10 książek przeczytanych w 2021 roku, po które warto sięgnąć również w roku 2022

Rok 2021 przeszedł do historii. Był dla mnie rokiem niełatwym zarówno pod względem prywatnym jak i zawodowym, niemniej, według moich szybkich obliczeń, jakimś cudem udało mi się przeczytać około dziewięćdziesięciu książek. Wśród wielu bardzo dobrych tytułów znalazły się powieści wybitne, podejmujące ważne kwestie polityczno-społeczne, wyzwalające ogrom emocji oraz pozwalające przenieść się w inny wymiar. Jeśli jakimś cudem nie udało się Wam po nie sięgnąć w roku ubiegłym, spróbujcie wpisać je na tegoroczną listę książek do przeczytania. Obiecuję, że zawodu nie będzie. To bowiem tytuły, które głęboko wpisują się w serce jak i pamięć. Przed Wami dziesięć moich ulubionych pozycji książkowych, po które sięgnęłam w 2021 roku, a także jeden tytuł dla dzieci. Mocno skradł mi serce i nie mogłam o nim w tym miejscu nie wspomnieć.

 • probaognia

 • Próba ognia. Błędna kartografia Europy

  Tomasz Różycki  ·  Wydawnictwo Austeria ·  2020

  Porywające eseje drogi poprzez Europę ponad terytorialnymi podziałami. Różycki niczym niespokojny duch, nomada, wiecznie podążający za tym co niedefiniowalne i nieuchwytne podróżuje w czasie i przestrzeni, poza szeroko pojętymi granicami. Przemierza stary kontynent wzdłuż i wszerz, błądzi nieznanymi szlakami, nie zapominając o swoich korzeniach. Zasłużona Nagroda Ambasador Nowej Europy za rok 2020.

  Pełna recenzja

 • Lato, gdy mama miała zielone oczy

  Tatiana Tîbuleac ·  Wydawnictwo Książkowe Klimaty · 2021

  Liryczna ballada narodzin uczuć pomiędzy synem i matką w obliczu widma śmiertelnej choroby. Miażdży warstwą emocjonalną, zachwyca poetyką słowa. Dojrzały debiut literacki.

  Pełna recenzja

 • latogrymama

 • tylkogory

 • Tylko góry będą ci przyjaciółmi

  Bechrouz Boochani  ·  Wydawnictwo Książkowe Klimaty · 2021

  Powieść wystukana na klawiszach telefonu podejmująca problem uchodźców porzuconych przez australijski rząd w obozach na Papui-Nowej Gwinei. Behrouz Boochani odważnie walczy piórem, a walka ta koncentruje się w obrębie zmagania się z niesprawiedliwością i bezdusznością systemu. Książka ta jest głośnym krzykiem jednostki przeciw surowym ramom ogromnej machiny, w której, autor wskazuje winnych, ale i dowodzi, iż słowa nadal mają potęgę i ogromną moc, bez  jednoczesnej utraty swojego artyzmu.

  Pełna recenzja

 • Dzieci Kronosa

  Siergiej Lebiediew  ·  Wydawnictwo Claroscuro · 2019

  Polityczna historia Rosji począwszy od pierwszej wojny światowej po współczesność widziana okiem mężczyzny poszukującego własnej tożsamości. Powieść napisana z rozmachem, bez literackiego nadęcia. Wyważona, kusząca, dająca poczucie czytelniczego spełnienia i satysfakcji.

  Pełna recenzja

 • dziecikronosa

 • requiem

 • Requiem dla nikogo

  Złatko Enew ·  Wydawnictwo Książkowe Klimaty ·  2021

  Przerażająca i druzgocząca prawda o Bułgarii lat 90tych. Złatko Enew nie amortyzuje jej eufemizmami. To narracja paląca żywym ogniem, druzgocząco dosadna, bezkompromisowa i bezwstydna. Emocjonalny rollercoaster.

  Pełna recenzja

 • Hana

  Alena Mornštajnová ·  Wydawnictwo Amaltea · 2019

  Znaczną i znaczącą część niniejszej narracji stanowi horror nazistowskich obozów koncentracyjnych, które finalnie prowadzą do bram obozu Auschwitz. Mornštajnovej udało się zbudować wiarygodne tło historyczne bez przesadnego epatowania okrucieństwem. Autorka udowadnia, iż o tamtejszym piekle można pisać w sposób mądry i uważny.

  Pełna recenzja

 • hana

 • gdybynina

 • Gdyby Nina wiedziała

  Dawid Grosman  ·  Wydawnictwo Znak · 2021

  Losy trzech pokoleń kobiet, w sercu których jugosłowiański reżim wypalił dziedziczne piętno. Powieść koturnowa, niepozbawiona jednakże stylistycznego piękna. Jej lektura to zapewnienie silnych i niezapomnianych emocji.

  Pełna recenzja

 • Drżę o ciebie matadorze

  Pedro Lemebel  ·  Wydawnictwo Claroscuro · 2020

  Książka, w której pękają bariery. Bariery mentalne i słowne. Miłość jest tu barwna, sensualna i perwersyjna jednocześnie. Jest też miłość czysta i ideologiczna. Jest i umiłowanie władzy oraz pieniądza. Różne odcienie miłości – jedna, doskonała narracja. Utwór otwierający umysł oraz zachwycający plastycznością i wyczuciem słowa.

  Pełna recenzja

 • dreociebie

 • tawerna

 • Tawerna w małym porcie

  Jola Czemiel ·  Wydawnictwo Seqoja ·  2021

  Dwa, niepostrzeżenie nachodzące na siebie plany narracyjne, jeden problem: syndrom opuszczonego gniazda. Powieść z subtelną nitką realizmu magicznego, wyciszająca i otulająca, przenosząca w inny świat.

  Pełna recenzja ·  Rozmowa z Autorką

 • Ulotne

  Joanna Olczak ·  Wydawnictwo Seqoja · 2021

  Zbiór dziesięciu opowiadań, w których główne skrzypce gra czas oraz wspomnienia zaklęte w przedmiotach dnia codziennego. To, co ulotne, zostało doskonale zamknięte w słownych ramach. Debiut, który przeszywa emocjonalnie.

  Pełna recenzja

 • ulotne

 • kurzolek

 • Tilda i kurzołek

  Andrus Kivirähk ·  Wydawnictwo Widnokrąg · 2021

  Sympatyczna para bohaterów, zabawny stworek z kurzu oraz siejący postrach antybohater. Estoński chłód, odrobinę realizmu magicznego oraz niewymowne ciepło bijące z tej historii – to powieść, wobec której ciężko przejść obojętnie.

  Pełna recenzja

Postawisz mi kawę?
2 komentarzy
7 Osób lubi to
Poprzedni wpis: Czuła obserwatorka – „Jane Austen i jej racjonalne romanse”, Anna Przedpełska-TrzeciakowskaNastępny wpis: Bookiecik zapowiedzi – styczeń 2022

Zobacz także

Komentarze

 • aśka

  23 maja 2022 at 09:05
  Odpowiedz

  "Lato, gdy mama miała zielone oczy" przepiękna książka o trudnych relacjach w rodzinie. Urzekła mnie.

 • Mól Książkowy

  20 kwietnia 2022 at 08:21
  Odpowiedz

  Kilka z tych pozycji bardzo chętnie bym przeczytała. Najprędzej "Lato, gdy mama miała zielone oczy".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum