Czyj to liść? – „Ilustrowany inwentarz drzew”, Virginie Aladjidi, Emanuelle Tchoukriel

Mamo,  ten listek to z którego drzewa? Hm… To klon?, jesion? kasztanowiec? dąb?, zastanawiasz się, szukając gorączkowo w zakamarkach umysłu właściwej odpowiedzi. W oczach dziecka jesteś wszechwiedząca, jak możesz nie rozróżniać gatunków drzew? Podobne dylematy rodzą się szczególnie jesienią, podczas spacerów po parku, kiedy głodne wiedzy dzieci ściskają w ręku czerwone i żółte listki i dopytują żądając natychmiastowej odpowiedzi. A ty, (o zgrozo!), ich nie znajdujesz.

Z pomocą przychodzi Wydawnictwo Zakamarki. Ilustrowany inwentarz drzew autorstwa Virginie Aladjidi oraz Emmanuelle Tchoukriel to 57 kolorowych plansz, na których znalazła się charakterystyka najpopularniejszych drzew Europy i nie tylko. Oprócz tych najbardziej charakterystycznych, znanych nam z podwórka, parku czy lasu iglaków i drzew liściastych, w albumie otrzymujemy specyfikację najczęściej występujących drzew na świecie. Obok sosny, dębu czy brzozy odnajdziemy tu zarówno duriana właściwego, eukaliptusa właściwego jak i sekwoję wiecznozieloną.

Książkę otwiera mały słowniczek porządkujący podstawową wiedzę i pojęcia dotyczące systematyki listowia oraz igliwia, a także pozostałe cechy ułatwiające rozpoznanie gatunku drzewa, przykładowo korę. Każdą z plansz zdobi szczegółowa ilustracja przedstawiająca wizerunek drzewa w całości oraz listowia (tudzież igliwia), a także – w zależności od omawianego gatunku – kory, kwiatów, szyszek, owoców. Namalowane akwarelą ilustracje szczegółowo i wiernie odzwierciedlają naturalne bogactwo faktur i odcieni, jakie oferuje Matka Natura. Wizerunki te są przyjemne dla oka, estetyczne i frapujące.

inwentarz_drzew2

Obok małej metryczki, w którą wpisano właściwą drzewu nazwę łacińską, wysokość i długość życia drzewa, zamieszczono króciutką i bardzo przystępną dla młodego człowieka informację dotyczącą rozmieszczenia gatunku na świecie, jego wykorzystania w przemyśle oraz znaczenia w starożytności czy mitologii. To swoista mini encyklopedia drzew, w której umieszczono wiedzę dendrologiczną w pigułce, przystępną, przejrzystą i – co najważniejsze – intrygującą dla najmłodszych, a jednocześnie odświeżającą pamięć dorosłych.

Ilustrowany inwentarz drzew to atrakcyjny, nietuzinkowy, a zarazem fascynujący album, który swoim pięknie ilustrowanym wnętrzem i usystematyzowaną wiedzą pozwoli zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom odkryć bogactwo łona natury na nowo. To podróż w różne zakątki świata w celu odkrycia jego dendrologicznej różnorodności i naturalnego piękna. Doskonałe wydanie, które zachęci do spacerów i rozmów w duchu ekologii.

Tytuł: Ilustrowany inwentarz drzew
Autor: Virginie Aladjidi, Emanuelle Tchoukriel
Wydawnictwo: Zakamarki
Data wydania: 2017
Ilość stron: 68
Tłumaczenie i opracowanie: Magdalena Kamińska-Maurugeon, Katarzyna Skalska
Kategoria wiekowa: +3

Jednym zdaniem

Bogato ilustrowana, estetycznie wydana mini encyklopedia drzew - wspaniała publikacja dla najmłodszych, którą zachwycą się również dorośli. Cudo!

— Dominika Rygiel
Postawisz mi kawę?
3 komentarzy
0 Polubień
Poprzedni wpis: Bajoro nieszczęść – „Jezioro”, Bianca BellováNastępny wpis: Dysputa nt. prawdy – „Lincoln w Bardo”, George Saunders

Zobacz także

Komentarze

 • Kasia

  21 października 2018 at 09:10
  Odpowiedz

  Przepiękna jest tak książka. Mamy ją i bardzo często do niej zagladamy :)

 • wielopokoleniowo

  14 października 2018 at 07:25
  Odpowiedz

  Przydałaby mi się taka książka!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum