10 książek o różnych odcieniach miłości

O tym, że miłość nie jedno ma imię wiadomo nie od dziś. To jedno z bardziej niedefiniowalnych emocji, z jakimi człowiek ma do czynienia przybrać może wiele oblicz. Może być miłością romantyczną, czysto platoniczną, namiętną lub dojrzałą. Może połączyć nastolatków i seniorów, przygodnych kochanków, parę kobiet lub mężczyzn. Może być to miłość braterska lub obsesyjna, niszcząca, a także taka, którą odgradza bezkres oceanu. Przyprawić może o zawrót głowy, ale i stać się może źródłem nieszczęścia. Jaka by jednak finalnie nie była, zawsze pozostanie w sferze ludzkich marzeń i dążeń, a także źródłem niewyczerpanych inspiracji literackich. Poniżej zestawienie dalekich od banału, często zapomnianych już książek o różnych, w tym zestawieniu naznaczonych rutyną, często bolesnych, niszczycielskich i męczących obliczach miłości, po które warto (ponownie, jeśli już je znacie) sięgnąć.

  MIŁOŚĆ DOJRZAŁA, WYKRACZAJĄCA POZA RAMY WIEKU

 • marquez

 • Miłość w czasach zarazy

  Gabriel Garcia Marquez  ·  Wydawnictwo Muza ·  2013

  Ponadczasowa historia miłości pomiędzy małżonkami: doktorem Juvenalem Urbin oraz Ferminy Dazy. Marquez opowiada o miłości dojrzewającej wraz z upływem czasu. Jest to uczucie naznaczone rutyną, powszedniością oraz przyzwyczajeniem, skażone nudą, odrobinę stereotypowe, ale przy tym prawdziwe i wiarygodne. Daleki od romantyzmu, jakże rzadki, a jednocześnie ważny obraz miłości w literaturze współczesnej.

  Był mężem doskonałym: nigdy nie podniósł niczego z podłogi, nie gasił światła, nie zamykał drzwi. Kiedy spostrzegał w ciemnościach poranka brak guzika przy garderobie, słyszała, jak mówił: „człowiek powinien mieć dwie żony, jedną do miłości, a drugą do przyszywania guzików.

 • Ostatnie rozdanie

  Wiesław Myśliwski  ·  Wydawnictwo Znak · 2013

  Piękna historia niespełnionej młodzieńczej miłości Marii do narratora powieści, uchwycona w pełnej nostalgii korespondencji dojrzałej kobiety u schyłku swojego życia przeżytego u boku innego mężczyzny. Uczucie romantyczne, pozostające li w sferze marzeń, niemożliwe do spełnienia, które rodzi nadzieję, że prawdziwa miłość nie ma lat.

  Przychodzą takie chwile, że nie wiem już co ze sobą zrobić. Kiedyś pomyślałam, wsiądę w pociąg i przyjadę do ciebie. Ale to przecież o wiele za późno, o lata za późno, o całe życie za późno. Mam męża, mam dzieci, mam dobrą pracę, jestem ceniona, więc co ja wyprawiam? Kupiłam nawet bilet, pociąg przyjechał, konduktor widząc, że nie wsiadam, spytał, pani nie wsiada, lecz zabrakło mi odwagi. Pociąg odjechał, a ja zostałam na peronie, ja zostałam w swoim życiu.

  Pełna recenzja

 • myśliwski_ostatnierozdanie

MIŁOŚĆ PO GROBOWĄ DESKĘ, MIŁOŚĆ PONADCZASOWA

 • sonka

 • Sońka

  Ignacy Karpowicz  ·  Wydawnictwo Literackie · 2014

  Bolesna opowieść o prawdziwej miłości Sońki do Joachima. Powieść o straconych złudzeniach, a także marzeniach, które się nie starzeją. Niebanalna i dramatyczna historia, którą tytułowa bohaterka powierza nieznajomemu, młodziutkiemu przybyszowi, podana w niebanalnym, rwanym, ale zapadającym pamięć stylu.

  „(…) jak powiedzieć, że już za późno i jednocześnie za wcześnie? Że nie pozwalał mi żyć, ponieważ go nie było, a teraz mnie zabija, bo jest?

 • Gargulec

  Andrew Davidson  ·  Wydawnictwo W.A.B. · 2009

  Historia miłości okaleczonego w wypadku samochodowego mężczyzny oraz Marianne Engel, schizofreniczki i rzeźbiarki tworzącej gargulce. On – cynik, który po wypadku nie widzi sensu życia, ona – pełna energii oraz pasji, do samego końca nieodgadniona snuje historię wielkiej miłości, powoli przełamując niechęć rzekomego kochanka sprzed wieków. O uczuciu, które bywa twardsze aniżeli kamień, silniejsze niż śmierć, któremu niestraszny upływ czasu. Powieść magiczna i niepokojąca, w swym klimacie nieszablonowa.

  Wypadki zdarzają się w zgoła nieoczekiwanym momencie, tak jak miłość.

  Pełna recenzja

 • gargulec

 • jedwab

 • Jedwab

  Alessandro Baricco ·  Wydawnictwo Sonia Draga ·  2020

  Historia miłości Hervé’go Joncoura do tajemniczej Japonki, dla której bohater nieprzerwanie, pod pretekstem handlu jedwabiem przemierza glob. Siła uczucia, której niestraszne historyczne zawieruchy oraz bezkresna odległość. Baśniowa miniaturka literacka, która zachwyca delikatnością i poetyką słowa.

  Po tysiąc razy szukał jej oczu i po tysiąc razy ona znajdowała jego oczy. Był to rodzaj smutnego tańca, tajemnego i bezsilnego.

MIŁOŚĆ PROWADZĄCA DO OBŁĘDU

 • Bądź mi nożem

  Dawid Grosman  ·  Wydawnictwo Świat Książki · 2014

  Niedająca ukojenia powieść epistolarna o miłości pełnej obłąkańczych żądz i rojeń pomiędzy Jairem i mężatką Miriam. Historia fascynacji i rodzącego się obłędu, udręki i autodestrukcji spowodowanej miłością niemożliwą do spełnienia, w perfekcyjny sposób oddane w kolejnych listach mężczyzny do kobiety. Miłość, która przeradza się w obsesję, elektryzujące uczucie, które staje się pułapką – emocje boleśnie dobrze oddane słowami.

  Mimo wszystko ważne jest dla mnie, abyś zgodziła się ze mną (…), że między nami wszystko jest możliwe: będziemy mieli mnóstwo takich pierwszych spotkań, dlaczego rezygnować ze wszystkiego, z Tobą chcę w s z y s t k i e g o, bo tylko z Tobą mogę chcieć wszystkiego, bo tylko poprzez to rozrzutne „wszystko” odkryje się przed nami to jedno, wyjątkowy minerał, który może powstać tylko między Tobą a mną i nigdy nie powstanie pomiędzy dwojgiem innych ludzi.

 • badzminozem

 • smiechwciemnosci

 • Świat w ciemności

  Vladimir Nabokov  ·  Wydawnictwo Literackie MUZA SA · 2010

  Na poły tragikomiczny, na poły teatralny romans niewidomego pana w średnim wieku imieniem Albinus i młodziutkiej, naznaczonej cieniem demonizmu dziewczyny – Margot. Przewrotna historia wyrachowania, spiskowania, pełna wyrafinowanych gierek, podana w zawadiackim, mocno aluzyjnym, tak typowym dla Nabokova stylu. „Miłość – dosłownie i w przenośni-  jest ślepa”, to kwintesencja niniejszego tytułu.

  Nieustannie odkrywał w niej nowe uroki – rozbrajające drobiazgi, które u każdej innej dziewczyny wydałyby mu się prostackie i wulgarne. Jej dziecinna sylwetka, bezwstyd i stopniowe mętnienie oczu (jak gdyby pomału gasły niczym światła w teatrze) – wszystko to wprawiało go w taki szał, że tracił resztki nieśmiałości, której niegdyś wymagała od jego uścisków nobliwa i delikatna małżonka.

MIŁOŚĆ POZAMAŁŻEŃSKA

 • Ból

  Zeruya Shalev  ·  Wydawnictwo W.A.B. · 2016

  Naznaczona bólem Iris – mężatka, na drodze której zjawia się miłość sprzed lat. Uczucie, które otwiera zamierzchłe rany i jątrzy ból. Powieść, przez którą nieustannie przebrzmiewa pytanie czy młodzieńcza namiętność wygra ze zdrowym rozsądkiem. Czy bohaterka ośmieli się ponieść uczuciu i odejść od ustabilizowanego, aczkolwiek pozbawionego głębszego uczucia małżeństwa? Oszczędna w formie, nieco oschła narracja, która wyzwala wiele bolesnych emocji.

  Iris czuje, że musi w tym momencie przerwać, bo jeśli ma wybierać między bliskością, która pojawiła się między nimi nieoczekiwanie, jakbym mimochodem, a bezpiecznym dystansem kłamstwa, wciąż bardziej ufa dystansowi.

 • bol

 • zapomnianywalc

 • Zapomniany walc

  Anne Enright  ·  Wydawnictwo Wiatr od morza · 2017

  Wewnętrzny monolog Giny, świeżo upieczonej mężatki, która wikła się w burzliwy romans ze starszym od siebie mężczyzną. Ascetyczna i oszczędna w formie powieść o rozterkach, wyrzutach sumienia i niełatwych wyborach. Smakuje goryczą, bo romans ten ma swoją, jakże wysoką cenę.

  W domu cały czas byłam wściekła na Conora. Jakim cudem mógł przebywać cały wieczór ze mną, jeść hinduskie potrawy na wynos, oglądać Rodzinę Soprano i nie zdawać sobie sprawy jaki mną wstrząsa zamęt? Jeśli miłość jest rodzajem wiedzy, nie mógł mnie kochać, bo nie miał o nim najmniejszego pojęcia. (…) Nie znał mnie. Nie wiedział, co się dzieje w jego własnym łóżku.

 • Więzy miłości. Juda Nieznany

  Thomas Hardy ·  Wydawnictwo Replika · 2016

  Historia miłości płomiennej, szczerej i pełnej pasji, która z powodów rozlicznych konwenansów, uprzedzeń, a także upartości i zacietrzewienia głównej pary bohaterów: Judy Fawley’a oraz Sue Bridehead nie ma racji bytu. Ortodoksyjne niemal przywiązanie do małżeńskich więzów wygrywa ze szczerym uczuciem i nawet tak otwarte, światłe umysły bohaterów nie mają szansy sprostać królującemu konserwatyzmowi.

  I tak udawali, że przekonali się nawzajem o nieważności tego, co się stało, że mogą nadal odnosić się do siebie jak krewni i przyjaciele, wymieniać serdeczne listy i spędzać ze sobą szczęśliwe, pogodne chwile, nawet jeśli będą spotykać się rzadziej niż dotychczas. Rozstali się w wielkiej zgodzie, ale ostatnie spojrzenie, które Juda zatopił w oczach Sue, wyrażało pytanie, bo młody mężczyzna czuł, że nawet w tej chwili nie zna całkowicie jej myśli.

  Pełna recenzja

 • judanieznany

 

Postawisz mi kawę?
6 komentarzy
6 Osób lubi to
Poprzedni wpis: Genów nie sposób oszukać – „Gorzko, gorzko”, Joanna BatorNastępny wpis: Porcelanowa gorączka – „Błękit”, Nancy Bilyeau

Zobacz także

Komentarze

 • Dorota Pawelec

  16 lutego 2021 at 11:02
  Odpowiedz

  Piękne historie, uwielbiam :)

 • August

  15 lutego 2021 at 15:11
  Odpowiedz

  Ciekawe pozycje poleciłaś.Słyszałem tyko o "Miłości w czasach zarazy", pozostałe pozycje to dla mnie nowość.Wpis rozszerzył moje horyzonty. Fajnie zaprezentowałaś lektury.

 • AnWuWu

  15 lutego 2021 at 11:19
  Odpowiedz

  Ciekawe te pozycje. Przyznaję, że żadnej nie czytałam.

 • Anna z Wychowanie to przygoda

  14 lutego 2021 at 14:19
  Odpowiedz

  Chętnie powrócę do Myśliwskiego, dlaczego nie poprzez "Ostatnie rozdanie"? Pozdrawiam!

 • Irena-Hooltaye w podrozy

  14 lutego 2021 at 12:34
  Odpowiedz

  Bardzo ciekawe zestawienie. Książki o miłości zawsze będą miały swoich czytelników. Fajnie, że zobaczyłam tu np. "Miłość w czasach zarazy", do której bardzo lubię wracać. Podobnie do " Świata w ciemności" Nabokova. Te powieści wygrywają z upływem czasu. Trudno teraz trafić na naprawdę mądrą i coś wnoszącą w nas samych, współczesną książkę o miłości. Twój wybór bardzo do mnie przemówił i ponownie sięgnę po kilka z tych pozycji. Dziękuję :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum