#spójnychaos – „Zapach suszy”, Tomasz Sekielski

Ulicami Warszawy wstrząsa głośna eksplozja. Wybuch samochodu okazuje się być krwawym w skutkach zamachem terrorystycznym, w którym ginie kilkadziesiąt osób. Brutalny incydent niesie za sobą lawinę pytań i domniemań, w kręgach politycznych wre, a przez społeczność przetacza się fala protestów. Nieufność Polaków względem władz państwowych staje się punktem zapalnym – rządzącym, w tym Witoldowi Rudzkiemu – potencjalnemu kandydatowi na prezydenta zaczyna palić się grunt pod nogami. Atmosfera gęstnieje, staje się nerwowa i niepewna.

Nerwowa i niepewna swojego losu jest również Swietłana. Szesnastoletnia Ukrainka przypadkiem wpada w ręce mafijnych bossów handlujących żywym towarem. Jest brutalnie katowana, głodzona, w sadystyczny sposób wykorzystywana seksualnie. Uzależniona jest od wyuzdanych pomysłów swoich oprawców. Życie przestaje być jej własnością.

Właścicielem swojej egzystencji przestaje być również Robert Heina, przykładny proboszcz małej kujawskiej parafii, popełnia samobójstwo. Co skłoniło go do tego czynu? Co ukrywa okoliczna siostra zakonna i co przedstawiają tajemnicze akta IPN, które wpadają w ręce Agnieszki Ossowskiej, prokurator zajmującej się niniejszą sprawą? Czy problemy osobiste i brak aparycji staną na przeszkodzie kobiecie z zawodowymi aspiracjami?

Zawodowych aspiracji, jak również nad wyraz zadbanej prezencji nie brakuje bizneswoman z krwi i kości Karolinie van der Oord. Co wspólnego z wyżej wymienionymi sprawami ma ta urodziwa, acz nad wyraz wyrachowana Holenderka? Jaki ma w tym swój udział arcybiskup Jan Werda?

Niemal do samego końca powieści, jej chaotyczne motywy przewodnie jawią się jako oderwane od siebie, odrębne obrazy. Gąszcz wątków i mnogość pytań – pierwszy tom cyklu Susza, autorstwa Tomasza Sekielskiego zdumiewa tematyczną wielorodnością. Każda z zarysowanych przez autora intryg frapuje. Wszystkie razem nie tylko przykuwają uwagę czytelnika. One wzbudzają jego czujność i zainteresowanie. Ich wartością dodaną jest nasuwające się nieustannie pytanie: czy i w jaki sposób zdołają się ze sobą zazębić, poskładać. Odpowiedź początkowo nie jest oczywista, rodzi wątpliwość. Tomasz Sekielski niniejszym bawi się z czytelnikiem, wodzi go za nos i uwodzi, by niemal do samego końca trzymać w niepewności. Czyni to z rozmysłem tylko po to, aby na samym końcu zamaszystym ruchem postawić spójną, adekwatną do całości „kropkę nad i”. Sposób, w jaki całość zostaje spojona wprawia w zachwyt. To historia napisana ze strategicznym rozmysłem.

Ponadto, Zapach suszy to wielobarwna powieść sensacyjna, która znacząco ociera się o literaturę non-fiction. Polityczne przekręty, mafijne porachunki, kościelne układy, korupcja, matactwa i pomówienia – to tylko niektóre z podwalin, na których opiera się fabuła książki. Pedofilia, badania nad komórkami macierzystymi, aborcja, zamachy terrorystyczne, przestępczość seksualna to kolejne z motywów, jakie wplecione zostały w książkę. Autor zdawał się czerpać pełnymi garściami ze swojego bogatego doświadczenia dziennikarskiego, w związku z powyższym, zarysowane przez niego grzechy główne państwowej i kościelnej hierarchii odbiera się jako nad wyraz aktualne i autentyczne. Tym bardziej więc szkoda, iż lektura wprawić może w tematyczny przesyt. Bezlik i waga poruszanych wątków może nużyć, a momentami nawet – drażnić nieprawdopodobieństwem. Mimo wszystko, Zapach suszy odbierać można w kategoriach pełnokrwistego thrillera, który wstrząsa swoją bezkompromisowością.

Tematyczna bezwzględność wzmocniona została bowiem nieprzejednanym, dosadnym językiem. Sekielski nie przebiera w środkach. Pozbawiona eufemizmów stylistyka uderza konkretem, leksykalna soczystość odpowiednio wkomponowuje się w odmalowany przez autora świat. Całość bulwersuje, wprawia w osłupienie, często (głównie w przypadku opisów okrutnych gwałtów) degustuje. Obecność wplecionych w treść – wiernie oddających koloryt poszczególnych rozdziałów – hashtagów jest zabiegiem dosyć oryginalnym. Chwyt ten jest irytujący, wiernie oddaje jednak ducha współczesnych, pełnych cyfryzacji i medialnego szumu czasów.

Pierwszy tom drugiego w dorobku Tomasza Sekielskiego cyklu powieści beletrystycznych (po trylogii Sejf) to trzymająca w napięciu, porywająca opowieść mocno osadzona w polskich realiach. Bbezlitośnie wnika w najgłębsze struktury polskiego świata polityki i Kościoła, a tym samym brutalnie obnaża i prześwietla najważniejsze jego problemy. To mocna, prawdziwa i uczciwa porcja literatury.

Tytuł: Zapach suszy
Autor: Tomasz Sekielski
Wydawnictwo: Od Deski do Deski – Wydawnictwo Tomasza Sekielskiego
Rok wydania: 2017
Audiobook
Czyta: Tomasz Sekielski

Jednym zdaniem

Mroczny, mocno osadzony w realiach Polski, napisany bezkompromisowym językiem thriller.

— Dominika Rygiel
Postawisz mi kawę?
5 komentarzy
3 Osób lubi to
Poprzedni wpis: Ze śmiercią jej do twarzy – „Tak sobie wyobrażałam śmierć”, Johanna MoNastępny wpis: MIĘDZY WENUS A MARSEM, Misja #3: Stephen King

Zobacz także

Komentarze

 • Vicky

  14 sierpnia 2017 at 16:00
  Odpowiedz

  Wygląda ciekawie, chociaż to zupełnie nie moja tematyka :)

 • Nihil Novi

  14 sierpnia 2017 at 14:56
  Odpowiedz

  Autora nie znam, bo zwykle czytuję inny typ literatury, ale czuję, że powieść mogłaby mnie wciągnąć ;).

 • Michał

  10 sierpnia 2017 at 19:23
  Odpowiedz

  Jak zawsze jestem zauroczony recenzją, ale i zdjęciem:)

 • dopieszczamy.pl

  10 sierpnia 2017 at 07:09
  Odpowiedz

  Byłam bardzo ciekawa tej książki, ale jakoś do tej pory nie udało mi się po nią sięgnąć. Przyznam jednak, że przeczytaniu Twej recenzji, widzę, że innej lektury się spodziewałam.

  • Monika
   do dopieszczamy.pl

   13 sierpnia 2017 at 06:31
   Odpowiedz

   Czytałam i dobrze mi się czytało, podobnie jak inne jego powieści. Ciekawa jestem jaki będzie ciąg dalszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum