Bookiecik Kwartału (II/2017)

Nie jestem słowna,

choć zdawać by się mogło, że jest zgoła przeciwnie. Tworząc serię wpisów wieńczących kwartał zmanierowanego mola książkowego, postanowiłam sobie, iż każdy Bookiecik Kwartału składać się będzie z pięciu książek na które naprawdę warto zwrócić uwagę, z lektur zapadających na zawsze w pamięć, zachwycających fabularnie lub/i stylistycznie. W pierwsze kwartalne résumé wplotłam jednak sześć tytułów. Zastrzegłam sobie wówczas, że w drugim kwartale się poprawię. Że będę solidniejsza, bardziej wymagająca, bardziej słowna. Że będzie pięć perełek. Nic z tego.

Tym razem jest jeszcze „gorzej”.

Wraz z nadchodzącymi wakacjami mam dla Was aż siedem książek, które są – każda na swój sposób i wszystkie razem – absolutnie genialne, godne lektury, warte poświęcenia swojego cennego czasu. Nie potrafiłam zrezygnować z żadnej z nich. Wiosenne miesiące przyniosły mi 26 kwitnących historii. Po siedem z nich koniecznie musicie sięgnąć.

Oto bookiecik drugiego kwartału 2017 roku:

 • czarna

 • Czarna

  Wojciech Kuczok · Audiobook · Od deski do deski Wydawnictwo Tomasza Siekielskiego · 2017

  Uzasadnienie: Beata i Jeremi, Maryśka. Małżeństwo z wieloletnim stażem i trójką dzieci, szanowana nauczycielka. Burzliwy, na pozór niezobowiązujący romans. Trójkąt nie taki typowy, bo tragiczny. Mieścina typowa: duszna, zaściankowa, karmiąca się plotką. Finał atopowy, przeszywający i upiorny. Książka, która obrusza tematycznie. Pozycja, w której zatracić się można w lingwistycznym zachwycie nad giętkością i plastycznością języka powszedniego. Audiobook ze wszech miar sugestywny, prawdziwy, ogłuszający. Wybitna mieszanka, która chwyta za gardło.

  Cała recenzja

 • Całe życie

  Robert Seethaler · Wydawnictwo Otwarte · 2017

  Uzasadnienie: Andreas Egger to kulawy górski przewodnik, pustelnik z wyboru. Wiedzie spokojne, stonowane życie u podnóża Alp. Pozycja ta, to dojrzałe, pozbawione górnolotności spojrzenie na życie przeciętnego człowieka. Praca, radości i smutki – ascetyczna, minimalistyczna, niepozorna kwintesencja ludzkiej egzystencji. Ujmuje prostotą i oszczędnością słowa. Powieść, która wycisza. Namacalny dowód na to, iż mniej czasem znaczy więcej. Warta lektury!

  Cała recenzja

 • calezycie

 • gargulec

 • Gargulec

  Andrew Davidson · Wydawnictwo WAB · 2009

  Uzasadnienie: Okaleczony w wyniku tragicznego wypadku, cyniczny gwiazdor filmów dla dorosłych, w toku swojego pobytu w szpitalu poznaje chorą na schizofrenię Marianne. Zaintrygowany nieszablonową osobowością kobiety zmienia swoje podejście do życia i miłości. Powieść ograbiona z czasoprzestrzeni, niesłychanie wszechstronna, urzekająca przystępnością formy i oryginalnością fabuły. Makabryczna, niepokojąca, pozbawiona zbędnego lukru. Unikatowa.

  Cała recenzja

 • Na pierwszy rzut oka

  Grégoire Delacourt · Wydawnictwo Drzewo Babel · 2017

  Uzasadnienie: Niespodziewana wizyta aktorki Scarlett Johansson w domu przeciętnego mechanika samochodowego Arthur Dreyfussa – absurdalna scena, która otwiera spektakl tragikomicznych pomyłek. Te nie tyle bawią, co uwypuklają istotę ludzkich pragnień i namiętności. Problem voyeuryzmu, uporczywe dążenie do szczęścia, zrozumienia, miłości, komfortu i spokoju ducha, próba pogodzenia się z trudnym dzieciństwem to tylko niektóre z poruszanych przez autora problemów. Całość podana została w przystępnej i zabawnej formie. Książka, która zostaje na zawsze w pamięci. Warta uwagi!

  Cała recenzja

 • napierwszy

 • polska

 • Polska odwraca oczy

  Justyna Kopińska · Świat Książki · 2016

  Uzasadnienie: Zbiór szesnastu reportaży z naszego rodzimego podwórka. Cykl publikacji okrutnie obnażający absurdy polskiego wymiaru sprawiedliwości i systemu penitencjarnego, butność ludzi u władzy, bezkarność i arogancję katów, osamotnienie i bezsilność ofiar, a także społeczne przyzwolenie na powyższe. Książka o zatrważającej zawartości, wywołująca skrajnie różne emocje. Historie, które trzeba poznać!

  Cała recenzja

 • Opowieść podręcznej

  Margaret Atwood · Audiobook · Audioteka.pl · 2017

  Uzasadnienie: Plaga bezpłodności, klęska ekologiczna i moralny upadek społeczeństwa. Państwo totalitarne, w którym to w sposób szczególny traktuje się kobiety płodne – obejmowane są specjalną opieką, poddawane zostają praniu mózgu, oddawane do domów możnych, bezdzietnych par tylko po to, by rodziły im dzieci. Powściągliwy, pozbawiony emocji język, który w sposób wybitny oddaje przelewającą się przez książkę falę marazmu, bierności, apatii, niepewności, cichego przyzwolenia i strachu. Audiobook w interpretacji Magdaleny Cieleckiej doskonale oddaje ducha powieści. Antyutopia, która zwala swoim prawdopodobieństwem z nóg!

  Cała recenzja

 • atwood

 • busola

 • Busola

  Mathias Énard · Wydawnictwo Literackie · 2017

  Uzasadnienie: Historia uzależnionego od opium, walczącego z bezsennością Franza Rittera. Odurzony narkotykiem śni na jawie, ośrodkiem jego narkotycznej fantasmagorii jest Sara – piękna orientalistka. Powieść o niebanalnej, nielinearnej, przepełnionej różnorodnymi kontekstami strukturze. Pełen erudycji, ożywiony artystycznymi środkami wyrazu, bogactwem językowym i kulturowym popis, który zachwyci najbardziej wybrednego odbiorcę. Książka, której trzeba oddać 100% siebie – ambitna i wymagająca.

  Cała recenzja

Powyższe propozycje to z jednej strony książki, które uczą patrzeć uważnie i krytycznie na otaczającą nas rzeczywistość, z drugiej zaś takie, które zapewnią chwile beztroskiej rozrywki. Ta nie będzie tylko i wyłącznie czczą odskocznią od dnia codziennego. Wręcz przeciwnie – pozostawi swój ślad w pamięci na dłużej. To tytuły mądre, błyskotliwe, niezwykłe. Mam nadzieję, że w powyższym zestawieniu znajdziecie coś dla siebie a książki te rozbuchają Wasze emocje równie mocno, jak uczyniły to z moimi.

Przyjemnej lektury!

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Postawisz mi kawę?
4 komentarzy
2 Osób lubi to
Poprzedni wpis: Miłość w czasach wojennej zawieruchy – „Dzielnym będzie przebaczone”, Chris CleaveNastępny wpis: Więcej niż thriller – „Głośniej niż śnieg”, Stefan Hertmans

Zobacz także

Komentarze

 • Joanna

  18 lipca 2017 at 06:37
  Odpowiedz

  Bardzo fajny artykuł ;) A do tego te zdjęcia - ja dopiero zaczynam i widzę, że mam nowy wzór ;)

 • Diana z Pieniadzjestkobieta

  2 lipca 2017 at 06:39
  Odpowiedz

  Dobrej lektury nigdy za wiele! Dzięki za polecenia :)

 • Marcin

  2 lipca 2017 at 06:33
  Odpowiedz

  Muszę zaglądać częściej. Zdecydowanie jest u Ciebie ciekawie :)

 • Dorota

  1 lipca 2017 at 06:21
  Odpowiedz

  Świetna i solidna recenzja. I dobrze, że 7, bo jest w czym wybierać ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum