Nie patrz na mnie wilkiem – „Jestem najpiękniejszy”, Mario Ramos

Jestem najpiękniejszy jest jednym z kilku tytułów z serii Polecone z zagranicy, którą to Wydawnictwo Dwie Siostry przybliża młodym czytelnikom najpopularniejsze opowieści ze świata. Cykl to nietuzinkowy, bo za zasłoną zwykłych historii niosący za sobą niezwykły przekaz. To mądre bajki z morałem, uwrażliwiające na wiele problemów, z którymi borykamy się na co dzień, a także pozwalające dziecku ujarzmić swój strach.

W książeczce Pięciu nieudanych, jej autorka Beatrice Alemagna przybliżyła problematykę niedoskonałości ciała i charakteru, wskazując, iż każda ułomność może być jednocześnie zaletą, a doskonałość wcale nie musi być wspaniała. W bajce Szur szur ćwir plum! pióra Belgijki Kitty Crowther poruszony został aspekt nocnych lęków i spania w jednym łóżku z rodzicami. To tematyka bliska zarówno dzieciom, jak i dorosłym, krótko nakreślająca ważne życiowe aspekty, przede wszystkim zaś zachęcająca do rozmowy z dzieckiem i przepracowania poruszanych problemów.

Nie inaczej jest w przypadku propozycji belgijskiego autora książek dla dzieci – Maria Ramosa. W Jestem Najpiękniejszym pisarz, pod postacią prostej i niewyszukanej historii znanego z popularnych bajek wilka przemyca zagadnienie pychy i próżności, dumy oraz przesadnej pewności siebie. Wędrujący po lesie czarny charakter na swojej drodze spotyka różne znane dzieciom postaci z bajek. Znajdziemy tutaj zarówno Królewnę Śnieżkę jak i trzy małe świnki, napotkamy siedmiu krasnoludków oraz smoka. Każde ze stworzeń zostanie przez antypatycznego wilka poniekąd zmuszone do zapewnienia go o jego wspaniałości. Tutaj nikt nie patrzy na niego wilkiem, choć powinien. Prawdą jest, iż większość bohaterów zaręcza wilka o jego wielkości głównie ze strachu przed nim. Czy wszyscy okażą się tak pokorni i zastraszeni? Kto się wyłamie i raz na zawsze utrze nosa antybohaterowi?

Ta krótka i przewrotna historyjka jest wyraźną lekcją dla starszych dzieci, przestrzegającą przed przesadną próżnością, pychą, pewnością siebie oraz dumą. To historia zachęcająca do wyłamywania się ze schematów i ogólnie panujących trendów. Mario Ramos tym samym dopinguje do indywidualnego myślenia i działania, do porzucenia strachu i lęków, mobilizuje do kierowania się w życiu odwagą i samodzielnością, do porzucenia stereotypów. Przesłanie książeczki jest motywujące, co stanowi jej niekwestionowany atut.

Jestem najpiękniejszy nie jest opowieścią rozbudowaną. Jego fabuła osadzona została wyłącznie w lesie, akcja zaś jest bardzo linearna – koncentruje się tylko na wędrówce wilka. Jedyne urozmaicenie stanowią napotykane na jego drodze postaci z bajek. Uderzająca jest prostota ilustracji, idealnie współgra ona ze skromnością fabularną książeczki. Pod tym względem tytuł ten może przypaść do gustu głównie młodszym dzieciom, tym, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę czytelniczą. W tym miejscu pojawia się pewien rozdźwięk pomiędzy konstrukcją prozy Ramosa, a jej morałem. O ile sama fabuła zadowoli trzylatka, o tyle siedmiolatek poczuje się nią rozczarowany i znudzony. O ile ten drugi zrozumie jej przekaz, o tyle ten pierwszy już niekoniecznie…

Tytuł: Jestem najpiękniejszy
Autor: Mario Ramos
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Rok wydania: 2018
Przekład: Jadwiga Jędryas
Ilość stron: 27

Jednym zdaniem

Nieskomplikowana bajka z wyrazistym morałem. Mobilizuje do kierowania się w życiu odwagą i samodzielnością oraz do porzucenia stereotypowego myślenia.

— Dominika Rygiel
Postawisz mi kawę?
5 komentarzy
3 Osób lubi to
Poprzedni wpis: Książka z duszą – „Kwiat wiśni i czerwona fasola”, Durian SukegawaNastępny wpis: Krzywdzące oskarżenie – „Nasze małżeństwo”, Tayari Jones

Zobacz także

Komentarze

 • Krzysztof

  15 stycznia 2019 at 22:15
  Odpowiedz

  Czasem prostota to wszystko czego trzeba, zwłaszcza przy mniejszych dzieciach :)

 • Happy Books

  30 grudnia 2018 at 20:36
  Odpowiedz

  Lubie tą serię o Wilku, bo kształtuje pozytywne postawy i dzieci. U mnie w pracy ma szczególnie ta książka wzięcie u najmłodszych czytelników!

 • swiat karinki

  24 grudnia 2018 at 12:20
  Odpowiedz

  O tą właśnie książkę ostatnio poprosiły mnie dzieci

 • Karolina / Nasze Bąbelkowo

  24 grudnia 2018 at 04:17
  Odpowiedz

  Dwie Siostry mają w swojej ofercia mnóstwo wartościowych, pouczających lektur. Zawsze jest w czym wybierać :)

 • Agata

  23 grudnia 2018 at 14:30
  Odpowiedz

  Lubię takie pouczające bajki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Z wykształcenia romanistka. Z zamiłowania czytelniczka. Pełna skrajności. Z jednej strony pielęgnująca w sobie ciekawość i wrażliwość dziecka, z drugiej krytycznie patrząca na świat.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odwiedź mnie na

Bookiecik na YouTube

Najnowsze wpisy
Kalendarz
czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Najbardziej popularne
Najczęściej komentowane
Patroni
Archiwum