Bookiecik zapowiedzi – październik 2021

Dni zdecydowanie krótsze, wieczory dłuższe. Chłodniej, mokro. Aura coraz bardziej nieprzyjazna. Jedynym słowem – jesień w pełni. Na szczęście w księgarniach wysyp nowości, w październiku zdecydowanie jest w czym wybierać. Może skusicie się i ze mną na nowo odkryjecie piękno literatury pięknej (sporo tytułów w niniejszym zestawieniu, oj sporo) albo przeniesiecie się w baśniowe, dziecięce krainy? Nieco spóźnione, ale nadal na czasie, październikowe premiery książkowe! Zapraszam.

 

 • zycie_6110eac8042f8

 • Życie

  Lisa Aisato  ·  Wydawnictwo Literackie ·  27-10-2021

  Opis wydawcy:  

  Wyróżniona Nagrodą Księgarzy Norweskich 2019, olśniewająca książka Lisy Aisato, autorki ilustracji do bestsellerowej Śnieżnej siostry Mai Lunde.

  Życie to zbiór najlepszych ilustracji norweskiej artystki, układających się w fascynującą opowieść o przygodach dzieciństwa przeżywanych w krainie wyobraźni, w lasach pełnych rycerzy i elfów; burzliwym okresie dojrzewania, kiedy chęć buntu przeplata się z przemożną potrzebą wtulenia się w ramiona taty. O wątpliwościach, wyborach i obowiązkach dorosłości. Chaosie życia rodzinnego. Tęsknotach i mądrościach, kłębiących się w siwych głowach staruszków. To opowieść o stracie i miłości. Odmalowana z niezwykłym kunsztem afirmacja życia. Książka, którą możesz podarować komuś, na kim ci zależy, a jeszcze lepiej samemu sobie, bo nikt nie ilustruje ludzkich lęków, nadziei i marzeń tak pięknie jak Lisa Aisato. I nikt tak pięknie i prosto o nich nie pisze.

 • Prašina. Černý Merkuri || Seria Truchlin

  Vojtěch Matocha ·  Wydawnictwo Afera · 10-2021

  Opis wydawcy: 

  Przygoda na Truchlinie wcale się nie skończyła! Od pamiętnego dnia, w którym Jirka i En uratowali Pragę przed katastrofą minęło kilka miesięcy. Dwójka przyjaciół zainstalowała swoją bazę w środku tajemniczej dzielnicy i odkryła miejsce, z którego znów płynie zagrożenie. Choć skuty mrozem Truchlin wydaje się drzemać pod grubą warstwą śniegu, widmo niebezpieczeństwa nadal unosi się nad miastem. Jednak tajemnice to nie tylko domena Truchlina. Co skrywają przed sobą Jirka i En? I czy w chwili, gdy ich przyjaźń słabnie, znajdzie się ktoś, na kim będą mogli polegać?

  Trzymająca w napięciu historia, która wyprowadzi z błędu każdego, kto myśli, że na Truchlinie może być spokojnie.

 • obalka-Paseka-Prasina2-Cerny-merkurit-www-635x1024_2x

 • 934404-352x500 

 • Jane Austen i jej racjonalne romanse

  Anna Przedpełska-Trzeciakowska ·  Wydawnictwo WAB ·  27-10-2021

  Opis wydawcy: 

  Tajemnicza i niezależna. Skromna i zdystansowana, ale znająca siłę uczucia. Kochająca swoich bliskich, ale czasem też oschła i niesprawiedliwa. Jaka naprawdę była Jane Austen? Jak wyglądała codzienność autorki Rozważniej i romantycznej? Anna Przedpełska-Trzeciakowska, wielbicielka i wybitna tłumaczka powieści Jane Austen kreśli barwny, pełen czułości portret jednej z najciekawszych i zarazem najsłabiej rozpoznanych angielskich pisarek.

