Rok 2021 przeszedł do historii. Był dla mnie rokiem niełatwym zarówno pod względem prywatnym jak i zawodowym, niemniej, według moich szybkich obliczeń, jakimś cudem udało mi się przeczytać około dziewięćdziesięciu książek. Wśród wielu bardzo dobrych tytułów znalazły się powieści wybitne, podejmujące ważne kwestie polityczno-społeczne, wyzwalające ogrom emocji oraz pozwalające przenieść się w inny wymiar. Jeśli jakimś cudem nie udało się Wam po nie sięgnąć w roku ubiegłym, spróbujcie wpisać je na tegoroczną listę książek do przeczytania. Obiecuję, że zawodu nie będzie. To bowiem tytuły, które głęboko wpisują się w serce jak i pamięć. Przed Wami dziesięć moich ulubionych pozycji książkowych, po które sięgnęłam w 2021 roku, a także jeden tytuł dla dzieci. Mocno skradł mi serce i nie mogłam o nim w tym miejscu nie wspomnieć.
-
-
Próba ognia. Błędna kartografia Europy
Tomasz Różycki · Wydawnictwo Austeria · 2020
Porywające eseje drogi poprzez Europę ponad terytorialnymi podziałami. Różycki niczym niespokojny duch, nomada, wiecznie podążający za tym co niedefiniowalne i nieuchwytne podróżuje w czasie i przestrzeni, poza szeroko pojętymi granicami. Przemierza stary kontynent wzdłuż i wszerz, błądzi nieznanymi szlakami, nie zapominając o swoich korzeniach. Zasłużona Nagroda Ambasador Nowej Europy za rok 2020.
-
Lato, gdy mama miała zielone oczy
Tatiana Tîbuleac · Wydawnictwo Książkowe Klimaty · 2021
Liryczna ballada narodzin uczuć pomiędzy synem i matką w obliczu widma śmiertelnej choroby. Miażdży warstwą emocjonalną, zachwyca poetyką słowa. Dojrzały debiut literacki.
-
-
-
Tylko góry będą ci przyjaciółmi
Bechrouz Boochani · Wydawnictwo Książkowe Klimaty · 2021
Powieść wystukana na klawiszach telefonu podejmująca problem uchodźców porzuconych przez australijski rząd w obozach na Papui-Nowej Gwinei. Behrouz Boochani odważnie walczy piórem, a walka ta koncentruje się w obrębie zmagania się z niesprawiedliwością i bezdusznością systemu. Książka ta jest głośnym krzykiem jednostki przeciw surowym ramom ogromnej machiny, w której, autor wskazuje winnych, ale i dowodzi, iż słowa nadal mają potęgę i ogromną moc, bez jednoczesnej utraty swojego artyzmu.
-
Dzieci Kronosa
Siergiej Lebiediew · Wydawnictwo Claroscuro · 2019
Polityczna historia Rosji począwszy od pierwszej wojny światowej po współczesność widziana okiem mężczyzny poszukującego własnej tożsamości. Powieść napisana z rozmachem, bez literackiego nadęcia. Wyważona, kusząca, dająca poczucie czytelniczego spełnienia i satysfakcji.
-
-
-
Requiem dla nikogo
Złatko Enew · Wydawnictwo Książkowe Klimaty · 2021
Przerażająca i druzgocząca prawda o Bułgarii lat 90tych. Złatko Enew nie amortyzuje jej eufemizmami. To narracja paląca żywym ogniem, druzgocząco dosadna, bezkompromisowa i bezwstydna. Emocjonalny rollercoaster.
-
Hana
Alena Mornštajnová · Wydawnictwo Amaltea · 2019
Znaczną i znaczącą część niniejszej narracji stanowi horror nazistowskich obozów koncentracyjnych, które finalnie prowadzą do bram obozu Auschwitz. Mornštajnovej udało się zbudować wiarygodne tło historyczne bez przesadnego epatowania okrucieństwem. Autorka udowadnia, iż o tamtejszym piekle można pisać w sposób mądry i uważny.
-
-
-
Gdyby Nina wiedziała
Dawid Grosman · Wydawnictwo Znak · 2021
Losy trzech pokoleń kobiet, w sercu których jugosłowiański reżim wypalił dziedziczne piętno. Powieść koturnowa, niepozbawiona jednakże stylistycznego piękna. Jej lektura to zapewnienie silnych i niezapomnianych emocji.
-
Drżę o ciebie matadorze
Pedro Lemebel · Wydawnictwo Claroscuro · 2020
Książka, w której pękają bariery. Bariery mentalne i słowne. Miłość jest tu barwna, sensualna i perwersyjna jednocześnie. Jest też miłość czysta i ideologiczna. Jest i umiłowanie władzy oraz pieniądza. Różne odcienie miłości – jedna, doskonała narracja. Utwór otwierający umysł oraz zachwycający plastycznością i wyczuciem słowa.
-
-
-
Tawerna w małym porcie
Jola Czemiel · Wydawnictwo Seqoja · 2021
Dwa, niepostrzeżenie nachodzące na siebie plany narracyjne, jeden problem: syndrom opuszczonego gniazda. Powieść z subtelną nitką realizmu magicznego, wyciszająca i otulająca, przenosząca w inny świat.
-
Ulotne
Joanna Olczak · Wydawnictwo Seqoja · 2021
Zbiór dziesięciu opowiadań, w których główne skrzypce gra czas oraz wspomnienia zaklęte w przedmiotach dnia codziennego. To, co ulotne, zostało doskonale zamknięte w słownych ramach. Debiut, który przeszywa emocjonalnie.
-
-
-
Tilda i kurzołek
Andrus Kivirähk · Wydawnictwo Widnokrąg · 2021
Sympatyczna para bohaterów, zabawny stworek z kurzu oraz siejący postrach antybohater. Estoński chłód, odrobinę realizmu magicznego oraz niewymowne ciepło bijące z tej historii – to powieść, wobec której ciężko przejść obojętnie.
Komentarze
aśka
"Lato, gdy mama miała zielone oczy" przepiękna książka o trudnych relacjach w rodzinie. Urzekła mnie.
Mól Książkowy
Kilka z tych pozycji bardzo chętnie bym przeczytała. Najprędzej "Lato, gdy mama miała zielone oczy".