Zróbmy sobie szczęście – „Hygge. Klucz do szczęścia”, Meik Wiking

Szczęście – emocja, której sobie, tuż obok zdrowia najczęściej życzymy. „Szczęścia!” z okazji urodzin, „szczęścia!” z okazji imienin, a nawet „szczęścia!” z okazji Nowego Roku. Czym jest, że stało się słowem tak nagminnie używanym? Z pewnością jest bliżej niezdefiniowanym obiektem naszych marzeń (choć każdy z nas rozumie je inaczej). Od niedawna jest również produktem stricte marketingowym. Jak je osiągnąć? Jakim środkiem, za pomocą czego i kogo? Gdzie tkwi klucz do sukcesu – drzwi, za którym czeka na nas mityczny Święty Graal wraz z przepisem na sukces? Na te odpowiedzi próbują odpowiedzieć naukowcy przekazując w ręce społeczeństwa efekty swoich badań pod enigmatyczną nazwą „hygge”.

Zdaniem autora Hygge. Klucza do szczęścia, tytułowe, duńskie słowo nie ma polskiego odpowiednika, choć kojarzyć je można z błogostanem, ciepłem i dobrem, chwilą, gdy nic nie trzeba bo jest po prostu tak, jak być powinno. Opierając się na analizach przeprowadzanych w Instytucie Badań nad Szczęściem w Kopenhadze, Meik Wiking przybliża konkretne przykłady z życia Duńczyków, sugerujące, że właśnie one są gwarancją samozadowolenia i psychicznego komfortu. Co więcej, podkreśla, że na szczęście nie ma wpływu ani aura za oknem (Dania ma jedne z najdłuższych zim w Europie) ani podatki (największe w Europie). W czym tkwi więc ich sukces?

Nie można kupić szczęścia, ale można kupić ciasto, a to prawie to samo.

Drobne przyjemności, oto kwintesencja „hygge”! A co się na nie składa? Zdaniem autora, są to między innymi (lub przede wszystkim): światło zapalanych świec, rozproszone i punktowe światło lamp, towarzystwo osób bliskich, dobre potrawy, ciepłe napoje, ciasta, komfortowe choć niekoniecznie modne ubrania, ruch na świeżym powietrzu. Serio?! Tylko tyle? Czy naprawdę, by to odkryć i poczuć się „hygge” (choć nazwijmy sprawę po imieniu, czyli po polsku: „szczęśliwym”, „spokojnym”, „zadowolonym” z bycia tu i teraz), konieczny jest tego typu poradnik?

Przyznaję, że ten został pięknie wydany – okładka jest urzekająca, doskonale wygląda na nocnym stoliku (przy nota bene zapalonej świecy), jeszcze śliczniej prezentuje się w damskiej torebce tuż przy dużym kubku termicznym z gorącą (a jakżeby inaczej!) kawą. Elegancko wygląda w lofcie poczytnej blogerki (jednej czy drugiej), szykownie wpasował się w moje blogowe zdjęcie. Środek jest równie urzekający, w pozycji nie zabrakło przyjemnych dla oka zdjęć, wykresów, zestawień, rycin i ozdobników. Książka wygląda ładnie, jej przeglądanie sprawia przyjemność.

Ma jednak pewną, dosyć istotną wadę. Ameryki nią nie odkryjemy. Meik Wiking nie poszerzył znacząco moich horyzontów, nie przekazał nic ponadto, czego sama nie zdążyłabym wcześniej zasmakować i empirycznie wypróbować, nie rzucił nowego światła na istotę szczęścia. Niewiele przecież odkrywczego w fakcie, że światło sprzyja dobremu samopoczuciu a świeże wypieki i gorąca herbata wypita w doborowym towarzystwie sprawi człowiekowi radość.

Tę książkę nazwałabym inspiracją i w tej właśnie kategorii radzę ją traktować. To mały, poręczny, niebanalnie wydany albumik, który przyjemnie wygląda, a którego jeszcze przyjemniej przeglądać. Poradnik może (choć nie musi) skłonić do małej refleksji odnośnie różnic kulturowych pomiędzy Duńczykami i Polakami, przypomni (choć nie musi), że diabeł tkwi nie tyle w szczególe, co w drobnych, codziennie koncelebrowanych drobnostkach. I to właśnie one, zebrane w całokształt tworzą to słynne „hygge”.

Voilà! I o to właśnie cały ten szum. Czy warto zatem po niego sięgnąć? Oceńcie sami.

Jednym zdaniem

Kobieca, poręczna, ładnie wydana książeczka, przyjemny dla oka albumik. Pozwoli docenić piękno drobnych, codziennych rytuałów. Szczęścia jednak nie zagwarantuje. Ono nie jest do kupienia. Zdecydowanie ;)

— Dominika Rygiel
Postawisz mi kawę?
18 komentarzy
3 Osób lubi to
Poprzedni wpis: Pan życia i śmierci – „Król”, Szczepan TwardochNastępny wpis: KONKURS!!! Wygraj książkę niespodziankę oraz kurs do nauki wybranego języka obcego!!!

Zobacz także

Komentarze

  • Aleksandra

    15 stycznia 2017 at 07:34
    Odpowiedz

    Książki o duńskiej filozofii szczęścia zalały ostatnio rynek. Tej jeszcze nie czytałam, ale zamierzam - może dowiem się czegoś przełomowego? :)

    • pastelovenitki
      do Aleksandra

      22 stycznia 2017 at 09:33
      Odpowiedz

      Dzięki Twojej recenzji chyba odpuszczę tę pozycję.... Rzeczywiście w social media zdjęcia z piękną okładką jest już chyba modne. Dla mnie jednak bardziej liczy się treść książki, niż jej okładka. Poza tym szczęścia mam pod dostatkiem!

    • Tak trzymaj! Szczęścia nie można się nauczyć z żadnej książki. Trzeba je znaleźć w okół siebie i w sobie. Pozdrowienia :)

  • Bookendorfina Izabela Pycio

    14 stycznia 2017 at 11:39
    Odpowiedz

    Koleżanka polecała mi tą książkę, nawet jestem na liście jej potencjalnych czytelników, ciekawa jestem, jakie na mnie zrobi wrażenie, czy dobrze łapię swoje szczęście. :)

  • Michał

    12 stycznia 2017 at 12:17
    Odpowiedz

    Doskonała recenzja~! Muszę koniecznie szybciej niż później zapoznać się z książką :)

    • Martie
      do Michał

      15 stycznia 2017 at 06:27
      Odpowiedz

      Ile recenzji o HYGGE przeczytałam, to nawet nie zliczę. Ludzie chyba mylą jedno hygge Meika z drugim Hygge jakiejś innej autorki. Ja tą, o której piszesz dostałam pod choinkę i się w niej zakochałam. Ubóstwiam ją do tego stopnia, że okładkę dałam do olaminowania. Widać nie warto było czytać opinii i wyrabiać sobie zdania na podstawie innych. Aczkolwiek każdy lubi coś innego i każdy czytelnik ma prawo inaczej podchodzić do literatury. Twoja recenzja zachęci niejendego konesera lektury. Jestem tego pewna!! :)

  • Ewa z Tekstowni.pl

    12 stycznia 2017 at 08:01
    Odpowiedz

    Dosłownie wczoraj po raz pierwszy usłyszałam o (ponoć modnym obecnie) hygge, a dziś trafiam na Twój wpis. Widocznie ciągnie mnie strasznie do tego szczęścia ;). Pewnie, że takie książki Ameryki nie odkrywają. Ale to całkiem fajne, że cieszenie się małymi rzeczami, odkrywanie drobiazgów, uważność i większe skupienie są dziś na topie. Myślę, że jest mnóstwo pogubionych i zapędzonych ludzi, którzy dopiero na fali tego typu trendów (być może) trochę zwolnią, rozejrzą się i zastanowią. A jeśli kogoś taka śliczna książeczka zatrzyma i skłoni do pełniejszego życia, to cóż... warta była wydanych na nią pieniędzy.

  • Nowy Akapit

    12 stycznia 2017 at 07:46
    Odpowiedz

    Ta książka zdominowała bookstagramy, księgarnie i Facebooka. A mnie się od początku wydawało, żee szczęścia trzeba szukać w sobie, a nie wyczytywać go w książkach ;) . Dzięki za ten wpis.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum