Idealnie nieidealna – „Dziwne losy Jany Eyre”, Charlotte Brontë

To historia, jakich świat literatury widział już wiele: biedna sierota, która trafia do domu zamożnego mężczyzny, mimowolnie stając się obiektem jego zainteresowania. Na pierwszy rzut oka nic specjalnie niewyróżniającego się z morza podobnych powieści.  Tym bardziej więc niewiarygodny jest fakt, iż na kanwie tak ogranej już fabuły Charlotte Brontë stworzyła klasyczne dzieło o magnetyzujących właściwościach: niesamowite i nieprzeciętne.

Dzieje się tak niewątpliwie za sprawą niecodziennego klimatu, który powstał za sprawą przenikających się elementów powieści społeczno-obyczajowej, romansu, dramatu, a także powieści grozy czy powieści gotyckiej. Angielka w sposób nienaganny połączyła elementy różnorodnych typów powieści tworząc tym samym książkę oryginalną. Za śmiałością w łączeniu skrajnie różnych światów idzie nieskazitelny styl i przyjemnie wprawne pióro, które bezpardonowo nazwać można (i trzeba) eleganckimi.

Bez zarzutu jest tutaj kreacja postaci. Charlotte Brontë idealnie skonstruowała nieidealnych bohaterów, czego czołowym przykładem jest chociażby sylwetka Edwarda Rochestera. Jest to człowiek nieodgadniony, którego poczynania ciężko przeniknąć i zrozumieć. Jego zachowania niejednokrotnie wprawiają w zdumienie, są zaskakujące, niecodzienne i osobliwe. Podobnież jak i fabuła. Choć zdawać by się mogło, że zmierza ona w utartym kierunku, jest zgoła odwrotnie, dowodem czego jest chociażby niespodziane, niemal sensacyjne zwieńczenie powieści, które dodaje do całokształtu osobliwej pikanterii. Idealnie nieidealny finał!

Dziwne losy Jane Eyre to książka wspaniale oddająca ducha XIX-wiecznej Anglii. Wiernie przedstawiony wystrój wnętrz, ówczesne konwenanse czy wartości w połączeniu z posępnym, mrocznym klimatem przebrzmiewającym w tle tworzą utwór, który ciężko wyprzeć z pamięci. Upływ czasu niegroźny jest również podjętej tematyce: poszukiwanie rodzinnego ciepła, prawdziwie wielkiej miłości, walka z samotnością – to motywy niepodlegające dezaktualizacji, uniwersalne, takie, które dotyczą większości.

Jest to romans pozbawiony górnolotnych frazesów, bez przesadnej emfazy i dramaturgii. Choć Brontë nie ucieka się do tanich sztuczek i nie gra na emocjach odbiorcy, Dziwne losy Jane Eyre są historią, którą się dogłębnie przeżywa. Opowieść ta wzrusza, jej bohaterom się wierzy i kibicuje. Dlatego też nie dziwi fakt, iż lektura ta, choć tak idealnie nieidealna zaskarbiać sobie będzie kolejne rzesze nowych czytelników. Jest tego warta.

Tytuł: Dziwne losy Jane Eyre
Autor: Charlotte Brontë
Tłumaczenie: Teresa Świderska
Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: 2015
Ilość stron: 556

Jednym zdaniem

Nietuzinkowy romans pozornie tylko bazujący na utartym schemacie fabularnym. Mroczny i posępny, wzruszający, odwołujący się do uniwersalnych wartości, wiernie odzwierciedlający realia XIX-wiecznej Anglii.

— Dominika Rygiel
Postawisz mi kawę?
3 komentarzy
4 Osób lubi to
Poprzedni wpis: MIĘDZY WENUS A MARSEM, Misja #8: „Ostatni dzień skazańca”, Victor HugoNastępny wpis: Inna – „Dziewczyna z konbini”, Sayaka Murata

Zobacz także

Komentarze

 • karolina

  4 czerwca 2019 at 08:33
  Odpowiedz

  Książka idealna dla mnie, chyba sięgnę po nią w czasie letniego wypoczynku nad morzem :) Lubię nietuzinkowe romanse z jednej strony są przyjemne i lekkie, z drugiej tajemnicze i mroczne.

 • Latynosi Pod Lupą

  19 marca 2019 at 12:12
  Odpowiedz

  Oo, super! Nie lubię akurat w romansach tej przesady, przesycenia i takiego odrealnienia. Fajnie, że tutaj tego brak, baardzo na plus :)

 • Marta

  19 marca 2019 at 08:33
  Odpowiedz

  Po pierwsze przepiękny blog. Po drugie zachwycające zdjęcia. Po trzecie interesująca i bardzo rzetelna recenzja, którą czyta się z zapartym tchem. Będę wracać niczym bumerang. Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum