Efekt motyla – „Dziewczyna w trampkach”, Małgorzata Kapuściak

Życie motyla składa się z czterech etapów. Każdy z nich przyrównać można do rozwoju człowieka. Pierwsze stadium to jajeczkowanie, odpowiadające za narodziny. Gąsienica stanowi czas dzieciństwa, beztroski i odkrywania świata. Etap poczwarki to czas buntu, poszukiwań drogi i celu życia. Ostatnie stadium to motyl w swej pełnej krasie, reprezentujący dojrzałość oraz gotowość do działania, do życia na pełnych obrotach, zgodnie ze swoimi przekonaniami i wpojonymi wartościami.

Na takim właśnie modelu rozkwitu motyla oparta jest powieść Małgorzaty Kapuściak o lekkim, skierowanym głównie do młodszego, nastoletniego pokolenia tytule Dziewczyna w trampkach. Książka ta jest debiutem i opowiada o życiu autorki, od czasów dzieciństwa po dojrzałość emocjonalną. Warto zauważyć, iż nie jest to biografia sensu stricte a podzielona na czterdzieści jeden rozdziałów książka motywacyjna, w której to Kapuściak dzieli się swoimi przemyśleniami, złotymi radami oraz wartościami, którymi kieruje się każdego dnia.

Tym samym pisarka motywuje młodzież do działania i świadomego wkraczania w życie dorosłe. Jasno wskazuje na to, co w życiu najlepsze i przede wszystkim najistotniejsze. Kapuściak stawia nacisk na takie wartości jak rodzina i dom rodzinny, miłość rodzicielska i partnerska. Podkreśla wagę przyjaźni, edukacji wczesnoszkolnej, roli nauczycieli a także beztroskiego czasu wolnego, uwypukla istotę świąt podkreślając, iż jest to czas magiczny.

Czytając niniejszy poradnik trudno nie ustrzec się przed stwierdzeniem, iż jest jedynie on zbiorem truizmów. Ewidentne, oczywiste, czasem banalne rady podniesione zostały tutaj do rangi filozofii życia, którą to podano w nad wyraz przystępnej, eterycznej niemal formie. Styl jest przystępny, klarowny i zrozumiały. Krótkie rozdziały, kolorowe ilustracje oraz towarzystwo emotikonek zachęcają do lektury. Za sprawą szczerych, pozbawionych tabu wyznań oraz intymnych niemal zdjęć zmniejszony zostaje dystans na linii autor-czytelnik.

Autorce publikacji zdawała się przyświecać modna w ostatnich latach idea cochingu. Kapuściak wchodzi zatem w z odbiorcą w dyskurs, zadaje pytania dotyczące pragnień, oczekiwań od życia, powołania oraz wartości, którymi warto się w życiu kierować. Nie naucza, a pomaga jedynie wyciągnąć wnioski, motywuje, jest swego rodzaju drogowskazem.

Dziewczyna w trampkach to nieskomplikowana publikacja nakierowana stricte na nastoletniego odbiorcę. Niesie za sobą ważne i szumne przesłanie oraz spory bagaż inspiracji, trudno nie oprzeć się jednak wrażeniu, iż jest poniekąd jedynie ładnie wydaną wydmuszką, realizacją marzeń autorki, której zabrakło pisarskiej dojrzałości i wyrobienia. W swoim wydźwięku publikacja opierająca się na założeniu rozkwitu motyla powinna mieć siłę efektu motyla. Zagubionemu, odrobinę niezdecydowanemu odbiorcy książka być może da impuls do działania. Bardziej wymagający czytelnik pozostanie najprawdopodobniej na jej czar niewzruszony.  

Tytuł: Dziewczyna w trampkach
Autor: Małgorzata Kapuściak
Wydawnictwo: Self Publishing
Rok wydania: 2017
Ilość stron: 199

Jednym zdaniem

Przystępny w formie, estetycznie wydany poradnik życia dla nastolatków.

— Dominika Rygiel
Postawisz mi kawę?
0 komentarzy
3 Osób lubi to
Poprzedni wpis: Bookiecik roku, czytelnicze podsumowanie roku 2017Następny wpis: Zmącona idylla – „Kijanki i kretowiska”, Aleksandra Zielińska

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum