Budowanie perswazyjnej wypowiedzi ustnej oraz sugestywne mówienie do ludzi jest sztuką, choć zdawać by się mogło, że niekoniecznie, wszak wszyscy codziennie posługujemy się mową, wypowiadamy setki zdań, by się porozumieć, nie każdy jednak ma okazję wygłaszać mowy przed szerszą publicznością czy przed kamerą. Jak podkreśla Ewa Kozicka, trenerka emisji głosu i logopeda medialny: „wszyscy jesteśmy mówcami” lecz „nie każdy ma wybitny talent w posługiwaniu się żywym słowem”. Można biegle czytać, sprawnie porozumiewać się z najbliższymi i współpracownikami w pracy lecz przy okazji oratorskich wystąpień przed publicznością lub kamerą palić wypowiedź. Technikami wzmacniającymi siłę głosu, poprawiającymi dykcję i pozwalającymi zadbać o poprawną wymowę, można poprawić emisję głosu, co na pewno ułatwi wydawanie jasnych i oddziałujących na odbiorcę komunikatów.
„Porywający mówca. Jak brzmieć pewnie i przekonująco” to książka-podręcznik oraz zeszyt ćwiczeń w jednym, w którym autorka kładzie nacisk nie tylko na ćwiczenia samej dykcji, ale przede wszystkim proponuje serię ćwiczeń nad sposobem mówienia, który z założenia ma być logiczny i ekspresyjny, a jednocześnie nie przejaskrawiony. Podręcznik podzielony został na cztery części, w których, po krótkim teoretycznym wstępie znajdziemy serię ćwiczeń mających na celu poprawić sposób mówienia. Autorka wychodzi tutaj od rzeczy podstawowych, takich jak praca nad podstawą ciała, świadomym oddechem oraz kontrolą emocji, by z każdą kolejną częścią intensyfikować trening.
W części drugiej, poświęconej dykcji odnaleźć można zatem ćwiczenia usprawniające wargi, język czy podniebienie miękkie, poprawiające wyraźną artykulację, wymawianie końcówek wyrazów oraz akcent, wszystko skoncentrowane na tym, by poprawnie wymawiać nie tylko pojedyncze wyrazy, ale całe serie wypowiedzi. Trening ów, z pozoru prosty, w rzeczywistości staje się nie lada wyzwaniem, gdyż Kozicka bazuje również na tekstach poetyckich (tekstach Barańczaka przykładowo), nie zapominając jednocześnie o regionalizmach czy wyrazach pochodzenia obcego.
Część trzecia w całości poświęcona została sposobom wyrażania myśli i emocji, czyli szeroko pojętą ekspresją. Praca nad intonacją, rytmem, znaczenie pauzy i świadome akcentowanie – to tylko niektóre sposoby na to, by zbudować napięcie wypowiedzi i wzbudzić ciekawość odbiorcy, jakie proponuje Ewa Kozicka w swoim poradniku. Nie brakuje tutaj pracy nad wyobraźnią i konstruowania wypowiedzi obrazem. Autorka poświęca tutaj również miejsce nad budowaniem spójnego wizerunku, co również ma niebagatelny wpływ na skuteczność komunikacji. Całość dopełnia część czwarta, czyli zbiór ćwiczeń łączących wszystkie treści z poprzednich rozdziałów, będąca ich uzupełnieniem i rozszerzeniem.
„Porywający mówca. Jak brzmieć pewnie i przekonująco” to podręcznik o przejrzystym i logicznym układzie, z czytelnym wstępem, zrozumiałymi ćwiczeniami oraz konkretnym podsumowaniem po każdym rozdziale, pozwalającym usystematyzowanie prezentowanej wiedzy. Ważniejsze kwestie zostały uwypuklone, graficznie wyeksponowane lub wyodrębnione na marginesach, co, szczególnie wzrokowcom, ułatwi przyswojenie treści. Kozicka bazuje na czytelnych przykładach z życia wziętych, stawia na posługiwanie się żywym słowem, proponuje jednocześnie konkretny trening.
W pozycji tej próżno szukać górnolotnych definicji czy sztywnych reguł retoryki. To przystępna i konkretna dawka wiedzy, mająca szansę trafić do każdego, książka z różnicowanymi ćwiczeniami, które nie tylko wpłyną na sposób, jakość i atrakcyjność mówienia, ale jednocześnie poprawią świadomość myślenia o nim.
Tytuł: Porywający mówca. Jak brzmieć pewnie i przekonująco
Autor: Ewa Kozicka
Wydawnictwo: Onepress
Rok wydania: 2023
Ilość stron: 280
– Płatna współpraca reklamowa –