 • Wilcza rzeka

  Wioletta Grzegorzewska  ·  Wydawnictwo WAB · 27-10-2021

  Opis wydawcy: 

  Wilcza rzeka to autobiograficzna, oparta na dzienniku, powieść drogi, która relacjonuje dramatyczne losy pisarki, samotnej matki, mieszkającej na stałe w Wielkiej Brytanii. Bohaterka planuje przeprowadzkę z małej wyspy położonej na kanale la Manche, kiedy jest gotowa do drogi, nagle na świecie wybucha pandemia. Ostatnim promem udaje jej się przepłynąć do Southampton z córką, psem i kotem, skąd wyrusza do Hastings, gdzie jednak nie czeka na nią obiecane mieszkanie. Od tego dnia próbuje przetrwać, tuła się z trzynastoletnią córką po przypadkowych stancjach, które dzieli z różnymi, imigrantami, biedakami i, takimi jak ona, życiowymi wykolejeńcami i wreszcie staje się bezdomna i trafia z córką do schroniska dla kobiet.
 • 6999906783169

 • apeirogon_300dpi-231x350

 • Apeirogon

  Colum McCann ·  Wydawnictwo Poznańskie · 27-10-2021

  Opis Wydawcy:

  Nominowana do Nagrody Bookera, finalistka Dublin Literary Award, nagrodzona National Jewish Book Award historia dwóch śmiertelnych wrogów zjednoczonych w obliczu straty.
  Rami Elhanan jest Palestyńczykiem, a Bassam Aramin Izraelczykiem. Dzieli ich wszystko.
  Podczas spotkania z przyjaciółmi Smadar, córka Ramiego, ginie w wyniku samobójczego zamachu w centrum Jerozolimy. Dziesięć lat później Abir, córka Bassama, zostaje śmiertelnie postrzelona na przerwie między lekcjami. Tragiczna śmierć córek nierozerwalnie zbliża ojców i na przekór wszystkiemu daje początek długoletniej przyjaźni oraz wspólnej misji.
  McCann z geometryczną precyzją tka misterną fabułę na wzór apeirogonu – wielokąta o nieskończonej liczbie boków. Łączy fikcję, historię, politykę, sztukę i naturę w pełną nadziei opowieść o miłości i przyjaźni, stracie i przynależności. Opowieść, której świat potrzebuje właśnie teraz i która – podobnie jak opisany w niej konflikt – niepokoi i nie pozwala o sobie zapomnieć.

  [fragment]

 • Wspomnienia przyszłości

  Siri Hustvedt ·  Wydawnictwo WAB  · 27-10-2021

  Opis wydawcy: 

  „Wspomnienia przyszłości” to prowokacyjna, żywiołowa powieść o czasie, pamięci, pożądaniu i wyobraźni pióra nagradzanej autorki „Świata w płomieniach”, prywatnie żony Paula Austera. To opowieść o młodej kobiecie ze Środkowego Zachodu, jej pierwszym roku spędzonym w Nowym Jorku pod koniec lat siedemdziesiątych XX. wieku oraz jej obsesji na punkcie tajemniczej sąsiadki, Lucy Brite.

  Podsłuchując Lucy przez cienkie ściany obskurnego mieszkania, S.H. vel Minnesota zapisuje w zeszycie przedziwne i w coraz większym stopniu niepokojące monologi sąsiadki obok innych codziennych przygód aż do pewnej strasznej nocy, kiedy to Lucy wpada do jej mieszkania z misją ratunkową.

  Czterdzieści lat później S.H., teraz już doświadczona pisarka, pomagając matce staruszce w przeprowadzce, odnajduje stary zeszyt, a w nim pierwsze szkice nieukończonej powieści. Pomysłowo zestawiając ze sobą te różne teksty, S.H. porównuje swoje wspomnienia z tym, co zapisała w owym roku i o czym od tamtej pory zapominała, tworząc w ten sposób dialog przez dziesięciolecia między dawną i dzisiejszą sobą. To spotkanie zarówno niweluje czas, jak i ujmuje jego aktualne znaczenia w nowe ramy.

  „Ten portret młodej kobiety poszukującej artystycznej drogi kryje wiele bogactw: refleksje o tym, jak czynność wspominania, jeśli sięga odpowiednio głęboko, a może uzdrowić pękniętą teraźniejszość, i inne, o przyrodzonej niesamowitości poczucia siebie wywołanego przez piszącą rękę. Głębi jej refleksjom nie odbiera to, że nazywa się je filozoficzną komedią w stylu Tristrama Shandy’ego”.

 • wspomnienia-przyszlosci-w-iext79907060

 • 915235-352x500

 • Moja kuzynka Rachela

  Daphne du Maurier ·  Wydawnictwo Albatros · 13-10-2021

  Opis wydawcy:  

  Opowieść, w której prawda ukryta jest między słowami.

  Pełna tajemnic kobieta, która z pewnością ma coś na sumieniu… Ale czy tak wiele, jak chcieliby tego niektórzy?

  Wydarzenia, które po spojrzeniu z innego punktu widzenia mogłyby wyglądać zupełnie inaczej…

  Literacka zagadka z mistrzowsko poprowadzoną narracją.

  Klasyczna autorka, jedna z najważniejszych pisarek na świecie, w Polsce wciąż jeszcze nienależycie doceniona. Mistrzyni suspensu, bez której nie byłoby Stephena Kinga i Alfreda Hitchcocka takich, jakich znamy.

  Wyjątkowe wydanie w twardej oprawie z obwolutą i złoceniami.

  Kornwalia, XIX wiek. Osierocony w dzieciństwie Filip Ashley zostaje przygarnięty przez starszego kuzyna, Ambrożego, który ustanawia go swoim dziedzicem. Ekscentryczny właściciel ziemski od zawsze wiódł samotnicze życie i rzadko przekraczał granice swej posiadłości. Słabe zdrowie zmusza go jednak do kilkumiesięcznego wyjazdu na południe Europy.

 • Baśnie Śnieżnego Lasu

  Sophie Aderson ·  Wydawnictwo Kobiece · 27-10-2021

  Opis wydawcy: 

  Baśnie Śnieżnego Lasu to pięknie przedstawiona, inspirowana rosyjskim folklorem opowieść o dziewczynce, która musiała znaleźć w sobie nadludzką siłę, aby wyruszyć w podróż do poznania prawdy o sobie.

  Dawno, dawno temu… A dokładnie dwanaście lat wstecz mała Janka została znaleziona w lesie przy jaskini niedźwiedzicy. Przygarnięta przez Mamoczkę, zamieszkała w nieodległej wiosce. Mimo że niczego jej nie brakowało, zawsze czuła, że nie do końca pasuje do tego miejsca. Śnieżny Las co rusz wzywał ją do siebie…

  Pewnego dnia dwunastoletnia Janka zauważa, że jej nogi zamieniły się w… łapy niedźwiedzia! Co to może znaczyć? Czy to klątwa? A może… przeznaczenie? Dziewczynka podąża w głąb lasu, aby poznać prawdę.

  Wyrusz z Janką w niesamowitą podróż i poznaj Baśnie Śnieżnego Lasu!

 • Basnie_snieznego_lasu_72_dpi-2-378x567

 • Trio-Johanna-Hedman-ksiazka

 • Trio

  Johanna Hedman ·  Wydawnictwo Wielka Litera ·  27-10-2021

  Opis wydawcy:  

  Świeży głos pokolenia nowego millenium.
  Powieść sztokholmska dla fan
  ów prozy Sally Rooney i serialu SKAM!
  Jesteśmy wypadkową osób, z którymi żyjemy.

  Tytułowe trio to Thora, August i Hugo – cynik, realistka i romantyk. „To się musi źle skończyć”, jak powiedział jeden z nich. Kim byli zanim się poznali? A kim by się stali, gdyby ich drogi się nie połączyły?

  Gdzieś pomiędzy dzieciństwem a dorosłością odkrywają i budują swoją tożsamość – społeczną, indywidualną i seksualną. Uczą się świata i siebie nawzajem. Są w relacji, którą trudno zdefiniować nawet im samym. Jest tam przyjaźń, radość i intymność, ale też dezorientacja i strach. Przyszło im żyć w czasach wszechobecnego kapitalizmu i konsumpcjonizmu – jedni próbują z tym walczyć, drudzy tylko krzyczą lewicowe hasła piastując ciepłe posadki i dziedzicząc pieniądze rodziców.

  Ale czy można mieć się dobrze, gdy świat zmierza ku zagładzie? Czy to rozsądne nie mieć wygórowanych ambicji? I czy każdy musi chcieć zmienić świat? Ta pokoleniowa powieść jest głęboko osadzona w naszych czasach, w naszych lękach, w naszych rozterkach i w naszej niepewności tego, na czym polega istnienie. Bo kiedy ma się dwadzieścia lat, to gardzi się zasadami, granice nie istnieją, a indywidualizm jest religią.

  Trio to niezwykle świeża powieść o młodych dorosłych, próbujących odnaleźć w swoje miejsce w społeczeństwie i świecie pełnym sprzeczności. Historia niezdefiniowanych relacji, poszukiwaniu własnej tożsamościci, życiu na marginesie kontekstów. To też gorzki komentarz do wizji pozornego raju, jakim są w powszechnym przekonaniu bogate kraje skandynawskie.

 • Ile z gór tych złota

  C Pam Zhang ·  Wydawnictwo Czarna Owca  · 13-10-2021

  Opis wydawcy: 

  Elektryzujący debiut osadzony w czasach amerykańskiej gorączki złota.

  Ba umiera w nocy. Osierocone dzieci imigrantów, Lucy i Sam, nagle zostają same w kraju, który nie uznaje ich istnienia. Zmuszone do ucieczki z górniczego miasta, wyruszają, by ostatni raz pożegnać z ojcem i uwolnić się od przeszłości. Podróż wiedzie je przez opustoszały widmowy krajobraz pełen kości gigantycznych bawołów i odcisków tygrysich łap. Rodzinne sekrety wychodzą na jaw, a relacja między rodzeństwem zostaje wystawiona na próbę.

  Ile z gór tych złota to przejmująca powieść przygodowa i zapowiedź oszałamiającego nowego głosu w literaturze. Epicka i intymna, łączy chińską symbolikę z niesamowicie oryginalnym językiem i wyjątkowym sposobem opowiadania historii, z którego na każdej stronie przebija tęsknota za domem. Zhang przygląda się również kwestii rasowej, pytając o to, gdzie tak naprawdę jest miejsce dla imigrantów.

 • 1173692705_2

 • ostatni-straznik-z-ellis-island

 • Ostatni strażnik z Ellis Island

  Gaëlle Josse ·  Wydawnictwo Format ·  20-10-2021

  Opis wydawcy:

  Nowy Jork, 3 listopada 1954 roku. Za kilka dni centrum imigracyjne na Ellis Island zostanie zamknięte. Zarządzający ośrodkiem John Mitchell zostaje sam – na tym opustoszałym odludziu wraca pamięcią do przeszłości i notuje swoje wspomnienia. Przywołuje ukochaną żonę Liz, próbuje odgadnąć tajemnicę Nelli, sardyńskiej imigrantki z zagadkową przeszłością. To dla niego czas prawdy. Rosnąca świadomość własnych błędów i słabości wzbudza poczucie winy za ciąg tragicznych wydarzeń, których był świadkiem. Przejmujące wpisy z dziennika Mitchella układają się w opowieść o wygnaniu, transgresji, namiętności i złożoności natury ludzkiej wobec najstraszliwszych wyborów.

 • Nadia – dziewczynka z Gracją

  PATRONAT
  logo_640

  Anna Potyra ·  Wydawnictwo Skrzat · 10-2021

  Opis wydawcy: 

  Na skrzydłach GRACJI
  Galopem po MARZENIA

  Czy można być dziewczynką z GRACJĄ mimo nóg do niczego? Można za sprawą natury łabędzia, radości skowronka oraz KLACZY o tym właśnie imieniu. Czy można czuć wolność i szczęście mimo naturalnych ograniczeń? Owszem. Ale jak do tego dojść i co to oznacza?
  U Nadii wszystko zaczęło się od zmian. Chatka u stóp Połoniny Caryńskiej zamiast miejskiego zgiełku. Surowa ciocia-choreografka zamiast czułej mamy. Chłopak, który na szczęście nie jest miły, dlatego staje się przyjacielem dobrym jak pies Tajfun. Wreszcie doskonałość na czterech kopytkach, której warto oddać serce. Z nią można zdobywać szczyty!
  Opowieść o pasji, wytrwałości i niezwykłych więziach
 • 2637

 • kobieta-w-fioletowej-spodnicy_detail

 • Kobieta w Fioletowej Spódnicy

  Natsuko Imamura ·  Wydawnictwo WUJ ·  05-10-2021

  Opis wydawcy:  

  Jestem Twoim cieniem…

  Prawie każdego popołudnia Kobieta w Fioletowej Spódnicy siada na ławce w parku, a okoliczne dzieci usiłują wciągnąć ją w zabawę. Nie domyśla się, że od dawna obserwuje ją Kobieta w Żółtym Kardiganie, która wie o niej prawie wszystko – zna jej ulubione posiłki, rozkład dnia i sposób zachowania. Wkrótce spotykają się w jednym miejscu pracy. Tam Kobieta w Fioletowej Spódnicy skupia na sobie uwagę wszystkich. Kobieta w Żółtym Kardiganie, nie zauważana przez nikogo, coraz bardziej zatraca się w szaleństwie.

  Thriller psychologiczny Imamury to niepokojące studium obsesji przybierającej na sile, w której ciąg wydarzeń doprowadzi do niespodziewanego finału. To także opowieść o zazdrości, alienacji, relacjach władzy i sytuacji tych, którzy desperacko pragną, by ktoś ich zauważył.

 • Wodny tancerz

  Ta-Nehisi Coates ·  Wydawnictwo Agora · 27-10-2021

  Opis wydawcy: 

  Nominowana do nagrody NAACP Image
  Określona jedną z najlepszych książek dekady.
  Określona jedną z najlepszych książek roku przez Time – NPR – The Washington Post – Chicago Tribune – Vanity Fair – Esquire – Good Housekeeping – Paste – Town & Country – The New York Public Library – Kirkus Reviews – Library Journal
  Młody Hiram Walker urodził się w niewoli. Kiedy jego matka została sprzedana, Hiram został pozbawiony wszelkiej pamięci o niej – ale został obdarzony tajemniczą mocą. Lata później, kiedy Hiram prawie tonie w rzece, ta sama moc ratuje mu życie. To spotkanie ze śmiercią rodzi w Hiramie pilną potrzebę i śmiały plan: uciec z jedynego domu, jaki kiedykolwiek znał.
  Tak zaczyna się nieoczekiwana podróż, która prowadzi Hirama od skorumpowanych wspaniałości dumnych plantacji Wirginii do zdesperowanych bojówek partyzanckich na pustkowiach, od trumny Głębokiego Południa do niebezpiecznie idealistycznych ruchów na Północy. Nawet gdy zostaje wcielony do podziemnej walki między handlarzami niewolników a zniewolonymi, determinacja Hirama, by uratować rodzinę, którą zostawił, jest niezłomna.
  To dramatyczna historia okrucieństwa, które dotknęło całe pokolenia kobiet, mężczyzn i dzieci – gwałtownego i kapryśnego rozdzielania rodzin – oraz wojny, którą toczyli, by po prostu żyć z ludźmi, których kochali. Napisana przez jednego z najbardziej ekscytujących współczesnych myślicieli i pisarzy, „Wodny tancerz” jest porywającym, transcendentnym dziełem, które przywraca człowieczeństwo tym, którym wszystko zostało odebrane.
 • ta-nehisi-coates-wodny-tancerz-water-dancer-cover-okladka

 • 922063-352x500 

 • Bratnia dusza

  David Diop ·  Wydawnictwo Cyranka ·  20-10-2021

  Opis wydawcy: 

  I Wojna Światowa. Alfa Ndiaye, Senegalczyk, który nigdy wcześniej nie opuszczał rodzinnej wioski, walczy w szeregach armii francuskiej. Pewnego dnia jego przyjaciel Mademba Diop, zostaje poważnie ranny. Nie chce umierać w męczarniach. Błaga Alfę, by go dobił. Ten jednak nie znajduje w sobie odwagi, by spełnić prośbę przyjaciela. Gdy Mademba umiera, Alfę zaczynają dręczyć wyrzuty sumienia. Pragnie pomścić kompana i odkupić swoją przewinę. Rozpoczyna makabryczny rytuał. Nocami zakrada się za linię wroga, by zabijać niebieskookich niemieckich żołnierzy; odcina im dłonie i zanosi je na francuską stronę. Początkowo jego towarzysze patrzą nań z podziwem, wkrótce jednak pojawiają się plotki, że Alfa, czarnoskóry tyralier, nie jest wcale bohaterem, lecz czarownikiem – pożeraczem dusz.

 • Postawisz mi kawę?
  1 komentarzy
  0 Polubień
  Poprzedni wpis: Rozmowa przy kawie # 12: Anna Popis-Witkowska – „w tych moich… (…) wierszach (…) odbija się nie tyle wrażliwość (…), ile nadwrażliwość wynikająca z doświadczeń.”Następny wpis: Pamięć zaklęta w smaku -„Przy kuchennym stole. Historie prosto z kuchni”, Agnieszka Kołodyńska-Walków

  Zobacz także

  Komentarze

  • Jowita

   25 listopada 2021 at 18:10
   Odpowiedz

   Część z tych książek mam na swojej liście do przeczytania :) A z lekkich październikowych premier warto sięgnąć po "Twoją anatomię". Napisana w lekki i zabawny sposób, dzięki czemu czytanie to czysta przyjemność :)

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  O mnie

  Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

  Postaw mi kawę na buycoffee.to

  Odwiedź mnie na

  Bookiecik na YouTube

  Najnowsze wpisy
  Kalendarz
  lipiec 2024
  P W Ś C P S N
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031  
  Najbardziej popularne
  Najczęściej komentowane
  Patroni
  Archiwum