiona subtelnego humoru i głębokiej empatii. Wszak czym innym jest życie niż splotem tragikomicznych zdarzeń?

    Zbiór opowiadań zdobył Międzynarodową Nagrodą Literacką przyznawaną przez „Irish Times”, otrzymał tytuł Książki Roku w rankingu „New York Timesa” oraz stał się bestsellerem.

  • Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej.

    Magdalena Grzebałkowska · Wydawnictwo Znak · 12-2024

    Matka ośmiorga dzieci opuszcza męża i przenosi się do Warszawy, by pisać poezję.

    Autorka bajki O krasnoludkach i o sierotce Marysi chorą córkę zamyka w szpitalu psychiatrycznym.

    Pochylająca się nad losem dzieci społeczniczka oddaje obcym ludziom własnego wnuka.

    Postać migotliwa, niejednoznaczna, nieuchwytna. Wybitna reporterka Magdalena Grzebałkowska mierzy się z legendą Konopnickiej. Odkrywa rysy na jej wizerunku i sprawia, że znana z czarno-białych portretów ponura matrona przeistacza się w barwną, pełną życia kobietę.

    Decyzje, dylematy i rozterki Konopnickiej – buntowniczki, feministki, artystki, pokazują, że była postacią na wskroś współczesną, która wciąż może inspirować, zaskakiwać i szokować.

  • Pies przy moim stole

    Claudie Hunzinger · Wydawnictwo NOWE · 04-12-2024

    Opis wydawcy:

    Poruszająca powieść do niespiesznego czytania o ludzko-zwierzęcej więzi, sile natury i kobiecości, o autentycznych gestach i uczuciach w naszych niepokojących czasach. O miłości i radości życia na przekór starzeniu się i dewastacji ekologicznej. Z pisarką spacerującą po lesie, jej mężem – zrzędliwym erudytą, który śpi w dzień, a czyta w nocy – i psem w rolach głównych. Pełna oryginalnych przemyśleń i literackich dygresji.

    Dla tych, którzy kochają psy, lasy, spokój z dala od wszystkiego, dziką przyrodę i dobrą literaturę.

    Prix Femina 2022

    Książkę wydano dzięki dofinansowaniu Instytutu Francuskiego w Polsce w ramach Programu Wsparcia Wydawniczego Boy-Żeleński.

  • Silmarillion Edycja specjalna z ilustracjami autora

    J.R.R. Tolkien · Wydawnictwo Zysk i S-ka · 03-12-2024

    Opis wydawcy:

    Po raz pierwszy w historii specjalne wydanie słynnego kompendium wiedzy o mitologii Władcy Pierścieni z ilustracjami samego J.R.R. Tolkiena, barwionymi krawędziami i dwoma rozkładanymi mapami

    Silmarile to trzy potężne klejnoty stworzone przez Fëanora, najbardziej utalentowanego spośród elfów, w których zostało uwięzione światło Dwóch Drzew Valinoru. Jednak pierwszy Władca Ciemności, Morgoth, skradł klejnoty i umieścił je w swojej żelaznej koronie, strzeżonej w niezdobytej fortecy Angband na północy Śródziemia.

    Silmarillion opowiada historię buntu Fëanora i jego sprzymierzeńców przeciwko bogom, ich wygnania z Valinoru i powrotu do Śródziemia oraz stoczonej przez Elfy Wysokiego Rodu wojny z Nieprzyjacielem. Książkę wypełniają legendy o Ainurach, Valarach, upadku Númenoru i Pierścieniu Władzy. Razem składają się one na niepowtarzalny obraz dziejów Śródziemia od Muzyki Ainurów, z której zrodził się świat, aż do końca Trzeciej Ery, gdy powiernicy Pierścienia odpłynęli z Szarej Przystani…

    Książka w bogatej szacie graficznej, w pełni kolorowa, zawiera również dwie rozkładane mapy Beleriandu w dużym formacie – oryginalną i w wersji zmodyfikowanej przez Christophera Tolkiena

  • Niepiosenki Grubiej

    Kazik Staszewski · Wydawnictwo Kosmos Kosmos · 13-11-2024

    Opis Wydawcy:

    Niekonwencjonalne, nieformalne, nieidące na rękę normie, wierne tylko autorskiemu głosowi.

    Niezakłamane, nieugłaskane i niewyparzone. Takie, co czasem bolą, bo nigdy się nie certolą. Nigdy olewka, zawsze na odlew.

    Niestarzejące się, nietracące aktualności, niekłaniające się zmiennym modom, sądom i rządom. Felietony m.in. z „Tylko Rocka”, „Teraz Rocka”, „DVD Kina Domowego”,„Machiny”, „Naszej Legii”, „Gazety Telewizyjnej”, „Dziennika” – teksty, które dzisiaj brzmią równie świeżo i mocno, co dwie–trzy dekady nazad.

    Niebojące się traktować o wszystkim i wszystkich po równo. Bez taryfy ulgowej: o muzyce, polityce, filmie, sporcie, obyczajach, turystycznych rajach, koncertach i rautach, adapterach i komputerach, dzieciach i kolegach. O wszystkim, o co chcecie zapytać, i o tym, o co nie pytał nikt.

    Nienachalne. Nienudne. Niedające się oderwać. Niekiedy naiwne, ale nigdy nieuczciwe.

    Po prostu: Niepiosenki. Tyle że: grubiej.

  • Silmarillion Edycja specjalna z ilustracjami autora

    Jaroslav Rudiš · Wydawnictwo Książkowe Klimaty · 07-12-2024

    Opis wydawcy:

    Zaczarowana wędrówka przez pokrytą śniegiem Pragę.

    Jaroslav Rudiš w wieczór wigilijny wybrał się na przechadzkę. Wśród zaśnieżonych ulic, zatłoczonych knajp i duchów najsłynniejszych mieszkańców miasta autor spotyka trójkę samotnych ludzi oczekujących na cud Bożego Narodzenia.

    Boże Narodzenie. Wigilia.

    Prawdopodobnie najcichszy dzień roku w Pradze. Jaroslav Rudiš spaceruje po nadwełtawskiej metropolii. Sypie śnieg, jest zimno, ulice świecą pustkami. A mimo to wszędzie można się natknąć na dawne i nowe praskie historie. Autor, czekając na przyjaciół, odwiedza różne gospody. Przy świeżo nalanym piwie spotyka trzy samotne postacie: Kavkę (zwanego Kafką), Króla Pragi i Włoszkę z Mediolanu. Wszyscy snują opowieść o tym szczególnym dniu w roku. O karpiach w słoikach po ogórkach, o rybach, których oczyma spoglądają zmarli mieszkańcy miasta. A także o Dzieciątku, które co roku zachodzi do tej samej knajpy, a potem odjeżdża turkoczącym tramwajem.

0 komentarzy
0 Polubień
Poprzedni wpis: Przypudrowane lęki – „Niebożęta”, Urszula Stokłosa

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
grudzień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum