Czuła obserwatorka – „Jane Austen i jej racjonalne romanse”, Anna Przedpełska-Trzeciakowska

Fakt, że Anna Przedpełska-Trzeciakowska obdarzała szczególnymi względami twórczość Jane Austen jest rzeczą oczywistą. Dała temu przykład niejednokrotnie w doskonałych tłumaczeniach jej powieści. Jane Austen i jej racjonalne romanse jest zwieńczeniem tej szczególnej sympatii, jaką obdarowała tłumaczka jedną z najbardziej znanych angielskich powieściopisarek, a zarazem czułym hołdem oddanym zarówno jej życiu, jak i twórczości.

Jak sama autorka pisze we wstępie, biografia ta nie ma ambicji naukowych, Przedpełska-Trzeciakowska daleka była więc od stworzenia czysto encyklopedycznej książki mającej stricte na celu przybliżenie życiorysu jej bohaterki. Tłumaczka w zwięzłych rozdziałach przedstawiających epizody z życia Austen maluje bowiem nie tylko obraz tajemniczej, choć charakternej kobiety, ale z wyczuciem i pełnym ich zrozumieniem zestawia je z sześcioma sztandarowymi utworami pisarki, udowadniając, jak wielki wpływ ów rys biograficzny miał na ich finalny kształt. To studium narodzin kobiety o wyrazistych poglądach a zarazem dojrzałej i świadomej siebie pisarki.

Urokliwy w tej biografii jest sposób odwzorowania ówczesnych realiów społecznych, które były czynnikiem wyzwalającym podjętą w twórczości Austen polemikę dotyczącą przede wszystkim statusu materialnego kobiet i jego wpływu na ich matrymonialne wybory. To subtelnie nakreślony koloryt historyczny oraz obyczajowy, który doskonale zazębia się zarówno z rysem biograficznym Austen jak i z przywołanymi w książce powieściami. Uzupełnia je odautorski komentarz dotyczący ich przekładu, co nadaje kolejnego ciekawego wymiaru niniejszej biografii.

Świat Austen wprawnie splata się w niej ze światem Przedpełskiej-Trzeciakowskiej, jakby wymiar czasowy oddzielający obie kobiety nie istniał. Niedefiniowalne, ale mocno wyczuwalne połączenie siostrzanych dusz oraz zrozumienie tłumaczki dla twórczości angielskiej pisarki przedkłada się na wyjątkowość Jane Austen i jej racjonalnych romansów. Jest ona napisana nie tylko, jak to w przypadku podobnych publikacji bywa, z dbałością o rzetelność faktów i odpowiedni dobór materiałów źródłowych, ale przede wszystkim z wyczuciem i szacunkiem do samej bohaterki.

Mamy tu jednocześnie do czynienia z odautorską wyrozumiałością, kobiecą czułością ale i odrobiną ironicznej nuty, za pośrednictwem której badaczka próbuje oceniać czasem nazbyt niesprawiedliwe czy zdystansowane w stosunku do otoczenia reakcje angielskiej pisarki. Anna Przedpełska-Trzeciakowska, tak jak i sama Jane Austen, to czuła obserwatorka, książka ta zaś, to portret wyjątkowy, zachęcający w znacznej mierze do sięgnięcia do twórczości Austen, chociażby po to, by doszukać się w niej wątków autobiograficznych oraz podjętej między wierszami dyskusji w ważnych dla autorki kwestiach społecznych.

Tytuł: Jane Austen i jej racjonalne romanse
Autor: Anna Przedpełska-Trzeciakowska
Wydawnictwo: W.A.B.
Rok wydania: 2021
Ilość stron: 384

Jednym zdaniem

Ujmująca biografia, w której uwagę przykuwa nie tylko dbałość o rzetelność historyczną, ale również czułość autorki w stosunku do opisywanej bohaterki.

— Dominika Rygiel
Postawisz mi kawę?
0 komentarzy
0 Polubień
Poprzedni wpis: Rozmowa przy kawie # 13: Kinga Kosińska – „Czytelnik sięgając po moją prozę doświadczy czegoś autentycznego.”Następny wpis: 10 książek przeczytanych w 2021 roku, po które warto sięgnąć również w roku 2022

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
wrzesień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum