Zdefiniować kreatywność – „Kreatywni. I masz pomysł na wszystko”, S.B. Kaufman, C. Gregoire

Czy wiesz, że Shigeru Miyamoto, twórca Super Mario Bros, będąc dzieckiem, wiele długich godzin spędzał na kreatywnej zabawie w ciemnej jamie nieopodal miejsca swojego zamieszkania? Kilka lat później, dziecięcą koncepcję powstałej w jego wyobraźni gry przeniósł na ekran. Ta zaś stała się jedną z bardziej lubianych gier komputerowych, jakie kiedykolwiek powstały. Tym samym, jej autor zapewnił sobie, tuż obok Micheala Jacksona, Steve’a Jobsa, Fridy Kahlo czy Marcela Prosuta pewne i zaszczytne miejsce w loży wyjątkowo kreatywnych ludzi, którzy na zawsze przejdą do historii.

Wszyscy jesteśmy, w jakiś sposób, stworzeni, by tworzyć.

Kreatywność ma swoje źródło w dzieciństwie. Rodzice dali małemu Shigeru coś wyjątkowego: wolną rękę. Nie zabraniali samotnych wycieczek, nie zakazywali snuć marzeń, nie obarczali nadprogramowymi obowiązkami. Pozwalali na coś z jednego strony niezmiernie błahego, z drugiej zaś nad wyraz istotnego: zabawę. To w gruncie rzeczy w dziecięcych, beztroskich igraszkach tkwi największy pokład kreatywności. Jak go zachować na lata? Jak z niego z głową korzystać? Jak go pielęgnować? Między innymi na te, jak i na wiele innych pytań udzielić odpowiedzi próbują autorzy książki Kreatywni I masz pomysł na wszystko.

Scott Barry Kaufman, amerykański psycholog a zarazem dyrektor do spraw naukowych Centrum Psychologii Pozytywnej na Uniwersytecie Pensylwanii oraz Carolyn Gregoire, dziennikarka Huffington Post i specjalistka ds. neuronauki na podstawie analizy sylwetek wielu znanych osobistości ze świata nauki, literatury i sztuki, starają się zdefiniować kreatywność. Na termin ten, wg nich, składa się dziesięć rzeczy, które charakteryzują osoby wyjątkowo twórcze.

Pasja nie ma daty ważności.

Autorzy udowadniają, iż największe pokłady pomysłowości drzemią, jak pokazał wyżej przykład Miyaoto, głównie w zabawie. Ale nie tylko. Istotna jest pasja, z którą podejmuje się jakiekolwiek działania, jak i odwaga w śnieniu na jawie. By móc realizować rodzące się w głowie marzenia, ważna jest intuicja, otwartość na doświadczenia, a także wnikliwość względem otaczającej nas rzeczywistości. Jak mawiał, bowiem Henry Mattise: Zawsze będą kwiaty dla tych, którzy chcą je widzieć. To wymaga pewnego pokładu wrażliwości i uważności. Tę zaś, jak zapewniają twórcy poradnika, łatwo znaleźć w chwilach samotności.

Ale czy to wystarczające elementy, by zdobyć w świecie uznanie i zyskać komercyjny sukces?

Odpowiedź jest oczywista i oczywiście przecząca. Nie. By móc zaistnieć w świecie i zapisać się w jego historii, prócz wyżej wymienionych cech i predyspozycji, trzeba potrafić przekuć wszelkie przeszkody w swoją korzyść, przede wszystkim jednak: mieć odwagę myśleć inaczej, iść pod prąd, być na przekór trendom, wierzyć w siebie i przede wszystkim… tworzyć.

Twórcy tworzą. Dużo, więcej i jeszcze więcej.

Kreatywni. I masz pomysł na wszystko to przystępny w formie i dosyć obrazowy przewodnik po świecie twórców, mistrzów pióra, artystów czy biznesmenów, którzy zapisali się na kartach historii, jako osoby wybitnie kreatywne. W dziesięciu niedługich rozdziałach, autorzy przedstawiają listę cech, którymi dysponowały wyżej wymienione jednostki. Kaufman i Gregoire punktują ich walory, zwracając jednocześnie uwagę głównie na istotę zabawy formą i treścią, mające swoje źródło już wczesnym dzieciństwie. Wiedza, jaką przekazują została skrzętnie udokumentowana dziesiątkami przypisów, co bez wątpienia uwiarygodnia dosyć oczywisty i bezdyskusyjny przekaz publikacji. Ta niestety jawi się jako pozycja dosyć ogólnikowa i nie wnosząca w omawianą tematykę nic nadzwyczaj odkrywczego.

Poradnik wydany został w przyjaznej oku szacie graficznej, ważniejsze i przykuwające uwagę cytaty ozdobnie wyjustowano. Sam język zbioru jest przystępny, pozbawiony zbędnej, naukowej nomenklatury. Książkę czyta się z przyjemnością, a i jej zawartość merytoryczna niejednokrotnie otwiera oczy na to, co niepodważalne i oczywiste, a o czym, w ferworze dnia codziennego, się zapomina.

Tytuł: Kreatywni. I masz pomysł na wszystko
Autor: Scott Barry Kaufman, Carolyn Gregoire
Wydawnictwo: Muza SA
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 317

Jednym zdaniem

Przystępny w formie poradnik, w którym autorzy punktują poszczególne elementy twórczego myślenia. Choć książka zgrabnie definiuje samą kreatywność, jest dosyć ogólnikowa i mało odkrywcza.

— Dominika Rygiel
Postawisz mi kawę?
1 komentarzy
0 Polubień
Poprzedni wpis: Przede wszystkim miłość – „Zemsta i przebaczenie. Tom 2. Otchłań nienawiści”, Joanna JaxNastępny wpis: A imię jego Chrisowalandis – „Bóg mi świadkiem”, Makis Tsitas

Zobacz także

Komentarze

  • MILENA

    25 marca 2018 at 12:25
    Odpowiedz

    Nie ulega wątpliwości,że wstęp wpisu to fantastyczna historia o której nigdy nie słyszałam. Choć gra jest mi dobrze znana. Sam poradnik, tytuł, okładka, być może sięgnęłabym. Twoja ocena jednak, pozwoliła mi ostudzić chęci zdobycia tej pozycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum